Dokumente ekskluzive për shtëpinë e Nënë Terezës në Shkup

lajm

Shkup, 24.02.2015 -Të gjithë e dinë së Gonxhe Bojaxhiu alias Nënë Tereza lindi në mes në Shkupit, në shtëpinë ku tani ka vetëm një pllakë përkujtimore që tregon se aty ka lindur kjo Nënë e të gjithë botës dhe që tanimë është paraparë të ndërtohet një hotel në stilin barok.

Por, radhë kush e di, se ajo shtëpi ka qenë edhe pronë e Gonxhes, që kur ajo i ka pas 9 vjet.

Dokumenti ekskluziv që sjell “Lajmi” tregon se Kolë Bojaxhiu, babai Gonxhes, ia ka lënë asaj trashëgimi shtëpinë në qendër të Shkupit, që kur ajo ishte e mitur.

Shkaqet se pse babai Kolë Bojaxhiu, ia lë trashëgimi shtëpinë në qendër të Shkupit, Gonxhes, e jo gruas së tij Dranes, apo fëmijëve të tjerë nuk dihen, por një gjë është e sigurt nga ky dokument, Gonxhja që në moshën nëntë vjeçare ka qenë pronare e shtëpisë në qendër të Shkupit, të cilës pushteti në Maqedoni po përpiqet që t’ia shkulë themelet, duke e zëvendësuar më hotel barok.

Dokumenti po ashtu tregon, se nëntë vjet më vonë, në vitin 1928, kur Gonxhe Bojaxhiu niset në misionin hyjnor, ia fal shtëpinë nënës së saj Drane Bojaxhiut.

skender-asani

Historiani Skënder Hasani, tashmë me detyrën drejtor i Institutit të Trashëgimisë Kulturore dhe Shpirtërore të Shqiptarëve është ai që e ka gjetur këtë dokument të rëndësishëm historik, të cilin lexuesve po ia shpalos gazeta “Lajm”.

Historiani thotë se për rininë e Nënë Terezës deri tash nuk ka shumë informacione burimore, kryesisht burimet janë pas marrjes së misionit të saj.

“Na mbetet neve shkencëtarëve të Institutit që ta shtjellojmë dhe hulumtojmë rininë e Nënë Terezës. Jo rastësisht gjatë hulumtimit tim në arkivin e Maqedonisë, rastësisht kam gjetur një dokument me vlerë të madhe historike që është një argument për ditët e sotme që i përket rinisë së Nënë Terezës.

Para vdekjes, Kolë Bojaxhiu, ia lë trashëgimi shtëpinë në qendër të Shkupit Gonxhe Bojaxhiut dhe askujt tjetër. Edhe pse Gonxhja në atë kohë ka qenë vetëm nëntë vjeçare, babai i saj Kola, shtëpinë ia ka lënë Gonxhes së vogël dhe jo anëtarëve të tjerë të familjes.

Kjo shtëpi, përveç që lindi Gonxhe Bojaxhiu, ajo është edhe në pronësinë e saj, që është një fakt dhe informacion me shumë rëndësi për ditët e sotme”, thekson Hasani për “Lajm”.

Kur Nënë Tereza në vitin 1928 u nis për në misionin e shenjtë, iu desh që të shlyente gjithë pasurinë e saj dhe ja me këtë dokument që ai ka zbuluar, ajo ia fal shtëpinë nënën se saj, Dranes.

“Ajo shtëpi në qendër të Shkupit përveç që ka lind nënë Tereza ka qenë edhe në pronësi të saj”, thekson Hasani.

Por viteve të fundit në Shkup po punohet me të madhe për zhdukjen e trashëgimisë kulturorë të shqiptarëve përfshirë këtu edhe nobelisten e Nënë Tereza.

Shtëpia e saj muze, në vend që të ndërtohej, aty ku I kishte themelet u ndërtua në një vend që se ka pas kurrë, ndërsa mbi themelet e shtëpisë së saj, së pari ishte paraparë që të ndërtohej kisha “Shën Konstandini dhe Elena”, por falë zërit të qytetarëve kjo kishë nuk u ndërtua aty, por pak metra më tutje. Pastaj po mbi themelet e shtëpisë së Nënë Terezës ishin paraparë që të ndërtohen Shkallët spanjollë, ndërsa tani është dhënë dritë jeshile që të ndërtohet një hotel tre katësh i stilit barok.

Historiani Skëndër Hasani thotë se edhe Ipeshkvia e Kosovës ka faj, pasi asnjëherë nuk e ka ngrit zërin kundër zhdukjes së trashëgimisë kulturore të shqiptarëve katolikë. “Ipeshkvia e Kosovës nuk I del në mbrojtje trashëgimisë së saj në Maqedoni, për ta denoncuar Kishën Katolike të Maqedonisë, por akoma hesht rreth këtyre  çështjeve.  Ajo hesht edhe me tendencën për të asgjësuar themelet e shtëpisë së Nënë Terezës në qendër të Shkupit dhe për të ndërtuar një objekt komercial”, thotë Hasani duke shtuar se synimi është që të zhduket elementi i fundit shqiptar në sheshin e Shkupit.

“I bëj apel Ipeshkvisë së Kosovës dhe Tiranës, I bëj apel të gjitha partive politike në Maqedoni, që ti lënë mënjanë kacafytjet dhe të vihen në mbrojtje të mos zhdukjes së elementit të fundit shqiptar në sheshin e Shkupit. Pa ashtu ky apel vlen edhe për institucionet e Tiranës dhe Prishtinës, të cilët në të gjitha agjendat e tyre e kanë Nënë Terezë”, apelon historian Hasani.

Historiani kërkon unitet të shqiptarëve, të paktën  në këtë segment të rëndësishëm, në mos zhdukjen e gjurmëve të shtëpisë së Gonxhe Bojaxhiut. /Gazeta “Lajm” Shkup/

Linku online:
http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/49254-dokumente-ekskluzive-per-shtepine-e-nene-terezes.html

Shikoni gjithashtu

NË LETNICË U FOL ME GJUHËN E POEZISË PËR NËNËN TEREZE

Letnicë, 03 shtator 2023 – Gjatë ditëve sa po zgjatë manifestimi kulturor-shkencor “DITËT E GONXHES” …

403 comments

 1. Pingback: bioskop online

 2. Pingback: 17 BOTS to Make Money

 3. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=A0Iuy2mbMi4

 4. Pingback: Earn $2000+ Monthly Autopilot Systems

 5. Pingback: Ewen Chia's Autopilot Income

 6. Pingback: New Unique Weight Loss Method

 7. Pingback: Facebook Auto Join Groups

 8. Pingback: Get Slim in 7 Days

 9. Pingback: xxx565.top

 10. Pingback: sex365.top

 11. Pingback: sex366.top

 12. Pingback: sex335.top

 13. Pingback: xxx553.xyz

 14. Pingback: sex363.top

 15. Pingback: xxx356.top

 16. Pingback: xxx633.xyz

 17. Pingback: sex363.xyz

 18. Pingback: xxx356.xyz

 19. Pingback: sex335.xyz

 20. Pingback: xxx355.xyz

 21. Pingback: xxx665.xyz

 22. Pingback: xxx565.xyz

 23. Pingback: xxx636.xyz

 24. Pingback: xxx636.top

 25. Pingback: xxx656.top

 26. Pingback: xxx633.top

 27. Pingback: sex655.xyz

 28. Pingback: xxx553.top

 29. Pingback: kiev üniversitesi

 30. Pingback: ukrayna üniversite fiyatlarý

 31. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 32. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 33. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 34. Pingback: üniversite ukrayna eðitim

 35. Pingback: ukraynada eðitim ücretleri

 36. Pingback: ukraynada eðitim sistemi

 37. Pingback: politeknik üniversitesi

 38. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 39. Pingback: kosova üniversiteleri

 40. Pingback: yurtdýþý eðitim

 41. Pingback: yurtdýþýnda yüksek lisans

 42. Pingback: yurtdýþý doktora

 43. Pingback: bulgaristan üniversiteleri

 44. Pingback: üniversitesi makedonya

 45. Pingback: yurtdýþýnda üniversite

 46. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 47. Pingback: bosna üniversitesi

 48. Pingback: üniversitesi saraybosna

 49. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 50. Pingback: kiev týp üniversitesi

 51. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 52. Pingback: Ukrayna Üniversitesi

 53. Pingback: belarus üniversitesi

 54. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 55. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 56. Pingback: ucuz evler

 57. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 58. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 59. Pingback: Free Bitcoins No Captcha

 60. Pingback: Free Bitcoins No Captcha

 61. Pingback: Ikov Best Votes Bot

 62. Pingback: Ikov Votes Bot - Get Unlimited Votes

 63. Pingback: motel 6 oxford

 64. Pingback: motel 6 marble falls

 65. Pingback: 먹튀

 66. Pingback: instagram

 67. Pingback: Keto slim l Keto slim gia bao nhieu l Keto slim mua o dau l Keto slim co tot khong

 68. Pingback: ליווי במרכז

 69. Pingback: ReverseMortgage2020

 70. Pingback: work cartoons

 71. Pingback: Can You Get a Reverse Mortgage On a Mobile Home

 72. Pingback: how to delete medical collections from credit report

 73. Pingback: Cialis 60mg tablets

 74. Pingback: how to buy Cialis 40 mg

 75. Pingback: Cialis 40 mg over the counter

 76. Pingback: Cialis 80 mg nz

 77. Pingback: Cialis 20mg cheap

 78. Pingback: sildenafil 25 mg cost

 79. Pingback: tadalafil 20 mg australia

 80. Pingback: levitra 60mg united states

 81. Pingback: cost of lasix 100 mg

 82. Pingback: cost of furosemide 100 mg

 83. Pingback: propecia 1mg united kingdom

 84. Pingback: lexapro 20mg canada

 85. Pingback: abilify 15mg for sale

 86. Pingback: how to buy actos 15mg

 87. Pingback: order aldactone 25mg

 88. Pingback: allegra 180mg medication

 89. Pingback: allopurinol 300 mg pharmacy

 90. Pingback: amaryl 1mg medication

 91. Pingback: amoxicillin 250mg otc

 92. Pingback: where can i buy ampicillin 500 mg

 93. Pingback: antabuse 250mg without prescription

 94. Pingback: how to purchase antivert 25mg

 95. Pingback: arava 20 mg pills

 96. Pingback: strattera 10mg united kingdom

 97. Pingback: aricept 5 mg without prescription

 98. Pingback: cheapest arimidex 1 mg

 99. Pingback: tamoxifen 20 mg for sale

 100. Pingback: ashwagandha 60caps tablets

 101. Pingback: atarax 25 mg online pharmacy

 102. Pingback: augmentin 875/125mg medication

 103. Pingback: where to buy avapro 300mg

 104. Pingback: avodart 0,5 mg prices

 105. Pingback: baclofen 25mg purchase

 106. Pingback: cheap bactrim 400/80 mg

 107. Pingback: Biaxin 250mg pills

 108. Pingback: Premarin 0,625 mg otc

 109. Pingback: buspar 5mg online

 110. Pingback: how to purchase calcium carbonate 500mg

 111. Pingback: cardizem usa

 112. Pingback: casodex cost

 113. Pingback: cost of catapres

 114. Pingback: how to buy ceftin

 115. Pingback: celebrex 200 mg cheap

 116. Pingback: cheapest cephalexin 500mg

 117. Pingback: cipro 1000mg online pharmacy

 118. Pingback: claritin 10mg online

 119. Pingback: best online casino usa

 120. Pingback: big fish casino online

 121. Pingback: online casinos usa

 122. Pingback: online casino usa real money

 123. Pingback: online casino usa real money

 124. Pingback: online casino usa real money

 125. Pingback: casino online

 126. Pingback: online casinos

 127. Pingback: slot games

 128. Pingback: online casino with free signup bonus real money usa

 129. Pingback: mexican car insurance quotes

 130. Pingback: hartford car insurance quotes

 131. Pingback: online car insurance quotes

 132. Pingback: good to go car insurance quotes

 133. Pingback: car insurance quotes michigan

 134. Pingback: dairyland car insurance

 135. Pingback: esurance car insurance

 136. Pingback: mexico car insurance

 137. Pingback: insurance rates

 138. Pingback: car insurance quotes

 139. Pingback: instant personal loans

 140. Pingback: fast loans

 141. Pingback: payday

 142. Pingback: installment loans dallas tx

 143. Pingback: delaware quick loans

 144. Pingback: check cashing near me

 145. Pingback: payday loans in shreveport

 146. Pingback: personal loans in md

 147. Pingback: cheap cbd oil for sale

 148. Pingback: cbd oil online amazon

 149. Pingback: cbd oil for pain dosage

 150. Pingback: stores that sell cbd oil

 151. Pingback: cbd oil side effects

 152. Pingback: how much cbd oil should i take

 153. Pingback: best rated cbd hemp oil for pain

 154. Pingback: ananda cbd oil

 155. Pingback: where to buy pure organic cbd oil

 156. Pingback: how to write argumentative essays

 157. Pingback: kinetic books homework

 158. Pingback: essay writing services australia

 159. Pingback: write an essay

 160. Pingback: write a college essay

 161. Pingback: buy custom essay online

 162. Pingback: trusted essay writing service

 163. Pingback: writer of the federalist papers

 164. Pingback: does money buy happiness essay

 165. Pingback: essay writing

 166. Pingback: cleocin price

 167. Pingback: clomid 50 mg canada

 168. Pingback: cheap clonidine

 169. Pingback: clozaril 100 mg tablet

 170. Pingback: colchicine usa

 171. Pingback: cost of symbicort inhaler 160/4,5mcg

 172. Pingback: combivent 50/20 mcg pharmacy

 173. Pingback: coreg nz

 174. Pingback: who can help me write an essay

 175. Pingback: compazine 5mg coupon

 176. Pingback: coumadin 5mg pharmacy

 177. Pingback: order cozaar

 178. Pingback: https://dissertationhelpvfh.com

 179. Pingback: write my thesis paper

 180. Pingback: where can i buy crestor 10 mg

 181. Pingback: need help in writing an essay

 182. Pingback: cymbalta 20mg over the counter

 183. Pingback: college application essay services

 184. Pingback: dapsone 1000caps united kingdom

 185. Pingback: writing phd thesis

 186. Pingback: thesis writing uk

 187. Pingback: help writing a thesis statement for a research paper

 188. Pingback: ddavp uk

 189. Pingback: depakote 250mg tablet

 190. Pingback: buy diamox

 191. Pingback: buy differin 15g

 192. Pingback: diltiazem no prescription

 193. Pingback: doxycycline 100mg over the counter

 194. Pingback: dramamine pharmacy

 195. Pingback: elavil without a doctor prescription

 196. Pingback: erythromycin uk

 197. Pingback: etodolac 300 mg no prescription

 198. Pingback: cost of flomax 0,2 mg

 199. Pingback: cheapest flonase nasal spray

 200. Pingback: garcinia cambogia caps coupon

 201. Pingback: how to purchase geodon

 202. Pingback: where to buy hyzaar 12,5mg

 203. Pingback: best admission essay editing service

 204. Pingback: cheap imdur 20mg

 205. Pingback: cialis cost

 206. Pingback: how to purchase imitrex 50 mg

 207. Pingback: imodium for sale

 208. Pingback: go to my site

 209. Pingback: imuran usa

 210. Pingback: where to buy indocin 50mg

 211. Pingback: lamisil 250 mg for sale

 212. Pingback: cost of levaquin 250mg

 213. Pingback: lopid 300 mg generic

 214. Pingback: lopressor online pharmacy

 215. Pingback: cheapest luvox

 216. Pingback: how to purchase macrobid 50mg

 217. Pingback: meclizine 25 mg otc

 218. Pingback: mestinon 60mg australia

 219. Pingback: online pharmacy school

 220. Pingback: how to purchase micardis

 221. Pingback: online pharmacy india

 222. Pingback: cheap viagra online canadian pharmacy

 223. Pingback: mobic medication

 224. Pingback: how to purchase motrin

 225. Pingback: prescription drugs without doctor approval

 226. Pingback: nortriptyline 25mg medication

 227. Pingback: cheapest periactin

 228. Pingback: phenergan 25 mg over the counter

 229. Pingback: viagra

 230. Pingback: order plaquenil

 231. Pingback: prednisolone 10 mg online pharmacy

 232. Pingback: prevacid 15 mg online pharmacy

 233. Pingback: prilosec 10mg coupon

 234. Pingback: proair inhaler 100 mcg price

 235. Pingback: where can i buy procardia 30mg

 236. Pingback: where to buy proscar 5 mg

 237. Pingback: how to buy protonix 20 mg

 238. Pingback: buy provigil 100mg

 239. Pingback: pulmicort otc

 240. Pingback: pyridium without prescription

 241. Pingback: reglan 10mg united kingdom

 242. Pingback: remeron 15 mg without prescription

 243. Pingback: retin-a cream 0.025% purchase

 244. Pingback: revatio without a prescription

 245. Pingback: risperdal 3mg generic

 246. Pingback: robaxin 500 mg online

 247. Pingback: rogaine price

 248. Pingback: cost of seroquel 25 mg

 249. Pingback: order singulair

 250. Pingback: skelaxin uk

 251. Pingback: where to buy spiriva 9mcg

 252. Pingback: tenormin pills

 253. Pingback: cheap thorazine 50 mg

 254. Pingback: toprol 25 mg otc

 255. Pingback: tricor 200mg tablets

 256. Pingback: valtrex nz

 257. Pingback: vantin without a prescription

 258. Pingback: verapamil 40 mg usa

 259. Pingback: voltaren prices

 260. Pingback: wellbutrin generic

 261. Pingback: zanaflex australia

 262. Pingback: where to buy zestril

 263. Pingback: zithromax no prescription

 264. Pingback: look at this web-site

 265. Pingback: look these up

 266. Pingback: buy zocor 5mg

 267. Pingback: zovirax tablet

 268. Pingback: zyloprim prices

 269. Pingback: where can i buy zyprexa 10 mg

 270. Pingback: order zyvox

 271. Pingback: sildenafil without a doctor prescription

 272. Pingback: tadalafil without prescription

 273. Pingback: furosemide 100mg pharmacy

 274. Pingback: escitalopram purchase

 275. Pingback: aripiprazole over the counter

 276. Pingback: pioglitazone 30mg pharmacy

 277. Pingback: spironolactone 25mg united kingdom

 278. Pingback: order fexofenadine 180 mg

 279. Pingback: glimepiride 4mg prices

 280. Pingback: meclizine 25 mg cheap

 281. Pingback: cheap leflunomide 20mg

 282. Pingback: atomoxetine prices

 283. Pingback: donepezil united states

 284. Pingback: how to purchase anastrozole 1 mg

 285. Pingback: where can i buy irbesartan

 286. Pingback: order dutasteride

 287. Pingback: order olmesartan

 288. Pingback: clonidinemg pharmacy

 289. Pingback: cefuroxime 125 mg over the counter

 290. Pingback: generic cialis online

 291. Pingback: citalopram australia

 292. Pingback: cephalexin 500mg medication

 293. Pingback: canada cialis generic

 294. Pingback: ciprofloxacin over the counter

 295. Pingback: loratadine 10 mg no prescription

 296. Pingback: cialis without prescriptions

 297. Pingback: clindamycin tablet

 298. Pingback: clozapine price

 299. Pingback: prochlorperazine cost

 300. Pingback: cialis 36 canada

 301. Pingback: carvedilol 25 mg nz

 302. Pingback: warfarin 1 mg australia

 303. Pingback: rosuvastatin 5mg nz

 304. Pingback: divalproex 500mg generic

 305. Pingback: viagra; overnight shipping no prescription

 306. Pingback: is super active cialis a scam

 307. Pingback: trazodone pharmacy

 308. Pingback: tolterodine 2 mg pharmacy

 309. Pingback: acetazolamide 250 mg united kingdom

 310. Pingback: order fluconazole 200mg

 311. Pingback: phenytoin 100 mg without a doctor prescription

 312. Pingback: oxybutynin 2.5 mg online pharmacy

 313. Pingback: doxycycline online

 314. Pingback: bisacodyl 5 mg nz

 315. Pingback: venlafaxine 37.5 mg tablet

 316. Pingback: amitriptyline pharmacy

 317. Pingback: permethrin 30g cheaporder permethrin

 318. Pingback: erythromycin 250 mg no prescription

 319. Pingback: estradiol without a prescription

 320. Pingback: etodolac 300mg cost

 321. Pingback: tamsulosinmg usa

 322. Pingback: fluticasone mcg united states

 323. Pingback: alendronate 35mg pills

 324. Pingback: nitrofurantoin 100mg canada

 325. Pingback: glipizide coupon

 326. Pingback: hydrochlorothiazide usa

 327. Pingback: buy isosorbide

 328. Pingback: sumatriptan 50 mg without prescription

 329. Pingback: cialis generico wiki

 330. Pingback: loperamide 2 mg canada

 331. Pingback: azathioprine without prescription

 332. Pingback: cheapest propranolol

 333. Pingback: indomethacin 75 mg over the counter

 334. Pingback: lamotrigine 200mg purchase

 335. Pingback: terbinafine 250mg coupon

 336. Pingback: where to buy levofloxacin

 337. Pingback: where to buy levothyroxine mcg

 338. Pingback: atorvastatin 20 mg prices

 339. Pingback: gemfibrozil over the counter

 340. Pingback: metoprolol for sale

 341. Pingback: clotrimazole canada

 342. Pingback: metoclopramide 10 mg over the counter

 343. Pingback: best website to buy essays

 344. Pingback: recommended essay writing service

 345. Pingback: buy thesis online

 346. Pingback: write my essay generator

 347. Pingback: dissertation abstract

 348. Pingback: buy college paper online

 349. Pingback: canadian pharmacy cialis for daily use

 350. Pingback: no rx needed pharmacy

 351. Pingback: prescription free cialis

 352. Pingback: buy cialis from canadian pharmacy

 353. Pingback: what is the best canadian online pharmacy

 354. Pingback: amlodipine besylate 2.5mg tab

 355. Pingback: snorting fluoxetine

 356. Pingback: prilosec side effects weight gain

 357. Pingback: does zoloft cause diarrhea

 358. Pingback: side effect of lyrica

 359. Pingback: escitalopram pill f 5 6

 360. Pingback: duloxetine hcl 20mg ec cap

 361. Pingback: lipitor and dementia

 362. Pingback: lexapro and valium

 363. Pingback: movers nyc

 364. Pingback: 1

 365. Pingback: ivermectin uses

 366. Pingback: ivermectin dose for scabies in humans

 367. Pingback: ivermectin pyrantel for dogs

 368. Pingback: ivermectin stock price today

 369. Pingback: mobviagrweb.com

 370. Pingback: cialis deliver next day

 371. Pingback: online ivermectin

 372. Pingback: ivermectin lotion 0.5

 373. Pingback: ivermectin 0.5%

 374. Pingback: liquid tadalafil

 375. Pingback: ivermectin new zealand

 376. Pingback: merck covid pill ivermectin

 377. Pingback: cialis kaufen

 378. Pingback: ivermectin withdrawal time

 379. Pingback: generic viagra pills online

 380. Pingback: play games for real money no deposit

 381. Pingback: sildenafil canada

 382. Pingback: win real cash online casino

 383. Pingback: where to buy ivermectin in canada

 384. Pingback: ivermectin lotion for scabies

 385. Pingback: ivermectin purchase

 386. Pingback: ivermectin for animals

 387. Pingback: lasix india

 388. Pingback: ivermectin for humans for sale

 389. Pingback: ivermectin 50

 390. Pingback: ivermectin uses

 391. Pingback: ivermectin price comparison

 392. Pingback: luckylandslots.com login

 393. Pingback: order ivermectin online

 394. Pingback: ivermectin cream canada cost

 395. Pingback: ivermectin cream 1

 396. Pingback: ivermectin 3 mg

 397. Pingback: ivermectin 1 cream generic

 398. Pingback: how to order ivermectin online

 399. Pingback: ivermectin over the counter uk

 400. Pingback: ivermectin price canada

 401. Pingback: tadalafil daily

 402. Pingback: ivermectin pills for sale

 403. Pingback: propecia prescriptions online

Lini një Përgjigje