Agjenda e konferencës: “TRASHËGIMIA KULTURORE DHE TURIZMI NË MAQEDONI”, 23-24 qershor 2012, Strugë

Konferenca me temë:  “TRASHËGIMIA KULTURORE DHE TURIZMI NË MAQEDONI”

Koha: 23-24 qershor 2012

Vendi: Strugë

Organizatorë:

-KOMUNA E STRUGËS

-INSTITUTI I TRASHËGIMISË SHPIRTËRORE DHE KULTURORE TË SHQIPTARËVE-SHKUP

 

23 qershor (e shtunë):

Vendi: Salla e Universitetit Ndërkombëtar të Strugës

Moderatorë: Mr. Xhemi Hajredini dhe Mr. Sevdail Demiri

11:15 – Hapja e Konferencës me temë: “Trashëgimia kulturore dhe turizmi në Maqedoni”

11:20 – Fjalim përshëndetës i kryetarit të Komunës së Strugës, Dr. Ramiz Merko

11:30 – Fjalim përshëndetës i drejtorit të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve-Shkup, Dr. Shefqet Zekolli

11:40 – Fjalim përshëndetës i Ministrit të Ekonomisë, Valon Saraçini

11:50 – Fjalim përshëndetës i Sekretarit Shtetëror të Ministrisë së Kulturës, Dr. Muzafer Bislimi

12:00 – Diskutim nga përfaqësuesi i Departamentit të turizmit pranë Komunës së Strugës

12:10 – Diskutim nga Kujtim Hyseni, këshilltar në Komunën e Ohrit

12:20 – Dr. Mislim Zendeli: “Trashëgimia kulturore, gjenerator i zhvillimit të turizmit të qëndrueshëm në Maqedoninë veriperëndimore”

12:35 – Prof. Dr Nebi Dervishi: “Monumentet kulturore-historike ne fushëgropën e Ohrit – thesare për zhvillimin e turizmit

13:00 – Koha e drekës

 

14:30 – Pjesa e dytë e konferencës: “Trashëgimia kulturore dhe turizmi në Maqedoni”

14:35 Dr. Mixhait Pollozhani: “Zbulimet arkeologjike në funksion të turizmit në Maqedoni”

14:50 – Dr. Fatmir Sulejmani: “Trashëgimia e përbuzur kulturore”

15:05 – Dr. Salajdin Salihu: “Trashëgimia kulturore në kohën e globalizimit ose përbotësimit”

15:15 – Dr. Naimi Halimi: “Vlerat e trashëgimisë kulturore në rajonin e Kumanovës”

15:30 – Diskutim nga përfaqësuesi i Universitetit Ndërkombëtar të Strugës

15:45 – Dr. Sali Zhaku: “Turizmi në strugë-koha për ndryshim”

16:00 – Dr. Sefer Tahiri: “Mediat, trashëgimia kulturore dhe turizmi”

16:15 – Debat

17:00 – Përfundimi i ditës së parë të konferencës

 

24 qershor (e diel)

 

9:30 – Dita e dytë e konferencës: “Trashëgimia kulturore dhe turizmi në Maqedoni”

9:35- Prof. dr. Mustafa Ibrahimi: “Dita e Verës si festë e trashëguar

popullore dhe shndërrimi i saj në atraksion turistik”

9:50 – Rini Useini: “Trashëgimia kulturore dhe turizmi, komponentë bashkëveprues në Maqedoni”

10:05 – Mr. Arlind Farizi: “Muzeu privat i Murtezan Murtezanit nga fshati Nerasht, kontribut modest për trashëgiminë kulturore të trevës së Pollogut”

10:20 –  Prof. Dr Fauzi Skenderi & Prof. Dr Hajriz Meleqi: “Disa veçori fiziko-gjeografike të malit Sharr”

10:35 – Diskutim nga përfaqësuesi i Universitetit Ndërkombëtar të Strugës

10:50 – Agron Salihu: “Kapacitetet turistike të Komunës së Tearcës”

11:05 – Debat

12:00 – Konkluzionet e konferencës

12:30 – Përfundimi i konferencës

13:00 – Koha e drekës

 

Personi për kontakt: Dr. Sefer TAHIRI

Tel: 071 492 795

E-mail: sefertahiri@gmail.com, kontakt@itsh.edu.mk

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Shikoni gjithashtu

Takim i rëndësishëm i Institutit dhe BFI-së në Drejtorinë e Vakëfit në Ankara

Një ekip i studiuesve të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve, i udhëhequr …

221 comments

 1. Pingback: best press release

 2. Pingback: دانلود آهنگ جدید ایرانی

 3. Pingback: ثبت آگهی استخدام

 4. Pingback: inflation guard endorsement insurance

 5. Pingback: Bandarq

 6. Pingback: money way

 7. Pingback: Acompanhantes Caxias do Sul

 8. Pingback: tech

 9. Pingback: best press release service

 10. Pingback: best press release distribution service

 11. Pingback: putlocker.is

 12. Pingback: SEO tips 2019

 13. Pingback: jasa anti rayap

 14. Pingback: Chicago Escorts

 15. Pingback: Chicago Escort

 16. Pingback: DC Escort

 17. Pingback: DC Escort

 18. Pingback: geico autoinsurance near me

 19. Pingback: vietnam polystone planter

 20. Pingback: sung nerf viet nam

 21. Pingback: http://tyron.jasamarketingsurabaya.com/the-things-that-is-an-inventor-but-what-it-means-to-invent/

 22. Pingback: how to start an invention

 23. Pingback: ideas for inventions

 24. Pingback: inventhelp inventions store

 25. Pingback: how to pitch an invention to a company

 26. Pingback: InventHelp Success Stories

 27. Pingback: InventHelp

 28. Pingback: www.darmowe-zdjecia.org

 29. Pingback: https://wsiglobalwebdesigns.com/

 30. Pingback: Esurance insurane

 31. Pingback: esurance insurance

 32. Pingback: e surance auto insurance

 33. Pingback: geico quotes

 34. Pingback: geic insurance

 35. Pingback: 500V to 24V converter

 36. Pingback: boards

 37. Pingback: Berita Terkini

 38. Pingback: state farm homeowners insurance

 39. Pingback: State and farm auto

 40. Pingback: costco auto insurance quote

 41. Pingback: home insurance cost

 42. Pingback: Home insurance quotes

 43. Pingback: home s insurance

 44. Pingback: elepjant insurance quote

 45. Pingback: Usaa auto insurance

 46. Pingback: usaa insurance auto

 47. Pingback: homeowners insurance the general

 48. Pingback: general car insurance quote

 49. Pingback: photo locker video locker

 50. Pingback: Hide photo app

 51. Pingback: love dolls

 52. Pingback: کبد چرب

 53. Pingback: مانیتور دست دوم

 54. Pingback: cash loans without checking account

 55. Pingback: Auto Buy

 56. Pingback: Mountain bike

 57. Pingback: دانلود کتاب انتخاب اسم کودک

 58. Pingback: نقاشی با عدد 5-9

 59. Pingback: Crowd psychology

 60. Pingback: Will the stock market crash

 61. Pingback: dinh thu kieu lau dai

 62. Pingback: droktredurza

 63. Pingback: toko online bayar ditempat

 64. Pingback: cek resi lazada lel express

 65. Pingback: lawn mowing

 66. Pingback: ratuqq

 67. Pingback: aduq

 68. Pingback: làm bằng đại học giả

 69. Pingback: backstreet boys dna tour

 70. Pingback: InventHelp Caveman

 71. Pingback: invention idea

 72. Pingback: patent ideas

 73. Pingback: InventHelp Inventor Service

 74. Pingback: inventhelp number

 75. Pingback: new inventions

 76. Pingback: InventHelp Reviews

 77. Pingback: 100% trusted

 78. Pingback: bioskop online

 79. Pingback: POJEMNIKI 240 LITRÓW UŻYWANE

 80. Pingback: poduszki nagrobkowe

 81. Pingback: Sklep kamieniarski

 82. Pingback: Make Easy Money with Affiliate Bots

 83. Pingback: Make $2000 Monthly on Autopilot

 84. Pingback: Make Money On Autopilot

 85. Pingback: New Unique Weight Loss Method

 86. Pingback: 7 Day Super Slim

 87. Pingback: pokerqq online

 88. Pingback: Turkey escorts

 89. Pingback: 123movies

 90. Pingback: video transcription uk

 91. Pingback: Curso de Bolsa Malaga

 92. Pingback: specsavers home visit

 93. Pingback: taras shevchenko üniversitesi

 94. Pingback: ukrayna üniversite taban puanlarý

 95. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 96. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 97. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 98. Pingback: ukraynada üniversite

 99. Pingback: üniversitesi ukrayna

 100. Pingback: ukraynada üniversite

 101. Pingback: eðitim ukraynada

 102. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 103. Pingback: odessa politeknik

 104. Pingback: kharkiv politeknik üniversitesi

 105. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 106. Pingback: bulgaristan üniversiteleri

 107. Pingback: makedonya üniversitesi

 108. Pingback: kosova üniversiteleri

 109. Pingback: yurtdýþýnda eðitim

 110. Pingback: yurtdýþýnda master

 111. Pingback: yurtdýþý doktora

 112. Pingback: yurtdýþý üniversite

 113. Pingback: yurtdýþýnda týp okumak

 114. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 115. Pingback: azerbaycanda eðitim

 116. Pingback: bosna üniversitesi

 117. Pingback: üniversitesi saraybosna

 118. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 119. Pingback: kiev týp üniversitesi

 120. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 121. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 122. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 123. Pingback: stem nedir

 124. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 125. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 126. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 127. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 128. Pingback: sumy üniversitesi

 129. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 130. Pingback: ucuz evler

 131. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 132. Pingback: Get Free 300k Satoshi No Deposit

 133. Pingback: Claim Free Bitcoins No Captcha

 134. Pingback: How to earn gold in Ikov

 135. Pingback: Accurate Forex Signals

 136. Pingback: 사설토토사이트

 137. Pingback: 해외토토사이트

 138. Pingback: 해외토토사이트

 139. Pingback: 사설토토사이트

 140. Pingback: 사설토토사이트

 141. Pingback: convert money online

 142. Pingback: Link Alternatif BandarQQ

 143. Pingback: motel 6 corpus christi

 144. Pingback: motel 6 sweetwater

 145. Pingback: salon

 146. Pingback: fac

 147. Pingback: Forex Trading Education

 148. Pingback: congeladores industriales de acero inoxidable

 149. Pingback: mortgage payment calculator

 150. Pingback: Melanie Bowen

 151. Pingback: grafismo

 152. Pingback: 먹튀검증

 153. Pingback: hype

 154. Pingback: Keto slim l Keto slim gia bao nhieu l Keto slim mua o dau l Keto slim co tot khong

 155. Pingback: land for sale squamish

 156. Pingback: vancouver mortgage broker

 157. Pingback: Tempat menarik Indonesia

 158. Pingback: funny golf cartoon images

 159. Pingback: Reverse Mortgage Info

 160. Pingback: Can You Get a Reverse Mortgage On a Mobile Home

 161. Pingback: Green Plaid Bikini

 162. Pingback: windows help

 163. Pingback: different SD-WAN solutions

 164. Pingback: medical bills on credit report

 165. Pingback: Pipe Stress Analysis Services

 166. Pingback: Research Paper Writing

 167. Pingback: njtdfgadulo

 168. Pingback: college application essay writing service

 169. Pingback: quality custom essay

 170. Pingback: dissertation writing advice

 171. Pingback: essay help chat room

 172. Pingback: custom essay writing service reviews

 173. Pingback: writers for research papers

 174. Pingback: who will write my paper for me

 175. Pingback: thesis writing service reviews

 176. Pingback: psychology thesis

 177. Pingback: how long for cialis to peak

 178. Pingback: cialis 20mg

 179. Pingback: how does viagra work

 180. Pingback: prescription drugs from canada

 181. Pingback: best canadian online pharmacy

 182. Pingback: viagra generic canadian pharmacy

 183. Pingback: Top Avana

 184. Pingback: canadian prescription drugs

 185. Pingback: viagra

 186. Pingback: cialis online delivery overnight

 187. Pingback: where to buy cialis in usa

 188. Pingback: buy cialis 20mg tablets

 189. Pingback: cialis overnight deleivery

 190. Pingback: what is the cost of viagra in south africa

 191. Pingback: 365 drug cialis

 192. Pingback: buying essay

 193. Pingback: master thesis writing service

 194. Pingback: essay writing services online

 195. Pingback: thesis writing tips

 196. Pingback: custom essay cheap

 197. Pingback: dissertation for phd

 198. Pingback: cheap viagra and cialis in australia

 199. Pingback: buy original cialis

 200. Pingback: tadalafil pulmonary arterial hypertension

 201. Pingback: where can i buy cialis in canada

 202. Pingback: auto rx pharmacy

 203. Pingback: canadian pharmacy vyvanse

 204. Pingback: buy cialis uk

 205. Pingback: norvasc medication for high blood pressure

 206. Pingback: atorvastatin coq10

 207. Pingback: is prilosec safe to take long term

 208. Pingback: side effects of prozac in children

 209. Pingback: sexual side effects of zoloft

 210. Pingback: how old is lyrica anderson

 211. Pingback: lexapro vs cymbalta

 212. Pingback: how to come off of 30mg duloxetine

 213. Pingback: atorvastatin 10 mg tablets

 214. Pingback: lexapro weight

 215. Pingback: 1

 216. Pingback: is ivermectin safe for dogs

 217. Pingback: ivermectin generic

 218. Pingback: ivermectin for hookworms in humans

 219. Pingback: ivermectin 3mg tablet

 220. Pingback: ivermectin 1 dosage for dogs

 221. Pingback: cialis daily generic

Lini një Përgjigje