ITSHKSH sqaron lidhur mosfinancimin e manifestimit për flamurin

Nga Instituti për Trashëgimi Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve gjithashtu njoftojnë se përkundër injorimit që u bëhet nga ana e institucioneve shtetërore ata do të vazhdojnë përpjekjet për të gjetur mjete, nga siç janë shprehur, miq të vendit dhe të huaj, dhe nuk do të lejojnë që ky përvjetor jubilar kaq i madh e i rëndësishëm, të mbetet i pashënuar

Shkup, 19 qershor 2012 – Instituti për trashëgimi shpirtërore dhe kulturore të shqiptareve ka reaguar ashpër ndaj vendimit të Ministrisë së Kulturës për të mos mbështetur shënimin e 100 vjetorit të Flamurit si dhe ka përgënjeshtruar pretendimet e Sekretarit shtetëror në Ministrinë e Kulturës Muzafer Bislimi, se Instituti nuk ka konkurruar me një projekt të tillë. Në letrën me shkrim të këtij institucioni sqarohet se Komisioni i Kulturës i Kuvendit të Maqedonisë, në kuadër të veprimtarisë së tij për përcaktimin e shënimit të përvjetorëve të rëndësishëm dhe personaliteteve të rëndësishme për vitin 2012 ka vendosur që, mes tjerash Instituti ta shënojë përvjetorin e Flamurit shqiptar. Atë ia ka propozuar Kuvendit që në seancë plenare ta miratojë, ndërsa Kuvendi e ka miratuar dhe ato vendime janë botuar në Gazetën Zyrtare të datës 30 mars 2012.

Në reagimin me shkrim të Institutit më tej thuhet:

“Ashtu siç funksionon sistemi juridiko-kushtetues i Republikës së Maqedonisë,

vendimet e organit ligjdhënës, përkatësisht të Komisionit të Kulturës, i realizon organi

ekzekutiv, në këtë rast Qeveria, më saktë Ministria e Kulturës. Prandaj fakti që Ministria e Kulturës nuk e mbështet këtë përvjetor kjo nuk ka të bëjë fare me neve si institut, por është thjesht mosrespektim ndërinstitucional mes organit ligjdhënës dhe atij ekzekutiv. Për arsyet subjektive të këtij vendimi ne do të kursehemi nga çdo koment, megjithëse ato mund të jenë të kuptueshme për opinionin. Këtu bien poshtë pretendimet se ne nuk kemi aplikuar në Programin Nacional të Kulturës për vitin 2012, sepse kjo është diçka krejt tjetër nga ai program”.

Nga Instituti për Trashëgimi Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve gjithashtu njoftojnë se përkundër injorimit që u bëhet nga ana e institucioneve shtetërore ata do të vazhdojnë përpjekjet për të gjetur mjete, nga siç janë shprehur, miq të vendit dhe të huaj, dhe nuk do të lejojnë që ky përvjetor jubilar kaq i madh e i rëndësishëm, të mbetet i pashënuar.

Ndërkaq, ju rikujtojmë se si u përgjigj një ditë më parë Sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës Muzafer Bislimi, i cili vendimin e dikasterit të tij për mos ndarjen e mjeteve financiare për këtë manifestim e arsyetoi me faktin se Instituti nuk ka konkurruar me një projekt të tillë. Bislimi në reagimin e tij me shkrim dje tha se:

“Instituti nuk ka konkurruar në konkursin e shpallur nga Ministria e Kulturës dhe rrjedhimisht ky projekt konkret nuk mund të mbulohet me mjete nga Ministria e Kulturës. Instituti, funksionon në kuadër të Ministrisë së Arsimit, dhe kjo është ministria ku instituti duhet të kërkojë të përfshihet në programin vjetor ose të konkurrojë me projekt në Parlament”.

Por ky reagim i Bislimit bie ndesh me përgjigjen e sotme të institutit.

E përderisa Ministria e Kulturës nuk ka asnjë denarë të sigurojë për manifestimin e një viti jubilar tejet të rëndësishëm për popullin shqiptar siç është 100 vjetori i flamurit, ka para madje 2 milion denarë për t’i ndarë komunitetit serb për të shënuar festën e “Sveti Savës”. Respektivisht Qeveria në seancën e saj të mbajtur më 23 janar 2012 ka konkluduar se:

“Me rastin e shënimin të manifestimit të 27 janarit “Sveti Sava” festës kombëtare të serbëve në Republikën e Maqedonisë, Qeveria vendosi, Ministria e Kulturës me ri-dedikim të mjeteve nga buxheti i vet të sigurojë 2 milion denarë të nevojshme për shënimin e kësaj feste”.

Këto dy milion denarë i ndahen Shoqatës për kujdesen e traditave kombëtare, fetare dhe kulturore të pjesëtarëve të kombësisë serbe në Republikën e Maqedonisë “Qendra kulturore serbe”-Shkup. Ndërkaq kjo festë për to është e rëndësishme pasi siç e shpjegojnë ata: “Në vitin 2012 mbushen plot 623 vjet nga Beteja e Kosovës. Në Vidovdan, më 28 qershor populli serb e feston përvjetorin e Betejës së Kosovës, e cila tek serbët ka rëndësi mitike”. Ajo cilësohet si dita e vuajtjes së popullit serb dhe paraqet përkujtim të viktimave për liri të ushtrisë serbe të Knjaz Llazarit, i cili në historiografinë serbe njihet si barrierë e fundit për depërtimin e Perandorisë Osmane në Europë. /Semra Jakupi, Alsat-M/

File00121

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

Facebook Koment

Shikoni gjithashtu

Drejtori Asani: Na pret bashkëpunim i frytshëm me Bashkësinë Islame

Shkup, 23 janar 2023 – Sot, drejtori i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të …

417 comments

 1. Pingback: team building games impression

 2. Pingback: Auto insurance quotes

 3. Pingback: جعیه چای

 4. Pingback: buy an apartment in pattaya cheap

 5. Pingback: thue xe limousine

 6. Pingback: brindes personalizados

 7. Pingback: get it

 8. Pingback: https://sprawdziany123.pl

 9. Pingback: www.spolszczenia4you.net

 10. Pingback: how to get a patent on an idea

 11. Pingback: masa living

 12. Pingback: خرید عطر 212

 13. Pingback: darmowe zdjecia

 14. Pingback: buy telegram channel subscribers

 15. Pingback: قیمت محصولات حرف آخر

 16. Pingback: تالار

 17. Pingback: auto likes

 18. Pingback: کترینگ عروسی

 19. Pingback: שדרוג אתרים

 20. Pingback: CatalogSpot.com

 21. Pingback: site

 22. Pingback: دانستني هاي زنان

 23. Pingback: invention help

 24. Pingback: Bandarq Online

 25. Pingback: Judi Bola Online

 26. Pingback: InventHelp Inventor Stories

 27. Pingback: InventHelp Successful Inventions

 28. Pingback: geico home insurance

 29. Pingback: dịch vụ chuyển nhà trọn gói kiến vàng

 30. Pingback: press release template

 31. Pingback: press release service

 32. Pingback: آموزش گرامر انگلیسی

 33. Pingback: آموزش زبان آلمانی

 34. Pingback: آموزش زبان

 35. Pingback: موزیک بی کلام

 36. Pingback: ثبت آگهی رایگان

 37. Pingback: کتاب پزشکی

 38. Pingback: قیمت اسکلت فلزی

 39. Pingback: homeinsurance.us.org/home-and-auto-insurance.html

 40. Pingback: benefits of inflation coverage

 41. Pingback: Bandarq Online

 42. Pingback: jamie oliver homemade burgers

 43. Pingback: money way

 44. Pingback: dentystazgierz.pl

 45. Pingback: review 2018 dentist california

 46. Pingback: Acompanhantes Caxias do Sul

 47. Pingback: bypass icloud

 48. Pingback: new product ideas

 49. Pingback: InventHelp Headquarters

 50. Pingback: best press release distribution service

 51. Pingback: best press release distribution service

 52. Pingback: 123imdb.to

 53. Pingback: SEO tips 2019

 54. Pingback: anti rayap jakarta

 55. Pingback: Chicago Escorts

 56. Pingback: Hiring Chicago Escorts

 57. Pingback: DC Escort

 58. Pingback: DC Escorts

 59. Pingback: Geico auto insurance

 60. Pingback: nerf việt nam

 61. Pingback: đồ chơi lego giá rẻ

 62. Pingback: patent an idea

 63. Pingback: InventHelp New Store Products

 64. Pingback: inventhelp commercial

 65. Pingback: how do you get a patent

 66. Pingback: patent an idea

 67. Pingback: InventHelp Patent Services

 68. Pingback: InventHelp Pittsburgh Corporate Headquarters

 69. Pingback: idea patent

 70. Pingback: InventHelp Store Products

 71. Pingback: https://www.youtube.com

 72. Pingback: wsiglobalwebdesigns.com

 73. Pingback: esurance car insurance quot

 74. Pingback: esurance auto insurance rates

 75. Pingback: geico car insurance

 76. Pingback: 1000V to 24V converter

 77. Pingback: discussion

 78. Pingback: Berita Terkini

 79. Pingback: State farm quote

 80. Pingback: state farm auto insurance claims

 81. Pingback: Costco car insurance good

 82. Pingback: cheap insurance

 83. Pingback: HOMEowners insurance quotes

 84. Pingback: cheaper home insurance

 85. Pingback: The generall insurance quote

 86. Pingback: best photo locker app for iphone

 87. Pingback: phot locker

 88. Pingback: hide photos video

 89. Pingback: love dolls

 90. Pingback: خرید چای ایرانی

 91. Pingback: لپ تاپ استوک

 92. Pingback: fast cash loans online

 93. Pingback: Jawa Moto

 94. Pingback: Maharishi Yagya

 95. Pingback: how to patent an idea or product

 96. Pingback: inventhelp inventions store

 97. Pingback: inventhelp wiki

 98. Pingback: مسابقات کودکانه

 99. Pingback: مبلمان

 100. Pingback: تشک

 101. Pingback: Contrarian investing

 102. Pingback: biet thu

 103. Pingback: droktredurza

 104. Pingback: no telp lazada

 105. Pingback: lawncaretampafl.com

 106. Pingback: ratuqq

 107. Pingback: liga spanyol

 108. Pingback: olahraga online

 109. Pingback: làm bằng đại học có hồ sơ gốc

 110. Pingback: office bản quyền giá rẻ

 111. Pingback: backstreet boy concert 2019

 112. Pingback: online casinos

 113. Pingback: InventHelp Successful Inventions

 114. Pingback: InventHelp review

 115. Pingback: patent a product

 116. Pingback: InventHelp Success Stories

 117. Pingback: trust investment

 118. Pingback: nonton online

 119. Pingback: make money online

 120. Pingback: composite decking

 121. Pingback: granitoweabc.pl

 122. Pingback: rochii

 123. Pingback: odzyskiwanie danych Toruń

 124. Pingback: geico auto insurance near me

 125. Pingback: قیمت سرور اچ پی

 126. Pingback: پوکه بادامی

 127. Pingback: chung cư sài đồng

 128. Pingback: ogłoszenia usługi krawieckie Łódź

 129. Pingback: trouwringen antwerpen

 130. Pingback: geico insurance

 131. Pingback: auto insurance rates

 132. Pingback: Odzyskiwanie danych z facebooka Warszawa

 133. Pingback: Odzyskanie wiadomosci whatsapp Gdańsk

 134. Pingback: Affiliate Bots MAKE $6,457 per WEEK

 135. Pingback: Money Making - Work From Home - Autopilot

 136. Pingback: Computer Repair in Clermont FL

 137. Pingback: invention companies

 138. Pingback: invention help

 139. Pingback: InventHelp Store Products

 140. Pingback: trusted crypto

 141. Pingback: Earn $2000+ Monthly Autopilot Systems

 142. Pingback: Antywirus Dla Szkół

 143. Pingback: Ewen Chia's Autopilot Income

 144. Pingback: New Unique Weight Loss Method

 145. Pingback: couples counseling retreats

 146. Pingback: Facebook Auto Join Groups

 147. Pingback: Get Slim in 7 Days

 148. Pingback: Odzyskiwanie danych z dysków

 149. Pingback: entry level jobs

 150. Pingback: esurance home insurance

 151. Pingback: progressive home insurance

 152. Pingback: the general quote

 153. Pingback: kiss concert tickets

 154. Pingback: visit

 155. Pingback: مشاوره تحصیلی

 156. Pingback: Auto and home owners insurance

 157. Pingback: cheap car insurance online

 158. Pingback: Judi Bola

 159. Pingback: RPSC 2nd Grade Teacher Admit Card

 160. Pingback: judi online

 161. Pingback: how to file a patent

 162. Pingback: patent a product

 163. Pingback: getting a patent

 164. Pingback: InventHelp TV Commercials

 165. Pingback: InventHelp Pittsburgh

 166. Pingback: InventHelp Patent Referral Services

 167. Pingback: new invention idea

 168. Pingback: incaltaminte

 169. Pingback: how to make invoice format in excel

 170. Pingback: Free Instagram Comments

 171. Pingback: Facebook Video Downloader

 172. Pingback: Tłumaczenia Online

 173. Pingback: http://mlynpodatkowy.kdppietrusinski.pl

 174. Pingback: showknow pl

 175. Pingback: مؤسسه حقوقی

 176. Pingback: bague de mariage

 177. Pingback: relationship rescue academy reviews

 178. Pingback: abc song

 179. Pingback: http://phukientrangdiem.com/danh-muc/hop-dung-dong-ho

 180. Pingback: Friends

 181. Pingback: تور دبی

 182. Pingback: taxi tải

 183. Pingback: Derecho De Sucesiones

 184. Pingback: نرم افزار حسابداری رایگان

 185. Pingback: Hardwood Cleaning

 186. Pingback: Movers

 187. Pingback: Movers

 188. Pingback: spacemov

 189. Pingback: payday loan

 190. Pingback: Commercial Movers

 191. Pingback: money online

 192. Pingback: bague diamant

 193. Pingback: go to this site

 194. Pingback: Soft Play Hire

 195. Pingback: https://thietbinhabeproyal.com/bep-tu-teka

 196. Pingback: Internet Marketing

 197. Pingback: Buy Oxycotin Online

 198. Pingback: Casas Cueva Modernas

 199. Pingback: idea patent

 200. Pingback: how do you get a patent

 201. Pingback: inventors help

 202. Pingback: InventHelp Intromark

 203. Pingback: prezentynachrzest rzeszow pl

 204. Pingback: http://lk21ganool.com

 205. Pingback: sell puppies

 206. Pingback: Carpet steam cleaning

 207. Pingback: đồng hồ citizen nữ

 208. Pingback: blue light therapy for acne

 209. Pingback: quickbooks error 3371

 210. Pingback: itoris magento extensions

 211. Pingback: top of google search

 212. Pingback: building an extension

 213. Pingback: ecommerce web design

 214. Pingback: resin bound driveways Norwich

 215. Pingback: resinbounddriveways.net

 216. Pingback: Limo Services in Waterbury CT

 217. Pingback: Blog besuchen ...

 218. Pingback: master resale rights

 219. Pingback: Free Instagram Auto Followers

 220. Pingback: learn NORWEGIAN online

 221. Pingback: hdmi modulator

 222. Pingback: abogados separaciones en Zaragoza

 223. Pingback: teen chat rooms

 224. Pingback: Coach Online

 225. Pingback: custom stage rental in miami

 226. Pingback: important source

 227. Pingback: you can find out more

 228. Pingback: http://xuanphuland.com/chung-cu-tsg-lotus-sai-dong

 229. Pingback: how to get a patent on an idea

 230. Pingback: InventHelp TV Commercial

 231. Pingback: inventions

 232. Pingback: Free Instagram Auto Likes

 233. Pingback: Hotels worldwide

 234. Pingback: فایل لایه باز

 235. Pingback: 720p Stream

 236. Pingback: Stream

 237. Pingback: https://www.fbstream.io/

 238. Pingback: ون اجاره ای

 239. Pingback: https://livef1.stream/

 240. Pingback: Motogp Stream

 241. Pingback: Click Site

 242. Pingback: فناوری مدرن خانه سازی

 243. Pingback: mlbstream.io

 244. Pingback: have a peek at this site

 245. Pingback: Anabole steroide kaufen

 246. Pingback: Visit

 247. Pingback: Buy cheap oral steroids online

 248. Pingback: watch nba

 249. Pingback: www.soccer-live.stream

 250. Pingback: Melanotan 2 kaufen Deutschland

 251. Pingback: mlb stream

 252. Pingback: Buy MT2 UK

 253. Pingback: made my day

 254. Pingback: Comprar Melanotan 2

 255. Pingback: watch tennis online

 256. Pingback: Achat MT2

 257. Pingback: nfl streaming

 258. Pingback: Comprare MT2

 259. Pingback: football

 260. Pingback: boxing

 261. Pingback: UFC

 262. Pingback: this guy

 263. Pingback: vipstand.se

 264. Pingback: Real Madrid Stream

 265. Pingback: krakow.easytax.net.pl

 266. Pingback: esurance

 267. Pingback: geico quote on auto insurance

 268. Pingback: płyty sufitowe

 269. Pingback: free rental software

 270. Pingback: iphone repair parts

 271. Pingback: oppo Replacement Parts

 272. Pingback: Christopher Condon Newport Beach

 273. Pingback: hier weiterlesen ...

 274. Pingback: lesen Sie den ganzen Beitrag

 275. Pingback: Camper

 276. Pingback: hier klicken ...

 277. Pingback: hier geht's weiter

 278. Pingback: alles weitere finden Sie hier ...

 279. Pingback: mehr Infos

 280. Pingback: mehr Infos

 281. Pingback: mehr Infos

 282. Pingback: weitere Infos

 283. Pingback: here

 284. Pingback: Modenschau

 285. Pingback: Inneneinrichtung

 286. Pingback: hier geht's weiter ...

 287. Pingback: hier klicken ...

 288. Pingback: alles weitere hier ...

 289. Pingback: News lesen

 290. Pingback: den Artikel finden Sie hier

 291. Pingback: Zeremonie

 292. Pingback: hier geht's weiter

 293. Pingback: Auto Likes

 294. Pingback: alles weitere finden Sie hier

 295. Pingback: hier klicken

 296. Pingback: Interessiert? Hier weiterlesen ...

 297. Pingback: order weed online

 298. Pingback: Beilagen

 299. Pingback: you can look here

 300. Pingback: how to start an invention idea

 301. Pingback: patent an idea

 302. Pingback: InventHelp invention idea

 303. Pingback: luchthavenvervoer

 304. Pingback: espanolseguros.com

 305. Pingback: seguros medicos

 306. Pingback: home visit opticians

 307. Pingback: Erie insurance quotes

 308. Pingback: اسپلیت های توکار

 309. Pingback: professional photographers Bundaberg

 310. Pingback: itoris

 311. Pingback: glass Repair Florida

 312. Pingback: Testosterone Enanthate kaufen

 313. Pingback: apple support uae

 314. Pingback: Samuel Rad

 315. Pingback: web site

 316. Pingback: good corporate governance

 317. Pingback: Locksmith in Edmonton

 318. Pingback: aa abogados

 319. Pingback: branded gifts

 320. Pingback: Fabricantes de Cerramientos de Aluminio

 321. Pingback: abogados familia zaragoza

 322. Pingback: 카지노게임사이트

 323. Pingback: 안전한놀이터추천

 324. Pingback: kiev üniversitesi

 325. Pingback: ukrayna üniversite taban puanlarý

 326. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 327. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 328. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 329. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 330. Pingback: üniversitesi ukrayna

 331. Pingback: üniversite ukrayna eðitim

 332. Pingback: eðitim ukraynada

 333. Pingback: ukraynada eðitim sistemi

 334. Pingback: odessa politeknik

 335. Pingback: bulgaristan üniversiteleri

 336. Pingback: üniversitesi makedonya

 337. Pingback: yurtdýþýnda eðitim

 338. Pingback: yurtdýþý üniversite

 339. Pingback: yurtdýþýnda doktora

 340. Pingback: harkov politeknik üniversitesi

 341. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 342. Pingback: üniversitesi kosova

 343. Pingback: yurtdýþýnda master

 344. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 345. Pingback: azerbaycanda eðitim

 346. Pingback: bosna üniversitesi

 347. Pingback: bosna üniversitesi

 348. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 349. Pingback: kiev týp üniversitesi

 350. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 351. Pingback: karazin üniversitesi

 352. Pingback: Ukrayna Üniversiteleri

 353. Pingback: stem nedir

 354. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 355. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 356. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 357. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 358. Pingback: sumy üniversitesi

 359. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 360. Pingback: ucuz evler

 361. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 362. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 363. Pingback: Cerebrolysin

 364. Pingback: koktale

 365. Pingback: 사설토토사이트

 366. Pingback: 토토사이트 추천

 367. Pingback: 사설토토사이트

 368. Pingback: convert money

 369. Pingback: http://freehacktools.club/aura-kingdom-hack-no-survey/{Aura

 370. Pingback: http://freehacktools.club/kim-kardashian-hollywood-hack-no-survey/{Kim

 371. Pingback: Login PokerQQ Online

 372. Pingback: motel 6 eugene

 373. Pingback: motel 6 lost hills

 374. Pingback: ladies salon

 375. Pingback: Melanie Bowen

 376. Pingback: 먹튀

 377. Pingback: images

 378. Pingback: mortgage broker

 379. Pingback: Tempat menarik Yogyakarta

 380. Pingback: hotel bajet di kuala lumpur

 381. Pingback: hospital cartoon images

 382. Pingback: watch movies

 383. Pingback: Reverse Mortgage Info

 384. Pingback: green and white plaid bikini

 385. Pingback: Do My Homework

 386. Pingback: california payday loan info

 387. Pingback: Custom Writing

 388. Pingback: njtdfgadulo

 389. Pingback: buy essay online

 390. Pingback: dissertation paper

 391. Pingback: customessaywriterbyz.com

 392. Pingback: essay homework help

 393. Pingback: custom essay writing service toronto

 394. Pingback: writing thesis paper

 395. Pingback: write my english paper for me

 396. Pingback: help me write a research paper

 397. Pingback: phd thesis writing services

 398. Pingback: cialis price

 399. Pingback: viagra side effects

 400. Pingback: buy real viagra online

 401. Pingback: cheap drugs

 402. Pingback: viagra

 403. Pingback: cialis soft

 404. Pingback: free samples viagra cialis

 405. Pingback: buycialis

 406. Pingback: cialis canadian pharmacy no prescription

 407. Pingback: get online cialis without prescription overnight

 408. Pingback: canadian king pharmacy

 409. Pingback: cialis profesional vs. super active vs. cialis

 410. Pingback: cialis with food or empty stomach

 411. Pingback: valsartan and hydrochlorothiazide

 412. Pingback: can you od on zoloft

 413. Pingback: buy ivermectin online

 414. Pingback: stromectol online

 415. Pingback: visit the up coming internet page

 416. Pingback: viagra 25mg

 417. Pingback: cialis tadalafil 20mg preis

Lini një Përgjigje