ITSHKSH, bashkorganizuese e simpoziumit shkencor në Korçë

korc

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, është pjesë e organizimit të simpoziumit shkencor që mbahet në Korçë më 26 tetor 2016, me temë “SHKOLLA E VASHAVE: FOLEJA KOMBËTARE”. Simpoziumi mbahet me rastin e 125-vjetorin e hapjes së shkollës së parë të vashave në Shqipëri.

Organizatorë është Universiteti “Fan S. Noli” i Korçës, në bashkëpunim edhe me Universitetin e Elbasanit “A. Xhuvani” dhe Institutin për Studime Shqiptare dhe Protestante në Tiranë.

Nga ITSHKSH-Shkup, fjalë përshëndetëse do të ketë drejtori Dr.Skender Asani, kurse me kumtesë do të paraqitet prof.dr. Qemal Murati (“«Gramatikë elementare» e Sevasti Qirias Dako – një libër udhëheqës për shkollat filltare”).

Në të vërtetë, tetëmbëdhjetë vjet para hapjes së Normales së Elbasanit dhe 4 vjet pas hapjes së

Mësonjëtores së parë shqipe të djemve, më 28 tetor 1891 u çel e para shkollë për vajza në Shqipëri me leje nga Porta e Lartë. Shkolla e Vashave në Korçë, më vonë Instituti Femëror “Kyrias”, nisi udhën e vet në realitetin e vështirë historik të Shqipërisë, udhë që do ta vazhdonte për 42 vjet.

Konferenca do të përpiqet të ndriçojë kontributet e protagonistëve të kësaj shkolle dhe vendin e kësaj shkollë në historinë e arsimit shqip, por edhe të kulturës shqiptare në tërësi.

Ndryshe, ky simpozium është rezultat i bashkëpunimit të frytshëm të Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, me universitetet dhe institutet respektive shqiptare.

Shikoni gjithashtu

Drejtori i ITSHKSH Asani u prit nga kryetarja e Komisionit parlamentar për Arsim, Vasilevska

Bashkëpunimi ynë si ITSHKSH me Parlamentin e Maqedonisë së Veriut ka qenë pjesë e frymës …

245 comments

 1. Pingback: team building

 2. Pingback: Auto insurance quote

 3. Pingback: پدموس تبلیغاتی

 4. Pingback: lắp mạng Viettel tại quận Tân Phú

 5. Pingback: brindes personalizados

 6. Pingback: advice

 7. Pingback: sprawdzianyonline pl

 8. Pingback: www.spolszczenia4you.net

 9. Pingback: English Plus Options Pdf

 10. Pingback: patenting an idea

 11. Pingback: scaune moderne

 12. Pingback: قیمت ادکلن اصل ورساچه

 13. Pingback: buy telegram channel subscribers

 14. Pingback: حرف اخر

 15. Pingback: auto likes

 16. Pingback: auto likes

 17. Pingback: تشریفات مجالس

 18. Pingback: Logo promotional mirrors

 19. Pingback: נות וירטואלי

 20. Pingback: catalogspot.com coupons

 21. Pingback: Juwelier antwerpen

 22. Pingback: تغذيه سالم

 23. Pingback: Domino99

 24. Pingback: https://five5stars.co.uk/product/buy-auto-instagram-followers/

 25. Pingback: gia cong cnc

 26. Pingback: SBOBET Casino

 27. Pingback: inventhelp store products

 28. Pingback: geico

 29. Pingback: dịch vụ chuyển văn phòng

 30. Pingback: best mountain bikes

 31. Pingback: best press release

 32. Pingback: white label press release distribution

 33. Pingback: آموزش زبان

 34. Pingback: دانلود آهنگ جدید ایرانی

 35. Pingback: طراحی سایت

 36. Pingback: ساخت و نصب اسکلت فلزی

 37. Pingback: home and auto insurance bundle

 38. Pingback: what is inflation guard endorsement

 39. Pingback: Qiu qiu online

 40. Pingback: Qq Online

 41. Pingback: Simple Burger Recipe

 42. Pingback: money way

 43. Pingback: Stomatologia zgierz

 44. Pingback: near me dental la

 45. Pingback: Acompanhantes caxias do Sul

 46. Pingback: remove icloud lock

 47. Pingback: cheap fetish wear

 48. Pingback: InventHelp Caveman

 49. Pingback: press release distribution

 50. Pingback: press release distribution services

 51. Pingback: spacemov movies

 52. Pingback: 123 movies

 53. Pingback: 123movies

 54. Pingback: SEO tips 2019

 55. Pingback: anti rayap

 56. Pingback: Chicago Escort

 57. Pingback: DC Escort

 58. Pingback: DC Escorts

 59. Pingback: Geico auto insurance

 60. Pingback: nerf việt nam

 61. Pingback: InventHelp Pittsburgh

 62. Pingback: can you patent an idea

 63. Pingback: inventions ideas

 64. Pingback: file a patent

 65. Pingback: InventHelp Office Locations

 66. Pingback: reviews for InventHelp

 67. Pingback: inventhelp caveman commercials

 68. Pingback: www.youtube.com

 69. Pingback: wsiglobalwebdesigns.com

 70. Pingback: esurance home insurance

 71. Pingback: esurance insurance

 72. Pingback: esuranc auto insurance

 73. Pingback: Geico auto insurance

 74. Pingback: 1000V to 24V converter

 75. Pingback: boards

 76. Pingback: Berita Terkini

 77. Pingback: stat farm insurance

 78. Pingback: State Farm insurance

 79. Pingback: State farm

 80. Pingback: Costco car insurance quote

 81. Pingback: costco insurance quotes

 82. Pingback: home insurance quotes

 83. Pingback: home quote

 84. Pingback: elepjant insurance quote

 85. Pingback: usaa health insurance quote

 86. Pingback: usaa house insurance quote

 87. Pingback: photo locker download

 88. Pingback: Hide photoss

 89. Pingback: نمایندگی فروش دمنوش نیوشا شیراز

 90. Pingback: چای ایرانی

 91. Pingback: سرور دست دوم

 92. Pingback: in dây đeo thẻ

 93. Pingback: Nexon Price

 94. Pingback: InventHelp Review

 95. Pingback: how to patent an idea or product

 96. Pingback: how to file a patent

 97. Pingback: دوران بعد از بارداری

 98. Pingback: Inductive vs. deductive reasoning

 99. Pingback: Is value investing dead

 100. Pingback: dự án vincity gia lâm

 101. Pingback: droktredurza

 102. Pingback: call center lazada 24 jam

 103. Pingback: http://www.lawncaretampafl.com

 104. Pingback: ratuqq

 105. Pingback: liga indonesia

 106. Pingback: http://aduq.co

 107. Pingback: làm bằng đại học

 108. Pingback: backstreet boys dna tour

 109. Pingback: casino schweiz

 110. Pingback: invent help

 111. Pingback: InventHelp patent services

 112. Pingback: new inventions

 113. Pingback: how to start an invention idea

 114. Pingback: InventHelp Inventor Service

 115. Pingback: bioskop online

 116. Pingback: ways to make money online

 117. Pingback: capped composite decking

 118. Pingback: https://www.darmowe-zdjecia.org

 119. Pingback: https://odpady.org

 120. Pingback: urny granitowe

 121. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=fnjtRo-8zU0

 122. Pingback: Make $2000 Monthly on Autopilot

 123. Pingback: Ewen Chia's Autopilot Internet Income

 124. Pingback: New Unique Weight Loss Method

 125. Pingback: Facebook Auto Join Groups

 126. Pingback: Get Super Slim in 7days

 127. Pingback: judi online

 128. Pingback: Bayan escort

 129. Pingback: 123moviesfree

 130. Pingback: solarmovie

 131. Pingback: bmovies

 132. Pingback: Outsourcing Training

 133. Pingback: specsavers home eye test

 134. Pingback: Health List

 135. Pingback: Seguros de Autos Banorte

 136. Pingback: #chicago

 137. Pingback: taras shevchenko üniversitesi

 138. Pingback: ukrayna üniversite bölümleri

 139. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 140. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 141. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 142. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 143. Pingback: üniversitesi ukrayna

 144. Pingback: üniversite ukrayna eðitim

 145. Pingback: eðitim ukraynada

 146. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 147. Pingback: odessa politeknik

 148. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 149. Pingback: bulgaristan üniversiteleri

 150. Pingback: üniversitesi makedonya

 151. Pingback: yurtdýþýnda eðitim

 152. Pingback: harkov politeknik üniversitesi

 153. Pingback: kosova üniversiteleri

 154. Pingback: yurtdýþýnda yüksek lisans

 155. Pingback: yurtdýþý doktora

 156. Pingback: yurtdýþýnda týp eðitimi

 157. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 158. Pingback: üniversitesi saraybosna

 159. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 160. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 161. Pingback: Ukrayna Üniversitesi

 162. Pingback: stem nedir

 163. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 164. Pingback: sumy üniversitesi

 165. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 166. Pingback: Mantenimiento en Estepona

 167. Pingback: Marbella Pagina Web Marbella Web Marbella Noticias Marbella Marbella News Servicios Marbella Empresas Marbella Libros Marbella Videos Marbella Videos de Autoayuda Videos de Superacion Personal La web de Marbella El blog de Marbella Marbella News Marbella Webs Marbella Blogs Webs Marbella Blogs Marbella Informacion Marbella Marbella Companies

 168. Pingback: Claim Free BTC every 10min

 169. Pingback: Claim Free Bitcoins No Captcha

 170. Pingback: Buy cerebrolysin

 171. Pingback: Ikov Votes Bot - Get Unlimited Votes

 172. Pingback: Accurate Forex Signals

 173. Pingback: Libros Cuerpo

 174. Pingback: Libros Motivacion y Superacion Personal

 175. Pingback: Русское порно

 176. Pingback: домашний секс

 177. Pingback: Смотреть порно - TYTPORNO

 178. Pingback: Порно онлайн - TRAHER

 179. Pingback: Смотреть порно - 2Porno

 180. Pingback: Смотреть порно - RUMAMA

 181. Pingback: Русское порно

 182. Pingback: 토토

 183. Pingback: 해외토토사이트

 184. Pingback: 사설토토사이트

 185. Pingback: Ciberseguridad

 186. Pingback: Plataforma de licitacion electronica

 187. Pingback: Hotel cerca del aeropuerto en boca chica

 188. Pingback: Terapia pareja malaga

 189. Pingback: curso de bolsa

 190. Pingback: motel 6 stockton

 191. Pingback: motel 6 nephi

 192. Pingback: Bandana

 193. Pingback: salons near me

 194. Pingback: 먹튀

 195. Pingback: Melanie Bowen

 196. Pingback: Keto slim l Keto slim gia bao nhieu l Keto slim mua o dau l Keto slim co tot khong

 197. Pingback: vancouver mortgage broker

 198. Pingback: 슈어맨

 199. Pingback: Tempat menarik Malaysia

 200. Pingback: best online swimsuit websites

 201. Pingback: maika swimwear

 202. Pingback: Cartoon Images Available For Licensing

 203. Pingback: Reverse Mortgage Information

 204. Pingback: white bikini with black polka dots

 205. Pingback: fix connection to Bluetooth

 206. Pingback: Ovalpools

 207. Pingback: medical bills on credit report

 208. Pingback: Download combos 2020

 209. Pingback: Free 1 Year VPS Method

 210. Pingback: essay help introduction

 211. Pingback: how to write a dissertation

 212. Pingback: online help with essay writing

 213. Pingback: college application essay services

 214. Pingback: what is thesis writing

 215. Pingback: online research paper writers

 216. Pingback: thesis phd

 217. Pingback: buy viagra online cheap

 218. Pingback: online pharmacies no prescription

 219. Pingback: pharmacy cost comparison

 220. Pingback: viagra

 221. Pingback: cialis dapoxetine overnight shipping canada

 222. Pingback: cialis and paypal

 223. Pingback: cialis by mail

 224. Pingback: cialis no prescription arizona

 225. Pingback: toronto buy cialis

 226. Pingback: buy viagra super force on line

 227. Pingback: thesis writing tips

 228. Pingback: writing thesis

 229. Pingback: best custom essay writing services

 230. Pingback: northwest pharmacy canada

 231. Pingback: cialis overnight

 232. Pingback: american pharmacy store

 233. Pingback: is fluoxetine a controlled substance

 234. Pingback: sertraline and viagra

 235. Pingback: quetiapine 100mg side effects

 236. Pingback: lyrica savings card

 237. Pingback: melatonin and lexapro

 238. Pingback: duloxetine ec

 239. Pingback: atorvastatin 40mg tablet

 240. Pingback: ivermectin brand name

 241. Pingback: ivermectin for cutaneous larva migrans

 242. Pingback: ivermectin for heartworms

 243. Pingback: what is the difference between viagra and cialis

 244. Pingback: oneviagrweb.com

 245. Pingback: what doe cialis look like

Leave a Reply