Filmi “BESA: Premtimi”, një rinjohje ndërkombëtare për shqiptarët (FOTO)

11

Shkup, 12.09.2015 – Mbrëmë në Qendrën Memoriale të Holokaustit të Hebrenjve në Shkup, u shfaq njëri nga projeksionet më të mira dokumentare – filmike, që flet për kontributin e madh të shqiptarëve në shpëtimin e mijëra familjeve hebreje gjatë Luftës së Dytë Botërore. Për ta ndjekur filmin “BESA: Premtimi”, kishin ardhur ambasadori amerikan, z.Xhes Bejli, i cili edhe pati një fjalë rasti, ku çmoi lartë virtytin e hershëm të shqiptarëve për fjalën e dhënë, si dhe shumë ambasadorë tjerë, krerë fetarë, politikë dhe shtetëror.

Të pranishmit u pëshëndetën edhe nga drejtori i Qendrës Memoriale të Holokaustit të Hebrenjve në Shkup, Goran Sadikarijo dhe kryetaja e Komunitetit Hebraik në Maqedoni, Berta Romano.

Drejtori i ITSHKSH-së, Skender Asani, tha se mund të jetë e habitshme, mund të jetë e pashpjegueshme dhe madje e pakuptueshme se si ka mundësi që te kombi ynë fjala e dhënë të ketë kaq peshë. “Duke qenë historian, jam munduar ta gjej shpjegimin e kësaj dhe kam arritur në një teoretizim që duket edhe i logjikshëm. Në mungesë të një shteti të drejtë, në mungesë të një kontrate funksionale sociale, shqiptarët janë detyruar të prodhojnë një kod tjetër që do ta zëvendësonte këtë kontratë sociale dhe atij kodi t’i përshkruajnë edhe tipare të mbinatyrshme. Shqiptari ka besuar dhe mund të besojë edhe sot se më lehtë mund të dorëzohet jeta se të thyhet Besa”, tha Asani.

Ndërsa, ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi, tha se Besa shqiptare është një virtyt i moçëm dhe i njohur botërisht. Është një fjalë e shenjtë e dhënë mikut, një premtim që nuk njeh tradhti, qoftë edhe nëse peshohet me çmimin e jetës. “Kjo besë e dhënë ka bërë që shumë hebrenj të shpëtojnë nga thundra e nazizmit gjatë Luftës së Dytë Botërore, në Shqipëri, dhe gjithandej trojeve shqiptare në Ballkan. Prandaj, ne si shqiptarë ndihemi krenarë që kemi luajtur një rol të tillë shumë pozitiv dhe thellësisht human, në një situatë tejet të vështirë edhe për vetë fatin dhe ekzistencën tonë si popull”, u shpreh Ademi.

Mjaft emocional ishte edhe paraqitja e znj.Ita Faraxhi nga Izraeli, familja e së cilës ishte nga Shkupi, ndërsa kishtu ikur në Shkodër të Shqipërisë për të shpëtuar nga nazistët. Atje kishte lindur, ishte pagëzuar me emrin Drita, dhe kishte jetuar dy vjet në një familje shqiptare.

Eventi u organizua nga Qendra Memoriale e Holokaustit të Hebrenjve në Shkup dhe Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve-Shkup (ITSHKSH), me mbështetjen e Ministrisë së Arsimit e Shkencës dhe Komunës së Çairit.

22 33 44 55 66 77 88

Shikoni gjithashtu

NGA E SHKUARA TEK E ARDHMJA, DUHET TË KALOJË KULTURA INSTITUCIONALE E KUJTESËS

(Me rastin e shënimit të 25-vjetorit të Eksodit të Bllacës në Qendrën përkujtimore “Bllaca 99”) …

435 comments

 1. Pingback: four corners game

 2. Pingback: auto insurance quote

 3. Pingback: فلش کارتی

 4. Pingback: buy an apartment in pattaya

 5. Pingback: đăng ký cáp quang viettel tại Quận Tân Phú

 6. Pingback: brindes personalizados

 7. Pingback: discover more here

 8. Pingback: Spotkania z fizyką 2 podręcznik pdf

 9. Pingback: SPRAWDZIAN Z MATEMATYKI KLASA 4

 10. Pingback: Matematyka z plusem klasa 4 rozwiazania

 11. Pingback: new invention idea

 12. Pingback: darmowe zdjecia

 13. Pingback: Buy Telegram Group Members

 14. Pingback: انتشارات حرف آخر

 15. Pingback: آتلیه نوزاد

 16. Pingback: auto likes

 17. Pingback: عمارت عکاسی

 18. Pingback: Promotional products

 19. Pingback: יתוח אפליקציות

 20. Pingback: visit website

 21. Pingback: Juwelier antwerpen

 22. Pingback: inventhelp innovation

 23. Pingback: inventhelp caveman commercials

 24. Pingback: new invention ideas

 25. Pingback: QQ Online

 26. Pingback: Dominoqq

 27. Pingback: Buy Instagram Followers

 28. Pingback: gia cong cnc

 29. Pingback: Judi Bola Online

 30. Pingback: criminal defense bostonmassachusetts

 31. Pingback: patent idea

 32. Pingback: how do i patent an idea

 33. Pingback: Car insurance of Geico

 34. Pingback: sửa máy in tại nhà hà nội

 35. Pingback: best mountain bikes for women

 36. Pingback: white label press release distribution

 37. Pingback: press release distribution

 38. Pingback: آموزش زبان

 39. Pingback: آموزش گرامر انگلیسی

 40. Pingback: آموزش گرامر انگلیسی

 41. Pingback: آلبوم بی کلام

 42. Pingback: شرکت طراحی سایت

 43. Pingback: آترش بازی

 44. Pingback: best auto and home insurance

 45. Pingback: inflation guard endorsement insurance

 46. Pingback: Qiu qiu online

 47. Pingback: Simple Burger Recipe

 48. Pingback: easy earning

 49. Pingback: Dentysta zgierz

 50. Pingback: Acompanhantes Caxias do Sul

 51. Pingback: garments

 52. Pingback: what to do with an invention idea

 53. Pingback: InventHelp Caveman Commercials

 54. Pingback: InventHelp Invention News

 55. Pingback: InventHelp Locations

 56. Pingback: press release distribution

 57. Pingback: press release

 58. Pingback: 123movies

 59. Pingback: 123movies

 60. Pingback: SEO tips 2019

 61. Pingback: jasa anti rayap

 62. Pingback: Chicago Escorts

 63. Pingback: Hiring DC Escorts

 64. Pingback: Dupont Circle Escort

 65. Pingback: geicoinsurance

 66. Pingback: pot manufacturer

 67. Pingback: du lịch nha trang giá rẻ

 68. Pingback: nerf hà nội

 69. Pingback: Invent Help

 70. Pingback: InventHelp Success

 71. Pingback: InventHelp New Store Products

 72. Pingback: innovation

 73. Pingback: youtube

 74. Pingback: esurance auto insurance

 75. Pingback: esurance home insurance reviews

 76. Pingback: geico auto insurance

 77. Pingback: dc-dc converter manufacturer

 78. Pingback: discussion

 79. Pingback: Berita Terkini

 80. Pingback: State Farm quotes

 81. Pingback: state far insurance

 82. Pingback: State farm auto insurance

 83. Pingback: costco homeowners insurance rate

 84. Pingback: compare homeowners insurance rates

 85. Pingback: homeowners insurance

 86. Pingback: get a quote usaa

 87. Pingback: car insurance quote usaa

 88. Pingback: usaa health insurance quote

 89. Pingback: general car insurance quote

 90. Pingback: the general insurance policy

 91. Pingback: photo locker application

 92. Pingback: hide photos on iphone 8 plus

 93. Pingback: love dolls

 94. Pingback: مانیتور دست دوم

 95. Pingback: فروش کامپیوتر دست دوم

 96. Pingback: cash loans near me

 97. Pingback: xe nâng heli

 98. Pingback: how to patent your idea

 99. Pingback: تشک

 100. Pingback: biệt thự vincity

 101. Pingback: dự án lotus sài đồng

 102. Pingback: visit

 103. Pingback: sepakbola

 104. Pingback: làm bằng đại học có hồ sơ gốc

 105. Pingback: inventhelp headquarters

 106. Pingback: 100% trusted

 107. Pingback: film indo terbaru

 108. Pingback: make money online

 109. Pingback: composite decking suppliers

 110. Pingback: POJEMNIKI 240 LITRÓW UŻYWANE

 111. Pingback: wsi global webdesigns

 112. Pingback: granitoweabc.pl

 113. Pingback: Affiliate Bots to Make Money

 114. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=UyFbNI0AfaQ

 115. Pingback: pokerqq online

 116. Pingback: Earn $2000+ Monthly Autopilot Systems

 117. Pingback: Ewen Chia's Autopilot Internet Income

 118. Pingback: New Unique Weight Loss Method

 119. Pingback: Get Slim in 7 Days

 120. Pingback: Bayan escort

 121. Pingback: specsavers home visit

 122. Pingback: taras shevchenko üniversitesi

 123. Pingback: ukrayna üniversite fiyatlarý

 124. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 125. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 126. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 127. Pingback: ukraynada üniversite

 128. Pingback: üniversitesi ukrayna

 129. Pingback: ukraynada üniversite

 130. Pingback: ukraynada eðitim ücretleri

 131. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 132. Pingback: bulgaristan üniversitesi

 133. Pingback: kosova üniversitesi

 134. Pingback: yurtdýþýnda eðitim

 135. Pingback: yurtdýþýnda üniversite

 136. Pingback: harkov politeknik üniversitesi

 137. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 138. Pingback: makedonya üniversiteleri

 139. Pingback: yurtdýþýnda yüksek lisans

 140. Pingback: yurtdýþýnda týp eðitimi

 141. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 142. Pingback: azerbaycanda eðitim

 143. Pingback: bosna üniversitesi

 144. Pingback: üniversitesi saraybosna

 145. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 146. Pingback: kiev týp üniversitesi

 147. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 148. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 149. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 150. Pingback: belarus üniversitesi

 151. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 152. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 153. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 154. Pingback: ucuz evler

 155. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 156. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 157. Pingback: Claim Free BTC every 10min

 158. Pingback: Ikov Bot - Earn Gold with Unlimited Votes

 159. Pingback: 토토사이트

 160. Pingback: 사설토토사이트

 161. Pingback: 안전놀이터

 162. Pingback: http://freehacktools.club/monster-blade-hack-no-survey/{Monster

 163. Pingback: motel 6 joliet

 164. Pingback: motel 6 fort nelson

 165. Pingback: Melanie Bowen

 166. Pingback: 먹튀검증

 167. Pingback: instagram

 168. Pingback: mortgage calculator canada

 169. Pingback: 먹튀

 170. Pingback: hotel murah kuala lumpur

 171. Pingback: blue plaid bikini

 172. Pingback: Cartoon Images Available For Licensing

 173. Pingback: different SD-WAN solutions

 174. Pingback: Can You Get a Reverse Mortgage on a Manufactured Home

 175. Pingback: green and white plaid bikini

 176. Pingback: Daily Money Management for Seniors

 177. Pingback: Ovalpools

 178. Pingback: Secure Paper Help

 179. Pingback: medical bills on credit report

 180. Pingback: Pipe Stress Analysis Services

 181. Pingback: tacos electricos

 182. Pingback: Cialis 20 mg usa

 183. Pingback: cheap strattera 25mg

 184. Pingback: catapres 100mcg online

 185. Pingback: ceclor cost

 186. Pingback: ceftin online

 187. Pingback: celebrex united kingdom

 188. Pingback: cheap celexa

 189. Pingback: cephalexin 500 mg online pharmacy

 190. Pingback: cipro without a doctor prescription

 191. Pingback: claritin 10mg online

 192. Pingback: online casino real money us

 193. Pingback: ocean casino online

 194. Pingback: best casino games

 195. Pingback: casino world

 196. Pingback: best slots to play online

 197. Pingback: doubleu casino

 198. Pingback: online casinos usa

 199. Pingback: best online casino for money

 200. Pingback: virgin casino online nj login

 201. Pingback: jackpot party casino

 202. Pingback: cheap insurance car

 203. Pingback: infinity car insurance

 204. Pingback: car insurance quotes for young drivers

 205. Pingback: online car insurance quotes

 206. Pingback: car insurance quotes comparison rates

 207. Pingback: best car insurance

 208. Pingback: best auto and home insurance companies

 209. Pingback: allstate insurance car

 210. Pingback: full coverage insurance

 211. Pingback: online car insurance quotes

 212. Pingback: personal loans bad credit

 213. Pingback: payday loans nj

 214. Pingback: payday payday loans online

 215. Pingback: carolina installment loans

 216. Pingback: quick loans near me

 217. Pingback: fast bad credit loans

 218. Pingback: no credit check payday loans

 219. Pingback: online personal loans no credit check

 220. Pingback: best cbd oil for pain reviews

 221. Pingback: difference between cbd oil and hemp oil

 222. Pingback: cbd capsules

 223. Pingback: cbd oil for anxiety in dogs

 224. Pingback: ananda cbd oil

 225. Pingback: cbd oil for sale vape

 226. Pingback: cannabidioloilsale.com

 227. Pingback: cbd oil for sale free shipping

 228. Pingback: strongest cbd oil for sale

 229. Pingback: pay to do homework

 230. Pingback: paper back writer

 231. Pingback: photography assignment

 232. Pingback: writing college essay

 233. Pingback: define assignments

 234. Pingback: best essay writer

 235. Pingback: buy college essay

 236. Pingback: free paper writer

 237. Pingback: admission essay writing service

 238. Pingback: free research paper writer

 239. Pingback: cleocin uk

 240. Pingback: clomid online

 241. Pingback: clonidine online

 242. Pingback: clozaril without a prescription

 243. Pingback: colchicine 0,5 mg online pharmacy

 244. Pingback: symbicort inhaler 160/4,5 mcg tablet

 245. Pingback: combivent generic

 246. Pingback: coreg 3,12mg online

 247. Pingback: compazine 5mg without a doctor prescription

 248. Pingback: essay about service

 249. Pingback: order coumadin

 250. Pingback: where to buy cozaar

 251. Pingback: crestor 10mg online pharmacy

 252. Pingback: dissertation to book

 253. Pingback: who can help me write an essay

 254. Pingback: cymbalta 20 mg online pharmacy

 255. Pingback: cheap custom essay papers

 256. Pingback: community service essays

 257. Pingback: write my research papers

 258. Pingback: thesis writing software

 259. Pingback: dapsone 1000caps tablets

 260. Pingback: write my paper for me

 261. Pingback: ddavp 10 mcg without prescription

 262. Pingback: depakote 250mg without a prescription

 263. Pingback: diamox 250 mg united states

 264. Pingback: differin pharmacy

 265. Pingback: diltiazem usa

 266. Pingback: doxycycline 100 mg united kingdom

 267. Pingback: cheapest dramamine

 268. Pingback: elavil 10 mg without a prescription

 269. Pingback: where to buy erythromycin 250 mg

 270. Pingback: etodolac 300mg tablets

 271. Pingback: flomax tablets

 272. Pingback: flonase nasal spray usa

 273. Pingback: garcinia cambogia caps without a prescription

 274. Pingback: geodon 80mg without a prescription

 275. Pingback: hyzaar no prescription

 276. Pingback: imdur generic

 277. Pingback: cialis coupon

 278. Pingback: how to avoid cialis side effects

 279. Pingback: imitrex 100mg united kingdom

 280. Pingback: imodium 2 mg price

 281. Pingback: you could try this out

 282. Pingback: viagra or cialis

 283. Pingback: description

 284. Pingback: buy imuran

 285. Pingback: cheapest indocin 25 mg

 286. Pingback: lamisil 250mg nz

 287. Pingback: levaquin otc

 288. Pingback: lopid 300 mg australia

 289. Pingback: lopressor 25 mg united states

 290. Pingback: luvox 50mg for sale

 291. Pingback: macrobid 100 mg united states

 292. Pingback: how to buy meclizine 25mg

 293. Pingback: order mestinon 60 mg

 294. Pingback: micardis 20mg prices

 295. Pingback: mobic 15mg australia

 296. Pingback: motrin online

 297. Pingback: Urispas

 298. Pingback: nortriptyline 25mg no prescription

 299. Pingback: periactin 4mg cost

 300. Pingback: phenergan 25mg united kingdom

 301. Pingback: viagra

 302. Pingback: buy plaquenil 200 mg

 303. Pingback: cheapest prednisolone

 304. Pingback: prevacid coupon

 305. Pingback: prilosec purchase

 306. Pingback: cheap proair inhaler

 307. Pingback: procardia united kingdom

 308. Pingback: proscar price

 309. Pingback: protonix 20 mg generic

 310. Pingback: cost of provigil

 311. Pingback: order pulmicort

 312. Pingback: pyridium 200 mg usa

 313. Pingback: reglan tablet

 314. Pingback: remeron without a prescription

 315. Pingback: retin-a cream pharmacy

 316. Pingback: revatio purchase

 317. Pingback: risperdal australia

 318. Pingback: robaxin medication

 319. Pingback: rogaine usa

 320. Pingback: seroquel purchase

 321. Pingback: cost of singulair

 322. Pingback: how to purchase skelaxin

 323. Pingback: spiriva cost

 324. Pingback: tenormin 100mg price

 325. Pingback: thorazine 100 mg pharmacy

 326. Pingback: toprol 25mg australia

 327. Pingback: tricor prices

 328. Pingback: valtrex 1000 mg for sale

 329. Pingback: vantin 200mg cheap

 330. Pingback: verapamil united kingdom

 331. Pingback: where to buy voltaren 100 mg

 332. Pingback: wellbutrin united kingdom

 333. Pingback: zanaflex cost

 334. Pingback: zestril 2,5 mg canada

 335. Pingback: zithromax united kingdom

 336. Pingback: go to website

 337. Pingback: my explanation

 338. Pingback: zocor coupon

 339. Pingback: cost of zovirax

 340. Pingback: zyloprim 300 mg over the counter

 341. Pingback: zyprexa otc

 342. Pingback: cheap zyvox

 343. Pingback: sildenafil uk

 344. Pingback: how to buy tadalafil 80mg

 345. Pingback: furosemide 100 mg pills

 346. Pingback: escitalopram medication

 347. Pingback: cost of aripiprazole 10mg

 348. Pingback: pioglitazone tablet

 349. Pingback: spironolactone usa

 350. Pingback: fexofenadine pills

 351. Pingback: where to buy glimepiride

 352. Pingback: meclizine without a prescription

 353. Pingback: leflunomide 20 mg usa

 354. Pingback: atomoxetine 40 mg tablets

 355. Pingback: donepezil uk

 356. Pingback: buy anastrozole

 357. Pingback: irbesartan australia

 358. Pingback: where to buy dutasteride

 359. Pingback: olmesartan 40mg pills

 360. Pingback: buspirone 10mg united states

 361. Pingback: how to buy clonidine

 362. Pingback: cheapest cefuroxime

 363. Pingback: celecoxib pills

 364. Pingback: cialis vs levitra vs viagra which one is better

 365. Pingback: citalopram 20 mg tablets

 366. Pingback: cephalexin 500 mg uk

 367. Pingback: ciprofloxacin 250 mg without a prescription

 368. Pingback: generic cialis mastercard

 369. Pingback: loratadine australia

 370. Pingback: cialis without perscription

 371. Pingback: clindamycin coupon

 372. Pingback: clozapine without a doctor prescription

 373. Pingback: prochlorperazine for sale

 374. Pingback: discount cialis

 375. Pingback: carvedilol 12.5 mg for sale

 376. Pingback: warfarin australia

 377. Pingback: rosuvastatin 20mg cost

 378. Pingback: cost of desmopressin 10 mcg

 379. Pingback: where to buy divalproex

 380. Pingback: tolterodine 1 mg canada

 381. Pingback: where to buy acetazolamide 250mg

 382. Pingback: low price generic viagra

 383. Pingback: buy fluconazole 50mg

 384. Pingback: how to buy phenytoin

 385. Pingback: oxybutynin canada

 386. Pingback: doxycycline coupon

 387. Pingback: bisacodyl medication

 388. Pingback: venlafaxine united states

 389. Pingback: amitriptyline 25 mg medication

 390. Pingback: permethrin 30g canada

 391. Pingback: cheapest erythromycin

 392. Pingback: where to buy estradiol 2mg

 393. Pingback: cost of fluticasone 50mcg

 394. Pingback: alendronate 35mg united states

 395. Pingback: nitrofurantoin no prescription

 396. Pingback: glipizide online

 397. Pingback: isosorbide 40 mg medication

 398. Pingback: sumatriptan united kingdom

 399. Pingback: cialis shortness breath

 400. Pingback: where to buy loperamide 2mg

 401. Pingback: azathioprine 25 mg united states

 402. Pingback: propranolol over the counter

 403. Pingback: indomethacin 50mg uk

 404. Pingback: lamotrigine australia

 405. Pingback: terbinafine online

 406. Pingback: cheapest digoxin 0.25mg

 407. Pingback: levofloxacin 250 mg purchase

 408. Pingback: how to buy levothyroxine mcg

 409. Pingback: where can i buy gemfibrozil

 410. Pingback: metoprolol 50mg otc

 411. Pingback: clotrimazole 10g over the counter

 412. Pingback: metoclopramide tablets

 413. Pingback: helping others essay

 414. Pingback: editing thesis

 415. Pingback: professional essay writing services

 416. Pingback: phd no thesis

 417. Pingback: professional college essay writers

 418. Pingback: finasteride and cialis

 419. Pingback: online pharmacy usa

 420. Pingback: common side effects of cialis

 421. Pingback: lisinopril and norvasc

 422. Pingback: fluoxetine dosage

 423. Pingback: omeprazole 20 mg dosage

 424. Pingback: does sertraline make you gain weight

 425. Pingback: alternatives to seroquel for sleep

 426. Pingback: can you overdose on lyrica

 427. Pingback: lexapro drug class

 428. Pingback: cymbalta withdrawal symptoms

 429. Pingback: can hydrochlorothiazide cause weight gain

 430. Pingback: lipitor warnings

 431. Pingback: ivermectin tractor supply dogs

 432. Pingback: ivermectin solution for birds

 433. Pingback: ivermectin alternatives for humans

 434. Pingback: what is tadalafil liquid

 435. Pingback: how to make tadalafil

Leave a Reply