ITSHKSH dhe LOGOS-A, promovojnë disa vëllime me dokumente

logos-804x380

“Tokat e liruara 1941-1944” nga Qerim Lita dhe “Shkupi ndërmjet dy luftërave botërore” me autor Skender Asani janë dy titujt e ri që sjell Shtëpia Botuese “Logos A”në bashkëpunim me ITKSH-në për lexuesin shqiptar. Në këto dy studime dhe hulumtime historike, të cilat u promovuan në Shkup, autorët u sjellin lexuesve dokumente të një periudhe të ndjeshme historike që deri më tani kanë qenë të mbuluara nga pluhuri i arkivave të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë dhe si të tilla kanë qenë të paprekura nga duart e studiuesve dhe të panjohura për opinioni e gjerë, raporton SHENJA.

Gjatë përpilimit të veprës “Tokat e liruara 1941-1944”, autori i saj, Qerim Lita, i saj ka përdorur mbi 850 dokumente arkivore, të cilët në mënyrë të detajuar paraqesin organizimin e pushtetit civil në viset e Kosovës, Dibrës dhe Strugës të cilët gjatë kohës së sundimit fashist iu bashkuan Shqipërisë.  Gjatë promovimit të librit, Lita shpalosi disa nga to.

“Në Kosovë emrova komandant të shtabit kryesor në Kosovë por Kosmet, ashtu e njihnin, Kosmet Fadil Hoxhën, i cili nuk ka asnjë ushtar shqiptar. Ja, kjo ishte e vërteta. Fadil Hoxha komandant pas asnjë ushtar shqiptar”, deklaroi Qerim Lita, autor i librit.

Duke folur mbi “Tokat e liruara”, referuesit Beqir Meta dhe Halil Purellku thanë se ky libër sjell shumë informacione të pasura dhe të qarta, për periudhën komuniste e cila, sipas tyre, ruan akoma pasojat deformuese.

“Ky botim dokumentar është një antihelm shërues për historgrafinë tonë që ende ruan pasojat deformuese faktologjike e botëkuptimore të histografisë komuniste e cila ka qenë mbisunduese për 50 vjet”, u shpreh Beqir Meta, Akademik nga Shqipëria.

“Tani krijohet edhe  një mundësi për krijuesit që në këtë përmbledhje për çështje konkrete një informacion të pasur dhe në shumë raste shumë të ri e që gjatë analizës shkencore do t’ju shërbejë si referencë serioze për ballafaqimin e fakteve historike të proviencave të ndryshme”, tha Halil Purellku, Profesor.

Ndërkohë, “Shkupi ndërmjet dy luftërave botërore”, siç u shpreh autori i saj, Skender Asani, ka të bëjë me mbijetesën e shqiptarëve si dhe sulmet e ashpra të pushtuesve të ndryshëm ndaj qytetit të Shkupit.

“Shkupi ka qenë synim i shumë perandorive por më të ashpra ishin synimet e shteteve fqinjë dhe sidomos të Serbisë. Sepse ajo që në mesjetë e kishte shpallur edhe kryeqendër të perandorisë së saj dhe ajo dëshironte që kjo kryeqendër të jetë ekskluzive e saj”, deklaroi Skender Asani, autor i librit.

Referuesit e librit në fjalë, Nuredin Ahmeti dhe Sevdail Demiri, u shprehën se ky botim është rezultat i një pune hulumtuese disavjeçare të autorit në arkivat e Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës duke hulumtuar fonde nga më të ndryshme që ruhen në këto arkiva.

“Në periudhën ndërmjet dy luftërave botërore padrejtësitë e ushtruara nga pushteti i atëhershëm ndaj një pjese të popullatës së Shkupit me rrethinë kishin marrë përmasa shqetësuese”, deklaroi Nuredin Ahmeti, Profesor.

“Përmes dokumenteve të siguruara kryesisht nga arkivat e Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës, dalin të pah të vërtetat të paparamenduara për gjendjen e Shkupit dhe shqiptarëve në periudha mjaft delikate të se kaluarës tonë. Natyrisht Shkupi është kryefjalë e këtyre vëllimeve”, tha Sevdail Demiri, Profesor.

Libri “Tokat e liruara”, përbëhet prej katër vëllimeve, ndërsa “Shkupi ndërmjet dy luftërave botërore” është me dy vëllime.

Teuta Buçi /SHENJA/

Burimi origjinal i lajmit: http://shenja.tv/logos-a-promovohen-libra-me-dokumente-nga-arkiva/

Shikoni gjithashtu

NJË LIBER MONOGRAFIK QË SHËRBEN SI URË KOMUNKIMI ME GJENERATAT E ARDHSHME

Nga Prof. Dr. Skender ASANI Libri që po promovojmë sot në Kërçovë është lidhja më …

374 comments

 1. Pingback: real estate photographer sunshine coast

 2. Pingback: best roulette software

 3. Pingback: sistem ruleta

 4. Pingback: DIGITAL INNOVATION HOUSE

 5. Pingback: https://charlicockett.wordpress.com/2018/05/02/the-role-of-inventhelp-in-nurturing-new-invention-ideas/

 6. Pingback: new product idea

 7. Pingback: mozilla firefox 2018

 8. Pingback: company

 9. Pingback: cameron highlands resort

 10. Pingback: https://lawandajuarez.wordpress.com/contact/

 11. Pingback: inventhelp wiki

 12. Pingback: Calgary Roofing

 13. Pingback: klinik aborsi

 14. Pingback: visit

 15. Pingback: http://elmore.csdcommunity.com/inventors-can-now-see-dreams-come-true-help-inventhelp/

 16. Pingback: https://beverlylubik.blogspot.com/2018/06/how-inventhelp-can-improve-your-chances.html

 17. Pingback: https://penzu.com/p/f886e241

 18. Pingback: http://holleran.stopthevax.com/inventhelp-review-order-turn-idea-hooked-invention/

 19. Pingback: formation hypnose

 20. Pingback: luật sư nhận bào chữa

 21. Pingback: https://nevilleharrald.blogspot.com/2018/04/drones-future-of-taxis-and.html {https://nevilleharrald.blogspot.com/2018/04/drones-future-of-taxis-and.html}

 22. Pingback: http://albertina.timsbaja.com/things-invention-idea/

 23. Pingback: Thảm nỉ trải sàn

 24. Pingback: Best Dog Training Books

 25. Pingback: http://dianastroud.soup.io/post/663101879/Could-you-make-the-world-a-better

 26. Pingback: http://major.nsauottawa.com/other-invention-ideas/

 27. Pingback: http://janysweety.tumblr.com/post/177974499701/how-to-patent-and-protect-your-invention-ideas

 28. Pingback: https://martensenramsey6.wordpress.com/2018/09/11/clayton-christensen-and-disruptive-innovation/

 29. Pingback: robe de mariee 2019

 30. Pingback: Auto Post Shares

 31. Pingback: LED Einbaustrahler

 32. Pingback: auto com

 33. Pingback: fotograf ślubny suwałki

 34. Pingback: Geico home insurance

 35. Pingback: Progressive insurance

 36. Pingback: Geico auto insurance quote

 37. Pingback: download google chrome 2018

 38. Pingback: indonesia tropical furniture

 39. Pingback: Java Furniture Exporter

 40. Pingback: lawyer spain

 41. Pingback: farmers insurance nj

 42. Pingback: house insurance quotes

 43. Pingback: Geico auto insurance

 44. Pingback: statefarm insurance quote

 45. Pingback: geico auto quote

 46. Pingback: American family home insurance company

 47. Pingback: cheap home insurance

 48. Pingback: lock images on iphone

 49. Pingback: jamb cbt runz

 50. Pingback: geico car insurance quotes

 51. Pingback: autofollower

 52. Pingback: http://camacho.rajapembalut.com/specifically-inventhelp-helping-regarding-turn-dreams-reality/

 53. Pingback: http://vincentbyrde.soup.io/post/663660613/Intellectual-Property-Experts-Directory

 54. Pingback: Learn Web Development Online

 55. Pingback: amica insurance

 56. Pingback: brindes personalizados

 57. Pingback: Austin SEO consultants

 58. Pingback: InventHelp Wiki

 59. Pingback: how to get an idea patented

 60. Pingback: InventHelp Inventor Service

 61. Pingback: Kominy Ceramiczne

 62. Pingback: vehicle

 63. Pingback: maryborough photographer

 64. Pingback: دانلود فیلم ایرانی

 65. Pingback: dịch vụ chuyển nhà trọn gói

 66. Pingback: tour du lich binh chau

 67. Pingback: inventor ideas

 68. Pingback: InventHelp Pittsburgh

 69. Pingback: how to patent a product

 70. Pingback: Tax preparation services

 71. Pingback: instant pay

 72. Pingback: Esurance login

 73. Pingback: engraving photos

 74. Pingback: plener ślubny

 75. Pingback: State farm rate

 76. Pingback: free jamb cbt answers

 77. Pingback: InventHelp Office Locations

 78. Pingback: how to patent your idea

 79. Pingback: InventHelp Patent Services

 80. Pingback: سبک زندگی

 81. Pingback: گوشی

 82. Pingback: دانلود انیمیشن 2018

 83. Pingback: کاشی کاری

 84. Pingback: go win

 85. Pingback: PRINTING LONDON

 86. Pingback: torrent apk

 87. Pingback: autoliker

 88. Pingback: Get Featured on ABC, NBC, CBS, FOX

 89. Pingback: Hasil Togel Singapore

 90. Pingback: become rich

 91. Pingback: عسل گزانگبين

 92. Pingback: Belly Fat Loss Workout

 93. Pingback: how to patent

 94. Pingback: InventHelp Locations

 95. Pingback: https://carquotesbyzip.com

 96. Pingback: car insurance

 97. Pingback: inventhelp commercial

 98. Pingback: InventHelp Caveman Commercials

 99. Pingback: InventHelp Caveman Commercials

 100. Pingback: river crossing

 101. Pingback: team building games experience

 102. Pingback: Auto insurance quote

 103. Pingback: جعبه تی بگ

 104. Pingback: buy an apartment in pattaya in a new building

 105. Pingback: lắp mạng Viettel tại quận Tân Phú

 106. Pingback: thue xe limousine gia re

 107. Pingback: brindes personalizados

 108. Pingback: homepage

 109. Pingback: MATEMATYKA Z KLUCZEM KLASA 5

 110. Pingback: spolszczenia4you.net

 111. Pingback: inventions

 112. Pingback: new product ideas

 113. Pingback: pitici

 114. Pingback: darmowe zdjecia

 115. Pingback: Buy Telegram Group Members

 116. Pingback: جزوات حرف آخر

 117. Pingback: عروس و داماد

 118. Pingback: آرایشگاه داماد

 119. Pingback: auto likes

 120. Pingback: auto likes

 121. Pingback: باغ عکاسی

 122. Pingback: Logo promotional mirrors

 123. Pingback: יתוח אפליקציות

 124. Pingback: trouwringen antwerpen

 125. Pingback: دلايل بيماري

 126. Pingback: new ideas for inventions

 127. Pingback: InventHelp Stories

 128. Pingback: new invention

 129. Pingback: invention ideas

 130. Pingback: inventhelp product development

 131. Pingback: InventHelp Patent Referral Services

 132. Pingback: Bandarq Online

 133. Pingback: Bandarq Online

 134. Pingback: Buy Automatic Instagram Likes

 135. Pingback: Buy Instagram Followers

 136. Pingback: Togel Online

 137. Pingback: Boston injury attorney

 138. Pingback: InventHelp Caveman Commercials

 139. Pingback: file a patent

 140. Pingback: quote from geico

 141. Pingback: sửa laptop uy tín hà nội

 142. Pingback: sửa máy in tại nhà hà nội

 143. Pingback: Mountain Bikers Buying Guide

 144. Pingback: best press release distribution

 145. Pingback: آموزش زبان

 146. Pingback: آموزش زبان انگلیسی

 147. Pingback: آلبوم بی کلام

 148. Pingback: طراحی سایت ایران

 149. Pingback: انتشارات جعفری

 150. Pingback: Home and auto insurance combo

 151. Pingback: inflation guard endorsement definition

 152. Pingback: Dominoqq online

 153. Pingback: burger recipe

 154. Pingback: become rich

 155. Pingback: Dentysta zgierz

 156. Pingback: top rated dental california

 157. Pingback: Acompanhantes Caxias do Sul

 158. Pingback: bypass icloud lock

 159. Pingback: InventHelp Phone Number

 160. Pingback: press release distribution

 161. Pingback: press release

 162. Pingback: putlocker

 163. Pingback: 123movieshub

 164. Pingback: SEO tips 2019

 165. Pingback: jasa basmi rayap

 166. Pingback: Chicago Escorts

 167. Pingback: DC Escorts

 168. Pingback: DC Escort

 169. Pingback: nerf gun shop

 170. Pingback: InventHelp George Foreman

 171. Pingback: http://hudgins.csdplanet.com/what-is-an-inventor-but-what-it-means-so-that-you-can-invent/

 172. Pingback: inventhelp inventions

 173. Pingback: how to start an invention idea

 174. Pingback: inventhelp reviews

 175. Pingback: new ideas for inventions

 176. Pingback: esurance auto insurance rates

 177. Pingback: esurance car insurance

 178. Pingback: geico home insurance quotes

 179. Pingback: dc-dc converter manufacturer

 180. Pingback: message

 181. Pingback: Berita Terkini

 182. Pingback: state farm home insurance quote

 183. Pingback: state farm motorcycle insurance

 184. Pingback: home insurance quotes compare

 185. Pingback: cheapest home insurance

 186. Pingback: homeowners insurance rates

 187. Pingback: elephant insurance

 188. Pingback: Usaa quote

 189. Pingback: usaa home insurance

 190. Pingback: general car insurance online

 191. Pingback: photo locker app lock photos on iphone

 192. Pingback: best free photo lock ios

 193. Pingback: love doll

 194. Pingback: فروش کیس دست دوم

 195. Pingback: get cash loans near me

 196. Pingback: in dây đeo thẻ

 197. Pingback: Mahindra Alturas price

 198. Pingback: editing wedding videos

 199. Pingback: Renault Kwid Review

 200. Pingback: InventHelp Product Development

 201. Pingback: h|i to get an idea patented

 202. Pingback: مبل تخت خواب شو

 203. Pingback: biet thu dep

 204. Pingback: call center lazada express

 205. Pingback: local lawn care service in tampa

 206. Pingback: ratuqq

 207. Pingback: bola

 208. Pingback: aduq

 209. Pingback: làm bằng đại học có hồ sơ gốc

 210. Pingback: backstreet boys concert tickets

 211. Pingback: swiss casino ch

 212. Pingback: inventhelp reviews

 213. Pingback: inventhelp product development

 214. Pingback: inventhelp wiki

 215. Pingback: trust investment

 216. Pingback: office bản quyền

 217. Pingback: film online

 218. Pingback: wpc decking

 219. Pingback: https://granitoweabc.pl

 220. Pingback: Affiliate Bots - Make Easy Money Online

 221. Pingback: auto chat profits review

 222. Pingback: Domino qq

 223. Pingback: Ewen Chia's Autopilot Income

 224. Pingback: Unique Weight Loss Method

 225. Pingback: GET Facebook Bot

 226. Pingback: 7 Day Super Slim

 227. Pingback: Autopilot Money Machine

 228. Pingback: Ankara escorts

 229. Pingback: solarmovie

 230. Pingback: 123movies

 231. Pingback: construction company logo

 232. Pingback: specsavers home visit

 233. Pingback: kiev üniversitesi

 234. Pingback: ukrayna üniversite taban puanlarý

 235. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 236. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 237. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 238. Pingback: ukraynada üniversite

 239. Pingback: ukraynadaki üniversiteler

 240. Pingback: üniversite ukrayna eðitim

 241. Pingback: ukraynada eðitim sistemi

 242. Pingback: odessa politeknik

 243. Pingback: politeknik üniversitesi

 244. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 245. Pingback: bulgaristan üniversiteleri

 246. Pingback: makedonya üniversitesi

 247. Pingback: kosova üniversitesi

 248. Pingback: yurtdýþý eðitim

 249. Pingback: yurtdýþýnda üniversite

 250. Pingback: yurtdýþý doktora

 251. Pingback: yurtdýþýnda týp okumak

 252. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 253. Pingback: azerbaycanda eðitim

 254. Pingback: bosna üniversiteleri

 255. Pingback: bosna üniversitesi

 256. Pingback: kiev týp üniversitesi

 257. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 258. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 259. Pingback: Ukrayna Üniversitesi

 260. Pingback: stem nedir

 261. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 262. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 263. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 264. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 265. Pingback: sumy üniversitesi

 266. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 267. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 268. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 269. Pingback: Get Free 300k Satoshi No Deposit

 270. Pingback: Ikov Votes Bot

 271. Pingback: How to earn gold in Ikov

 272. Pingback: 사설토토사이트

 273. Pingback: 토토사이트 추천

 274. Pingback: 안전놀이터

 275. Pingback: http://freehacktools.club/octopus-invasion-hack-no-survey/{Octopus

 276. Pingback: http://freehacktools.club/world-conqueror-3-hack-no-survey/{World

 277. Pingback: ai classes in pune

 278. Pingback: salons near me

 279. Pingback: Forex Trading Education

 280. Pingback: diagnostico del trastorno narcisista de la personalidad

 281. Pingback: mortgage calculator

 282. Pingback: Melanie Bowen

 283. Pingback: 먹튀

 284. Pingback: instagram

 285. Pingback: 먹튀

 286. Pingback: mortgage broker

 287. Pingback: 슈어맨

 288. Pingback: hotel murah kuala lumpur

 289. Pingback: medical cartoon images

 290. Pingback: SD-WAN technology

 291. Pingback: Reverse Mortgage Info

 292. Pingback: Green and White Bikini

 293. Pingback: png to pdf convert windows

 294. Pingback: Best Credit Repair Companies

 295. Pingback: Hundetraining Ludwigsburg

 296. Pingback: best gynecologist in london

 297. Pingback: payday loan information

 298. Pingback: Write Essays For Money

 299. Pingback: gfci

 300. Pingback: banderas institucionales

 301. Pingback: law school essay writing service

 302. Pingback: help writing a thesis statement

 303. Pingback: custom law essay

 304. Pingback: dissertation assistance

 305. Pingback: sat essay writing help

 306. Pingback: what is the best college essay editing service

 307. Pingback: help research paper

 308. Pingback: thesis services

 309. Pingback: write my economics paper

 310. Pingback: buy cialis

 311. Pingback: online cialis

 312. Pingback: does viagra make you bigger

 313. Pingback: how long does viagra stay in your system

 314. Pingback: cheap viagra online canadian pharmacy

 315. Pingback: Abilify

 316. Pingback: viagra

 317. Pingback: cheap viagra and cialis in australia

 318. Pingback: cialis coupon code

 319. Pingback: cialis with out prescription

 320. Pingback: purchase cialis online canadian

 321. Pingback: buy cialis pay with paypal canada

 322. Pingback: cialis giornaliero prezzo

 323. Pingback: essayhelpof.com

 324. Pingback: how to write a phd thesis

 325. Pingback: mba essay services

 326. Pingback: help in writing thesis

 327. Pingback: custom essay toronto

 328. Pingback: cialis no prescription arizona

 329. Pingback: tadalafil shelf life

 330. Pingback: generic cialis priligy australia

 331. Pingback: pharmacy technician salaries in canada

 332. Pingback: all cialis drug original prices

 333. Pingback: cialis natural alternative

 334. Pingback: canadian pharmacy compare

 335. Pingback: amlodipine contraindications

 336. Pingback: does fluoxetine get you high

 337. Pingback: sertraline hydrochloride 25 mg

 338. Pingback: is escitalopram the same as lexapro

 339. Pingback: mood changes when decreases in duloxetine

 340. Pingback: lisinopril and atorvastatin

 341. Pingback: ivermectin dose calculator

 342. Pingback: ivermectin half life

 343. Pingback: fda ivermectin

 344. Pingback: ivermectin cream uses

 345. Pingback: generic cialis 20 mg online

 346. Pingback: viagra or cialis

 347. Pingback: driponin online

 348. Pingback: cialis tablets

 349. Pingback: stromectol price uk

 350. Pingback: molnupiravir cost

 351. Pingback: how can i get cheap cialis

 352. Pingback: ivermectin generic name

 353. Pingback: generic viagra online via edm

 354. Pingback: win real money casino

 355. Pingback: best online real casinos slots

 356. Pingback: can you buy stromectol over the counter

 357. Pingback: stromectol price

 358. Pingback: ivermectin solubility

 359. Pingback: furosemide 500 mg online

 360. Pingback: buy stromectol for humans

 361. Pingback: ivermectin 3mg tablets

 362. Pingback: ivermectin lotion cost

 363. Pingback: ivermectin price usa

 364. Pingback: luckyland casino play

 365. Pingback: stromectol ivermectin buy

 366. Pingback: stromectol covid

 367. Pingback: ivermectin buy australia

 368. Pingback: ivermectin 18mg

 369. Pingback: ivermectin brand

 370. Pingback: iver mectin

 371. Pingback: stromectol tablets buy

 372. Pingback: generic cialis over the counter

 373. Pingback: ivermectin 3mg for lice

 374. Pingback: propecia australia buy online

Leave a Reply