ITSHKSH, prezanton botimet dhe aktivitetet shkencore të vitit të kaluar

Shkup, 21.2.2017 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, sot promovoi veprimtarinë e vet shkencore dhe botuese gjatë vitit 2016.

Drejtori i Institutit, dr.Skender Asani, tha se edhe gjatë vitit të fundit kemi vazhduar me përkushtim të madh në realizimin e programin vjetor, i cili parasheh botimin e revistës “Studime albanologjike”, organizimin dhe botimin materialeve shkencore nga konferencat tona në edicionin e veçantë “Scupi”, botimin e veprave studimore individuale të punëtorëve tanë shkencor dhe të bashkëpunëtorëve tonë të jashtëm, pjesëmarrjen në konferenca dhe projekte tjera shkencore, etj. “Një bashkëpunim të ngushtë gjatë kësaj periudhe kemi pasur edhe me institutet somotra në Shkup, Prishtinë e Tiranë, si dhe me institucionet shtetërore dhe komunale, me ndihmën e të cilave kemi realizuar projektet tona”, shtoi Asani.

Veprimtarinë hulumtuese dhe botuese të Institutit, në vazhdimësi e ka përkrahur Komuna Çair e Shkupit. Gjatë vitit të kaluar, vlen të theksohet mbështetja e projektit disaditor në qendrat më të mëdha amerikane e botërore, Nju Jork e Vashington, për të cilat, kreu i kësaj komune, Izet Mexhiti, tha se ishte një nga diplomacitë më të forta kulturore të shqiptarëve në rajon gjatë vitit të kaluar. “Përmes asaj ekspozite, doli në pah shpirti i madh human i popullit shqiptar, i cili në kohërat më të vështira, arriti që ta mund ta keqen, dhe të shpëtojë qindra-mijëra jetë të pafajshme”, tha Mexhiti.

Më pas, shkrimtari i njohur, diplomati dhe akademiku Luan Starova, foli më gjerësisht lidhur me veprimtarinë botuese të Institutit, për të cilën theksoi se është shumë domethënëse për shkencën dhe kulturën e shqiptarëve të Maqedonisë.

Një mik tjetër të Institutit, shtetasi amerikan i cili një çerekshekull punon dhe vepron në Shqipëri, përkatësisht drejtori i Institutit për Studime Shqiptare dhe Protestante në Tiranë, David Hosaflok, u ndal më tepër lidhur me bashkëpunimin mes dy instituteve, ku vend të merituar zuri projekti i përbashkët në SHBA, si dhe botimi i përbashkët i tri librave që lidhen me jetën dhe veprën e Qiriazëve të Manastirit.

Sekretari shkencor i ITSHKSH-së, dr.Sefer Tahiri, paraqiti një kronikë të veçantë për të gjitha botimet dhe projektet e ITSHKSH-së, të realizuara gjatë vitit 2016. Ai theksoi botimin e tre librave për Qiriazët në bashkëpunim me Institutin e Studimeve Shqiptare dhe Protestante në Tiranë, botimin e veprës shkencore “Presheva në rrjedhat e historisë (shek.XX)” të autorit Ardian Emini, botimin e veprës nga fusha e folklorit “Besime popullore shqiptare – Rite e mitologji në rajonin e Kumanovës”, të autorit Mumin Zeqiri, si dhe botimin e veprës “Hulumtime linguistike dhe kulturë-historike në etnoregjionin e Rekës së Epërme”, të studiuesit të njohur Qemal Murati.

Gjatë vitit paraprak janë botuar numrat 13 dhe 14 të revistës “Studime Albanologjike”, me materiale të larmishme nga sfera të ndryshme të albanologjisë dhe etnokulturës shqiptare, si dhe dy numra të revistës periodike “Scupi”. Në numrin 14 të “Scupi”-t me titull “Karnavalet e Bozovcës”, janë botuar punimet shkencore të prezantuara më 13 mars në Bozovcë të Tetovës, ndërsa në numrin 15 me titull “Dita e Verës” u botuan punimet shkencore të prezantuara në tribunën shkencore të mbajtur në Strugë, me rastin e kësaj feste pagane, e cila është vlerë e trashëgimisë shpirtërore e kulturore të shqiptarëve në Maqedoni.

Gjatë vitit 2016 u mbajtën edhe disa konferenca shkencore në bashkëpunim me Institutin e Historisë të Prishtinës, Institutin Albanologjik të Prishtinës dhe Qendrën e Studimeve Albanologjike të Tiranës (Institutin e Historisë – Tiranë), dhe u organizuan promovime librash.

“Pjesë e rëndësishme e punës së ITSHKSH-së ka qenë edhe mbarëvajtja e studimeve pasdiplomike, të cilat po vazhdojnë me sukses, ndërsa planifikohet zgjerimi i veprimtarisë arsimore me programe të reja studimore në vitin 2017”, u shpreh Tahiri.

Disa aktivitete shkencore u mbështetën nga Ministria e Arsimit e Shkencës dhe Komuna Çair e Shkupit, kurse një pjesë e konsiderueshme e veprimtarisë botuese u mbështet nga ana e Ministrisë së Kulturës.

Promovimi u përmbyll me dy rikomponime nga muzika e vjetër shqiptare, ekzekutuar nga Duo Skupi, përkatësisht: në violinë – punëtori shkencor i Institutit, Ermal Mehmeti, dhe në flautë – dr. Jeta Starova-Mehmeti.

11Asani 22Mexhiti 33Starova 44Hosaflok 55Tahiri 66publiku 77plan 88libra 99Jeta-Ermali

Shikoni gjithashtu

NË LETNICË U FOL ME GJUHËN E POEZISË PËR NËNËN TEREZE

Letnicë, 03 shtator 2023 – Gjatë ditëve sa po zgjatë manifestimi kulturor-shkencor “DITËT E GONXHES” …

435 comments

 1. Pingback: human knot gam

 2. Pingback: auto insurance quote

 3. Pingback: buy an apartment in pattaya thailand

 4. Pingback: brindes personalizados

 5. Pingback: Spotkania Z Fizyką 3 Pdf

 6. Pingback: spolszczenia4you net

 7. Pingback: Sprawdzian z historii klasa 6 2 wojna światowa chomikuj

 8. Pingback: how to start an invention idea

 9. Pingback: Buy Telegram Members

 10. Pingback: auto likes

 11. Pingback: auto likes

 12. Pingback: سایت عروسی

 13. Pingback: פיתוח אפליקציות

 14. Pingback: catalogspot.com coupons

 15. Pingback: how to get a patent for an idea

 16. Pingback: Bandarqq

 17. Pingback: QQ Online

 18. Pingback: Buy Automatic Instagram Likes

 19. Pingback: go win

 20. Pingback: Agen Judi Bola

 21. Pingback: best criminal lawyers near me

 22. Pingback: InventHelp Corporate Headquarters

 23. Pingback: Invent Help

 24. Pingback: Geico quote

 25. Pingback: sửa chữa laptop uy tín tại hà nội

 26. Pingback: best mountain bikes for women

 27. Pingback: press release service

 28. Pingback: press release service

 29. Pingback: آموزش گرامر انگلیسی

 30. Pingback: آموزش زبان انگلیسی

 31. Pingback: موزیک بی کلام

 32. Pingback: طراحی سایت ایران

 33. Pingback: درج آگهی رایگان

 34. Pingback: اسکلت فلزی

 35. Pingback: auto and home insurance quotes

 36. Pingback: https://homeinsurance.us.org/inflation-guard-endorsement.html

 37. Pingback: Bandarqq online

 38. Pingback: Qiu qiu online

 39. Pingback: hourly cash

 40. Pingback: review 2018 long beach

 41. Pingback: Acompanhantes Caxias do Sul

 42. Pingback: eyewear

 43. Pingback: how to get a patent on an idea

 44. Pingback: inventhelp store products

 45. Pingback: new invention

 46. Pingback: press release distribution

 47. Pingback: best press release

 48. Pingback: putlocker.is

 49. Pingback: SEO tips 2019

 50. Pingback: jasa pembasmi rayap

 51. Pingback: Chicago Escorts

 52. Pingback: DC Escorts

 53. Pingback: geicoinsurance

 54. Pingback: nerf vietnam

 55. Pingback: tour du lịch nha trang giá rẻ

 56. Pingback: InventHelp Caveman Commercials

 57. Pingback: inventhelp store

 58. Pingback: InventHelp Inventions

 59. Pingback: invention

 60. Pingback: InventHelp Office Locations

 61. Pingback: InventHelp Store

 62. Pingback: youtube com

 63. Pingback: www.darmowe-zdjecia.org

 64. Pingback: Esurance insurance

 65. Pingback: esurance life insurance

 66. Pingback: www esurance auto

 67. Pingback: geico.com

 68. Pingback: geico insurance quote

 69. Pingback: dc-dc converter manufacturer

 70. Pingback: forums

 71. Pingback: Berita Terkini

 72. Pingback: State and farm insurance

 73. Pingback: statefarm auto insurance login

 74. Pingback: www.statefarm

 75. Pingback: costc insurance

 76. Pingback: low cost home insurance quotes

 77. Pingback: homeowners insurance quotes

 78. Pingback: homeowners insurance the general

 79. Pingback: the general com

 80. Pingback: hide photos app on ipad

 81. Pingback: love dolls

 82. Pingback: سرور استوک

 83. Pingback: cash loans today

 84. Pingback: xe nâng heli

 85. Pingback: Pandit ji in Delhi

 86. Pingback: ideas for inventions

 87. Pingback: خبرچینی در کودکان

 88. Pingback: مبل کلاسیک

 89. Pingback: Crowd psychology

 90. Pingback: dự án sài đồng lotus

 91. Pingback: situs jual beli online

 92. Pingback: lawns in florida

 93. Pingback: ratuqq

 94. Pingback: liga inggris

 95. Pingback: daftar aduq

 96. Pingback: làm bằng đại học

 97. Pingback: backstreet boys dna tour

 98. Pingback: swiss casinos

 99. Pingback: how to get a patent on an idea

 100. Pingback: Invent Help

 101. Pingback: patenting an idea

 102. Pingback: how to get a patent on an idea

 103. Pingback: real cash

 104. Pingback: film online

 105. Pingback: ways to make money online

 106. Pingback: https://wsiglobalwebdesigns.com/

 107. Pingback: Używane Pojemniki Na Odpady

 108. Pingback: fashion

 109. Pingback: odzyskiwanie danych z telefonu Radom

 110. Pingback: geico automobile insurance

 111. Pingback: نمایندگی سرور اچ پی

 112. Pingback: پوکه بادامی

 113. Pingback: đầu karaoke

 114. Pingback: ogłoszenia usługi BHP Warszawa

 115. Pingback: url

 116. Pingback: Geico auto insurance quotes

 117. Pingback: progressive auto insurance

 118. Pingback: Odzyskiwanie danych z laptopa cena Bielsko-Biała

 119. Pingback: Odzyskane skasowane kontakty z telefonu Kraków

 120. Pingback: Auto Chat Profits 2019

 121. Pingback: Computer Repair in Clermont FL

 122. Pingback: InventHelp Caveman

 123. Pingback: InventHelp Intromark

 124. Pingback: inventhelp wiki

 125. Pingback: instant money

 126. Pingback: Antywirus dla szkoły

 127. Pingback: Unique Weight Loss Method

 128. Pingback: couples counseling retreats

 129. Pingback: Get Slim in 7 Days

 130. Pingback: Autopilot Money Machine 2019

 131. Pingback: Odzyskanie danych z dysku

 132. Pingback: entry level jobs

 133. Pingback: esurance car

 134. Pingback: Progresive insurance login

 135. Pingback: kiss tour 2019 tickets

 136. Pingback: Ankara escorts

 137. Pingback: doorslaand vocht

 138. Pingback: sabzmoshaver.com

 139. Pingback: low cost insurance

 140. Pingback: cheap van insurance

 141. Pingback: Agen Bola Terpercaya

 142. Pingback: RAS 2018 Admit Card

 143. Pingback: poker online

 144. Pingback: inventions ideas

 145. Pingback: inventhelp intromark

 146. Pingback: InventHelp Office Locations

 147. Pingback: what to do with an invention idea

 148. Pingback: new invention idea

 149. Pingback: inventhelp innovation

 150. Pingback: inventhelp inventions store

 151. Pingback: how to make an invoice example

 152. Pingback: Free Instagram Auto Liker

 153. Pingback: Bhim Sena

 154. Pingback: protlumaczenia eu

 155. Pingback: http://e-doradcypodatkowi.pl

 156. Pingback: showknow pl

 157. Pingback: مؤسسه حقوقی

 158. Pingback: bague de mariage

 159. Pingback: marriage retreat in Indiana

 160. Pingback: abc song

 161. Pingback: Hộp đựng đồng hồ

 162. Pingback: Friends

 163. Pingback: dich vu chuyen nha tron goi

 164. Pingback: Abogados

 165. Pingback: نرم افزار حسابداری کلود

 166. Pingback: Carpet Cleaning

 167. Pingback: Local Moving San Diego

 168. Pingback: Moving Company

 169. Pingback: CBD for Pets

 170. Pingback: 123movies to

 171. Pingback: get loan

 172. Pingback: Commercial Movers

 173. Pingback: Bitcoin

 174. Pingback: solitaire diamant

 175. Pingback: click site

 176. Pingback: Bouncy Castle Hire

 177. Pingback: https://thietbinhabeproyal.com/bep-tu-faster

 178. Pingback: SEO Services

 179. Pingback: Order Percocet Online

 180. Pingback: Casas Cueva

 181. Pingback: new invention ideas

 182. Pingback: invention ideas

 183. Pingback: InventHelp Successful Inventions

 184. Pingback: file a patent

 185. Pingback: Sufit Napinany Kuchnia

 186. Pingback: http://lk21ganool.com

 187. Pingback: sell puppies

 188. Pingback: Carpet cleaning

 189. Pingback: đồng hồ citizen chính hãng

 190. Pingback: blue and red light therapy

 191. Pingback: quickbooks error 3371

 192. Pingback: magento 2 extensions

 193. Pingback: top 10 google searches 2018

 194. Pingback: builders

 195. Pingback: online marketing

 196. Pingback: Ktlake

 197. Pingback: resin bound surfacing

 198. Pingback: New Milford CT Limo service

 199. Pingback: alles weitere hier

 200. Pingback: work from home

 201. Pingback: Autoliker

 202. Pingback: resin bound suppliers

 203. Pingback: modulator

 204. Pingback: abogados familia zaragoza

 205. Pingback: teen chat rooms

 206. Pingback: Summer Camp in Miami

 207. Pingback: back line gear rental in miami

 208. Pingback: click for source

 209. Pingback: my blog

 210. Pingback: InventHelp George Foreman Commercials

 211. Pingback: Invent Help

 212. Pingback: InventHelp Pittsburgh Headquarters

 213. Pingback: InventHelp

 214. Pingback: Instagram Followers

 215. Pingback: luxury travel

 216. Pingback: 720pstream.me

 217. Pingback: Stream

 218. Pingback: اجاره ون در تهران

 219. Pingback: www.livef1.stream

 220. Pingback: livemotgp

 221. Pingback: https://live-ufc.stream/

 222. Pingback: Work clothes

 223. Pingback: funny post

 224. Pingback: www.nbastream.io

 225. Pingback: Thursday night football stream

 226. Pingback: SARMs kaufen

 227. Pingback: Visit

 228. Pingback: Anabolics for sale UK

 229. Pingback: NFL

 230. Pingback: Acheter steroides anabolisants France

 231. Pingback: rugby online

 232. Pingback: live

 233. Pingback: Melanotan 2 online kaufen

 234. Pingback: mlb stream

 235. Pingback: strike out

 236. Pingback: Comprar MT2

 237. Pingback: https://tennisstream.me/

 238. Pingback: Acheter Melanotan 2 en ligne

 239. Pingback: Comprare MT2

 240. Pingback: op over to this site

 241. Pingback: www.vipleague.lc

 242. Pingback: this

 243. Pingback: try what he says

 244. Pingback: Madrid

 245. Pingback: zwrot podatku z holandii kraków

 246. Pingback: geico quote online

 247. Pingback: dpsceilings.com

 248. Pingback: bike rental manager

 249. Pingback: iphone repair parts

 250. Pingback: wholesale huawei

 251. Pingback: Christopher Condon

 252. Pingback: lesen Sie den ganzen Beitrag ...

 253. Pingback: alles weitere finden Sie hier

 254. Pingback: Campermobile

 255. Pingback: jetzt hier lesen ...

 256. Pingback: Yachting

 257. Pingback: mehr Infos

 258. Pingback: hier klicken ...

 259. Pingback: jetzt lesen

 260. Pingback: fur mehr Infos hier klicken ...

 261. Pingback: Autos

 262. Pingback: learn more here

 263. Pingback: mehr Infos

 264. Pingback: Mobel

 265. Pingback: Duftwasser

 266. Pingback: hier weiterlesen ...

 267. Pingback: Tests

 268. Pingback: alles weitere finden Sie hier ...

 269. Pingback: Dedicated Server

 270. Pingback: lesen Sie den ganzen Beitrag

 271. Pingback: painters and decorators

 272. Pingback: hier geht's weiter

 273. Pingback: vegane Ernährung

 274. Pingback: News lesen

 275. Pingback: Auto Liker

 276. Pingback: weitere Infos ...

 277. Pingback: where to buy cannabis oil for cancer online

 278. Pingback: hier geht's weiter ...

 279. Pingback: mehr Informationen finden Sie hier

 280. Pingback: Pella

 281. Pingback: dig this

 282. Pingback: how do you get a patent

 283. Pingback: review for InventHelp

 284. Pingback: InventHelp Caveman Commercial

 285. Pingback: luchthavenvervoer

 286. Pingback: Seguros

 287. Pingback: seguros medicos miami

 288. Pingback: Law Office of Paul Black

 289. Pingback: specsavers home eye test

 290. Pingback: home visit opticians

 291. Pingback: erie car insurance quote

 292. Pingback: سامانه تهویه مطبوع

 293. Pingback: photography Bundaberg

 294. Pingback: itoris

 295. Pingback: Sibutramine Kaufen

 296. Pingback: repairreplacementglass.com Florida

 297. Pingback: behance.net

 298. Pingback: Testosterone Enanthate kaufen

 299. Pingback: angel.co

 300. Pingback: macbook screen repair dubai

 301. Pingback: Samuel Rad Financial Advisor

 302. Pingback: find out more

 303. Pingback: family lawyers near me

 304. Pingback: Locksmith Near me

 305. Pingback: abogados laboralistas zaragoza

 306. Pingback: branded gifts

 307. Pingback: Ventanas de aluminio

 308. Pingback: Abogados accidentes de tráfico Zaragoza

 309. Pingback: 라이브카지노

 310. Pingback: kiev üniversitesi

 311. Pingback: ukrayna üniversite bölümleri

 312. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 313. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 314. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 315. Pingback: ukraynada üniversite

 316. Pingback: ukraynadaki üniversiteler

 317. Pingback: üniversite ukrayna eðitim

 318. Pingback: eðitim ukraynada

 319. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 320. Pingback: odessa politeknik

 321. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 322. Pingback: yurtdýþý üniversite

 323. Pingback: yurtdýþýnda master

 324. Pingback: yurtdýþýnda doktora

 325. Pingback: harkov politeknik üniversitesi

 326. Pingback: bulgaristan üniversitesi

 327. Pingback: üniversitesi makedonya

 328. Pingback: üniversitesi kosova

 329. Pingback: yurtdýþýnda eðitim

 330. Pingback: yurtdýþýnda týp okumak

 331. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 332. Pingback: azerbaycanda eðitim

 333. Pingback: bosna üniversitesi

 334. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 335. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 336. Pingback: karazin üniversitesi

 337. Pingback: Ukrayna Üniversiteleri

 338. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 339. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 340. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 341. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 342. Pingback: sumy üniversitesi

 343. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 344. Pingback: ucuz evler

 345. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 346. Pingback: Free Bitcoins No Captcha

 347. Pingback: Claim Free Bitcoins No Captcha

 348. Pingback: Make Money with Ikov

 349. Pingback: 사설토토사이트

 350. Pingback: 토토사이트

 351. Pingback: 해외토토사이트

 352. Pingback: 해외토토사이트

 353. Pingback: convert money calculator

 354. Pingback: motel 6 kamloops

 355. Pingback: motel 6 madisonville

 356. Pingback: best artificial intelligence course in pune

 357. Pingback: salon

 358. Pingback: Forex Trading Education

 359. Pingback: mini congelador barato

 360. Pingback: Melanie Bowen

 361. Pingback: sap

 362. Pingback: Terapia de pareja Malaga

 363. Pingback: 먹튀

 364. Pingback: hype

 365. Pingback: images

 366. Pingback: mortgage calculator canada

 367. Pingback: Keto slim l Keto slim gia bao nhieu l Keto slim mua o dau l Keto slim co tot khong

 368. Pingback: 먹튀

 369. Pingback: mortgage broker vancouver

 370. Pingback: 슈어맨

 371. Pingback: Tempat menarik Yogyakarta

 372. Pingback: order swimwear online

 373. Pingback: ansiedad

 374. Pingback: maika swimwear

 375. Pingback: Door to door agent in china

 376. Pingback: Cartoon Images Available For Licensing

 377. Pingback: Reverse Mortgage Advisors

 378. Pingback: Alltagstraining Kornwestheim

 379. Pingback: Secure Paper Help

 380. Pingback: Pipe Stress Analysis Services

 381. Pingback: top custom essay services

 382. Pingback: customessaywriterbyz.com

 383. Pingback: dissertations

 384. Pingback: help in essay writing

 385. Pingback: good essay writing service

 386. Pingback: write my statistics paper

 387. Pingback: thesis writing

 388. Pingback: thesis writing online

 389. Pingback: buy research paper online cheap

 390. Pingback: cialis 20 mg

 391. Pingback: difference between viagra and cialis

 392. Pingback: how much icariin equals viagra

 393. Pingback: when to take viagra

 394. Pingback: generic for viagra

 395. Pingback: herbals

 396. Pingback: cialis canadian pharmacy

 397. Pingback: canada pharmacy

 398. Pingback: canadian pharmaceuticals

 399. Pingback: viagra

 400. Pingback: cialis viagra sales

 401. Pingback: purchase cialis online

 402. Pingback: cialis delivered in 24 hours

 403. Pingback: order cialis 20 online

 404. Pingback: can i order viagra online without prescription

 405. Pingback: buy pre written essays

 406. Pingback: thesis titles

 407. Pingback: write my essay service

 408. Pingback: dissertation research proposal

 409. Pingback: phd by thesis only

 410. Pingback: quality custom essays

 411. Pingback: write my admissions essay

 412. Pingback: cheap custom essay papers

 413. Pingback: cialis20mg online

 414. Pingback: national pharmacies

 415. Pingback: the canadian pharmacy

 416. Pingback: cialis generic best price that accepts mastercard

 417. Pingback: buying drugs from canada legal

 418. Pingback: canadian pharmacy online androgel

 419. Pingback: onlinecanadianpharmacy 24

 420. Pingback: norvasc and edema

 421. Pingback: omeprazole for gastritis

 422. Pingback: prozac for menopause

 423. Pingback: quetiapine and small vessel vasculitis of the brain

 424. Pingback: how to wean off zoloft

 425. Pingback: lexapro and weight loss

 426. Pingback: is duloxetine different from cymbalta

 427. Pingback: 1

 428. Pingback: Keyword

 429. Pingback: topical ivermectin for dogs

 430. Pingback: does ivermectin kill ringworm in cattle

 431. Pingback: is noromectin the same as ivermectin

 432. Pingback: canada pharmacy viagra

 433. Pingback: cialis generic 2018

 434. Pingback: sildenafil and lisinopril

 435. Pingback: tadalafil herbal substitute

Lini një Përgjigje