Shënohet 35 vjetori i Nobelit të Nënë Terezës

lush-gjergji11Shkup, 10.12.2014 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e
Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, përkrahur nga Qendra Informative Kulturore dhe Komuna e Çairit, sot shënoi 35 vjetorin e ndarjes së Çmimit Nobel të Paqes,
për shkupjanen shqiptare Gonxhe Bojaxhiu – Nënë Tereza.

 

 

skenderi3Drejtori i ITSHKSH-së, Skender Asani, tha se “me marrjen e Çmimit “Nobel” nga Nënë Tereza, u vulos virtyti i njohur i shqiptarëve ndër shekuj, por që bota nuk e kishte njohur. Ne po mundohemi me të gjitha mundësitë që t’i dalim borxhit Nënë Terezës për aktivitetin e saj human, por edhe kombëtar, sepse ajo doli nga Shkupi dhe mes saj ne dëshmojmë për autoktoninë tonë iliro-shqiptare”.
Kurse, biografi personal i Nënë Terezës, Don Lush Gjergji, tha se “ne si shqiptarë e kemi një trashëgimi të pasur kulturore dhe shpirtërore nëpërmes Nënës Terezë, sepse bota na njohu në thelbin e asaj çka vërtet ne jemi si popull iliro-shqiptarë, me një histori, traditë dhe kulturë shumëshekullore, me figura të mëdha për të cilat bota na ka lakmi”.
Manifestimin e përshëndeti edhe kryetari i Komunës së Çairit, Izet Mexhiti dhe aktivisti Anton Sereçi.
Paraprakisht, biografi personal i Nënë Terezës, Don Lush Gjergji, i shoqëruar nga kryetari i Shoqatës Humanitare “Nënë Tereza” për Kosovë, vizitoi Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, ku bisedoi me drejtorin dhe punëtorët shkencor të Institutit, lidhur me dimensionin e gjerë human të nobelistes shqiptare Nënë Tereza.

Doreshkrimi-i-Nene-TerezesMe këtë rast, Don Lush Gjergji, bibliotekës së Institutit i dhuroi disa nga botimet e tij të fundit lidhur me Nënë Terezën, si dhe evokoi kujtime nga jeta dhe vepra e saj. Ai veç tjerash prezantoi edhe dorëshkrimin e vetë Nënë Terezës, që e kishte shkruar në një fletë të bardhë të Dom Lush Gjergjit, pas marrjes së Çmimit Nobel në Oslo. Letra fillon me fjalët “Une gjithmon e kam në zemër popullim tem shqiptar…” dhe në fund nënshkrimi “M Teresa Bojaxhiu”.
Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, u lind në Shkup më 26 gusht të vitit 1910, kurse vdiq më 5 shtator 1997 në Kalkutë të Indisë. Në çastin e marrjes së Çmimit Nobel më 1979, kishte deklaruar: “Kam lindur në Shkup, jam shkolluar në Londër, jetoj në Kalkutë dhe punoj për të gjithë njerëzit e varfër në Botë. Atdheu im është një vend i vogël me emrin Shqipëri”. www.itsh.edu.mk

 

Shikoni gjithashtu

NJË LIBER MONOGRAFIK QË SHËRBEN SI URË KOMUNKIMI ME GJENERATAT E ARDHSHME

Nga Prof. Dr. Skender ASANI Libri që po promovojmë sot në Kërçovë është lidhja më …

234 comments

 1. Pingback: Free Bitcoins No Captcha

 2. Pingback: Claim Free Bitcoins Anytime

 3. Pingback: Ikov Unlimited Gold Bot

 4. Pingback: Make Money with Ikov

 5. Pingback: motel 6 huron

 6. Pingback: 먹튀

 7. Pingback: instagram

 8. Pingback: 토토사이트

 9. Pingback: נערות ליווי בתל אביב

 10. Pingback: work cartoons

 11. Pingback: Reverse Mortgage Info

 12. Pingback: Best Credit Repair Companies

 13. Pingback: Mantrailing

 14. Pingback: best gynecologist in chelsea

 15. Pingback: Hard reset iPhone x

 16. Pingback: medical collections on credit report

 17. Pingback: Pipe Stress Analysis Services

 18. Pingback: breaker schneider

 19. Pingback: Banderas para eventos

 20. Pingback: Cialis 80 mg without a doctor prescription

 21. Pingback: Cialis 60mg otc

 22. Pingback: buspar 10 mg uk

 23. Pingback: calcium carbonate 500mg cheap

 24. Pingback: cardizem 30mg price

 25. Pingback: cheap casodex 50 mg

 26. Pingback: how to purchase catapres

 27. Pingback: ceclor otc

 28. Pingback: ceftin tablets

 29. Pingback: celebrex without a doctor prescription

 30. Pingback: cheapest celexa

 31. Pingback: cephalexin online pharmacy

 32. Pingback: cipro 250mg nz

 33. Pingback: cheapest claritin

 34. Pingback: online casino usa

 35. Pingback: online casino

 36. Pingback: free slots online

 37. Pingback: online casino games for real money

 38. Pingback: casino slot games

 39. Pingback: doubleu casino

 40. Pingback: slot machines

 41. Pingback: empire city casino online

 42. Pingback: virgin casino online nj

 43. Pingback: casino online gambling

 44. Pingback: njtdfgadulo

 45. Pingback: texas car insurance quotes

 46. Pingback: amica car insurance

 47. Pingback: gap insurance coverage

 48. Pingback: car insurance quotes prices

 49. Pingback: get a car insurance quotes

 50. Pingback: progressive insurance quote

 51. Pingback: car insurance quotes companies ireland

 52. Pingback: geico commercial car insurance quotes

 53. Pingback: amica car insurance

 54. Pingback: online car insurance quotes

 55. Pingback: personal loans houston

 56. Pingback: payday loans knoxville tn

 57. Pingback: payday loans jackson ms

 58. Pingback: installment loans georgia

 59. Pingback: quick loans quick loans

 60. Pingback: bad credit loans san diego

 61. Pingback: guaranteed payday loans

 62. Pingback: personal loan help

 63. Pingback: cbd rich hemp oil benefits

 64. Pingback: best cbd oil for pain and inflammation

 65. Pingback: cbd capsules

 66. Pingback: cbd capsules

 67. Pingback: cbd oil for pain at walmart

 68. Pingback: cbd oil dosage for breast cancer

 69. Pingback: does walgreens sell cbd oil

 70. Pingback: best cbd oil for depression and anxiety

 71. Pingback: cbd oil for cancer

 72. Pingback: essay writing service online

 73. Pingback: academic essay writing service

 74. Pingback: assignment helpers

 75. Pingback: writing an argument essay

 76. Pingback: research paper writers

 77. Pingback: pay to do homework

 78. Pingback: scholarship essay writing service

 79. Pingback: essay writing service recommendation

 80. Pingback: united airline seat assignment

 81. Pingback: australia essay writing service

 82. Pingback: cleocin 300mg canada

 83. Pingback: clomid 25 mg pharmacy

 84. Pingback: clonidine 0,1 mg pills

 85. Pingback: where can i buy clozaril

 86. Pingback: colchicine 0,5mg purchase

 87. Pingback: symbicort inhaler 160/4,5 mcg no prescription

 88. Pingback: combivent 50/20mcg pills

 89. Pingback: coreg united kingdom

 90. Pingback: where to buy compazine 5 mg

 91. Pingback: where to buy coumadin 2mg

 92. Pingback: cozaar generic

 93. Pingback: crestor 5 mg for sale

 94. Pingback: cymbalta australia

 95. Pingback: dapsone 1000caps usa

 96. Pingback: ddavp australia

 97. Pingback: how to buy depakote

 98. Pingback: how to purchase diamox

 99. Pingback: cost of differin

 100. Pingback: how to buy diltiazem 120 mg

 101. Pingback: doxycycline 100mg online

 102. Pingback: dramamine online pharmacy

 103. Pingback: elavil 50 mg pharmacy

 104. Pingback: erythromycin 500mg without a doctor prescription

 105. Pingback: etodolac no prescription

 106. Pingback: flomax 0,4 mg without a doctor prescription

 107. Pingback: flonase nasal spray price

 108. Pingback: where to buy garcinia cambogia 100caps

 109. Pingback: geodon 20mg for sale

 110. Pingback: hyzaar 12,5 mg over the counter

 111. Pingback: imitrex online pharmacy

 112. Pingback: imodium pharmacy

 113. Pingback: Click This Link

 114. Pingback: go to my blog

 115. Pingback: imuran medication

 116. Pingback: where can i buy indocin

 117. Pingback: lamisil without a prescription

 118. Pingback: where can i buy levaquin 750mg

 119. Pingback: cheap lopid 300 mg

 120. Pingback: order lopressor

 121. Pingback: luvox pills

 122. Pingback: macrobid 100 mg nz

 123. Pingback: meclizine united states

 124. Pingback: buy mestinon

 125. Pingback: micardis 80 mg tablets

 126. Pingback: mobic 15 mg prices

 127. Pingback: cheapest motrin

 128. Pingback: nortriptyline 25 mg medication

 129. Pingback: periactin online

 130. Pingback: phenergan tablet

 131. Pingback: plaquenil for sale

 132. Pingback: prednisolone 5mg price

 133. Pingback: how to purchase prevacid 30 mg

 134. Pingback: where to buy prilosec

 135. Pingback: proair inhaler 100mcg without prescription

 136. Pingback: procardia without a doctor prescription

 137. Pingback: proscar 5 mg without a doctor prescription

 138. Pingback: protonix for sale

 139. Pingback: provigil 200mg pills

 140. Pingback: pulmicort tablet

 141. Pingback: pyridium canada

 142. Pingback: reglan online pharmacy

 143. Pingback: cheap remeron

 144. Pingback: cheapest retin-a cream 0.05%

 145. Pingback: revatio 20 mg tablets

 146. Pingback: risperdal 4 mg pharmacy

 147. Pingback: where to buy robaxin

 148. Pingback: rogaine nz

 149. Pingback: seroquel cheap

 150. Pingback: singulair 4mg uk

 151. Pingback: skelaxin 400 mg without a prescription

 152. Pingback: spiriva without a prescription

 153. Pingback: cost of tenormin

 154. Pingback: thorazine 100mg australia

 155. Pingback: toprol purchase

 156. Pingback: tricor 200 mg coupon

 157. Pingback: how to purchase valtrex

 158. Pingback: vantin 100 mg tablets

 159. Pingback: cost of verapamil 40 mg

 160. Pingback: voltaren cheap

 161. Pingback: cheapest wellbutrin 150 mg

 162. Pingback: where can i buy zanaflex 2mg

 163. Pingback: zestril 5mg usa

 164. Pingback: Check Out Your URL

 165. Pingback: like it

 166. Pingback: zocor medication

 167. Pingback: zovirax 200mg otc

 168. Pingback: zyloprim 100mg coupon

 169. Pingback: zyprexa 7,5 mg tablets

 170. Pingback: zyvox online

 171. Pingback: cheapest sildenafil

 172. Pingback: tadalafil 20 mg cost

 173. Pingback: where can i buy furosemide

 174. Pingback: escitalopram cheap

 175. Pingback: aripiprazole online

 176. Pingback: how to purchase pioglitazone

 177. Pingback: spironolactone cheap

 178. Pingback: fexofenadine 180 mg united states

 179. Pingback: cheapest glimepiride

 180. Pingback: meclizine 25mg online pharmacy

 181. Pingback: cost of leflunomide

 182. Pingback: atomoxetine 10mg generic

 183. Pingback: how to buy donepezil 10 mg

 184. Pingback: anastrozole without a prescription

 185. Pingback: irbesartan 150mg pills

 186. Pingback: dutasteride 0,5 mg online pharmacy

 187. Pingback: olmesartan 40mg without prescription

 188. Pingback: where to buy buspirone 5mg

 189. Pingback: clonidinemg for sale

 190. Pingback: where to buy cefuroxime

 191. Pingback: celecoxib 100mg usa

 192. Pingback: where can i buy citalopram

 193. Pingback: cephalexin 500mg purchase

 194. Pingback: how to purchase ciprofloxacin

 195. Pingback: loratadine cheap

 196. Pingback: clindamycin 150 mg australia

 197. Pingback: clozapine australia

 198. Pingback: cheap prochlorperazine 5 mg

 199. Pingback: where can i buy carvedilol 3.12mg

 200. Pingback: warfarin 1mg for sale

 201. Pingback: rosuvastatin 10 mg without a doctor prescription

 202. Pingback: divalproex 500mg generic

 203. Pingback: how to purchase trazodone 25 mg

 204. Pingback: tolterodine generic

 205. Pingback: acetazolamide for sale

 206. Pingback: fluconazole cost

 207. Pingback: phenytoin for sale

 208. Pingback: oxybutynin united states

 209. Pingback: order doxycycline

 210. Pingback: where to buy bisacodyl 5mg

 211. Pingback: buy venlafaxine

 212. Pingback: buy amitriptyline

 213. Pingback: permethrin 30g cheaporder permethrin

 214. Pingback: erythromycin united kingdom

 215. Pingback: estradiol 1 mg usa

 216. Pingback: etodolac united states

 217. Pingback: tamsulosin 0.4mg online pharmacy

 218. Pingback: order fluticasone 50 mcg

 219. Pingback: alendronate tablets

 220. Pingback: nitrofurantoin united kingdom

 221. Pingback: glipizide without a doctor prescription

 222. Pingback: hydrochlorothiazide coupon

 223. Pingback: where can i buy isosorbide

 224. Pingback: sumatriptan purchase

 225. Pingback: loperamide 2 mg cost

 226. Pingback: azathioprine 25 mg generic

 227. Pingback: cheapest propranolol 20 mg

 228. Pingback: indomethacin for sale

 229. Pingback: lamotrigine otc

 230. Pingback: terbinafine without prescription

 231. Pingback: levothyroxine mcg pills

 232. Pingback: gemfibrozil pharmacy

 233. Pingback: metoprolol 100 mg usa

 234. Pingback: metoclopramide usa

Leave a Reply