Informatë në gazetën KOHA, 27 janar 2015

koha

Na duhen kuadro më të specializuar

Shkup, 26 janar – Në studimet pasdiplomike që priten të çelen gjatë vitit akademik 2014- 2015 Instituti i Trashëgimisë do të angazhojë edhe profesorë të huaj për të ligjëruar në leksione të veçanta. Ndërsa kuadri shkencor që në përgjithësi do të ligjërojë në ciklin e dytë të studimeve të magjistraturës përveç profesorëve, të cilët janë punonjës shkencor të Institutit, do të zgjerohet edhe me profesorë nga universitetet e tjera si Universiteti Shtetëror i Tetovës, Universiteti i Evropës Juglindore dhe institutet e tjera në vend. Konkursi për pranimin e 90 studentëve në ciklin e dytë të studimeve është shpallur këto ditë për tre programet studimore – Gjuhë shqipe, Letërsi shqipe dhe Histori me marrëdhënie ndërkombëtare. Në Institut thonë se presin që të ketë interesim për regjistrime, pavarësisht se programet e njëjta studimore organizohen si studime të magjistraturës edhe në disa universitete. “Ka nevojë për kuadro të cilët do të merren me studime të thelluara, që është edhe synimi i Institutit. Ne konsiderojmë se Instituti do të jetë një derë më shumë për të gjithë ata që duan të studiojnë, por edhe për të gjithë të punësuarit në administratën e shtetit dhe publike, të cilët kanë të përfunduara studime deridiplomike tre vjeçare përkatësisht kanë 180 kredi dhe për avancimin në vendet e tyre të punës kush kanë që të përfundojnë studimet e magjistraturës, pasi me përfundimin e tyre në Institutin tone fitojnë 120 kredi, që do të thotë se mund të emërohen dhe zgjidhen në të gjitha pozicionet e administratës”, thotë Sefer Tahiri, sekretar shkencor i ITSHKSH. Pak kohë më parë Këshilli i Akreditimit të Arsimit të Lartë akreditoi këto tre programe studimore, ndërsa Ministria e Arsimit ka lejuar fillimin e studimeve të magjistraturës. Sa u përket ambienteve, ligjëratat do të organizohen në ambientet e institutit, ku ekziston një sallë e madhe, por edhe salla më të vogla. Disa prej profesorëve që do të ligjërojnë janë punonjës të institutit, si Skender Hasani, Qemal Murati, Bukurie Mustafa, Sevdail Demiri, Naim Halimi, Zeqirija Ibrahimi dhe Sefer Tahiri e të tjerë, ndërsa stafit mësimdhënës do t’i shtohen edhe profesorë eminentë të fushës së gjuhësisë, letërsisë dhe historisë e marrëdhënieve ndërkombëtare nga SHBA-ja dhe shtetet e Evropës, thonë në institut. Regjistrimi do të zgjasë deri më 15 shkurt, ndërsa dorëzimi i dokumenteve bëhet në ambientet e Institutit. Pagesa e studimeve të magjistraturës është 2000 euro dhe në të përfshihen procedurat e regjistrimit, por edhe mbrojtja e tezës së magjistraturës, e drejtë kjo që fitohet pas semestrit të katërt. Tre semestrat janë parashikuar për zhvillimin e ligjëratave, ndërsa semestri i fundit është për përgatitjen e tezës në temë të caktuar. /Evis Halili, www.koha.mk/

Shikoni gjithashtu

ITSHKSH ORGANIZON KONFERENCËN SHKENCORE “ZEJTARIA DHE PUNIMET ARTIZANALE NË TREVAT SHQIPTARE”

 INSTITUTI I TRASHËGIMISË SHPIRTËRORE E KULTURORE TË SHQIPTARËVE – SHKUP   organizon konferencën shkencore vjetore “Java …

195 comments

 1. Pingback: press release distribution

 2. Pingback: آموزش زبان

 3. Pingback: آلبوم بی کلام

 4. Pingback: طراحی وب سایت

 5. Pingback: Compare auto and home insurance

 6. Pingback: Dominoqq

 7. Pingback: Stomatolog zgierz

 8. Pingback: Acompanhantes Caxias do Sul

 9. Pingback: inventhelp number

 10. Pingback: press release distribution

 11. Pingback: press release

 12. Pingback: 123imdb.to

 13. Pingback: 123 movies

 14. Pingback: SEO tips 2019

 15. Pingback: anti rayap jakarta

 16. Pingback: Chicago Escorts

 17. Pingback: Hiring DC Escorts

 18. Pingback: Tysons Corner Escort

 19. Pingback: geico autoinsurance near me

 20. Pingback: tour du lịch đà nẵng

 21. Pingback: đồ chơi lego giá rẻ

 22. Pingback: InventHelp patent services

 23. Pingback: patent invention

 24. Pingback: InventHelp Pittsburgh Headquarters

 25. Pingback: tech

 26. Pingback: how to pitch an idea to a company

 27. Pingback: www.darmowe-zdjecia.org

 28. Pingback: wsiglobalwebdesigns.com

 29. Pingback: esurance login

 30. Pingback: esurance auto

 31. Pingback: esurance insurance

 32. Pingback: Www.geico.com

 33. Pingback: geico insurance

 34. Pingback: drone dc-dc converter

 35. Pingback: general

 36. Pingback: Berita Terkini

 37. Pingback: statefarm mutual insurance

 38. Pingback: stat farm auto insurance quote

 39. Pingback: state farm insurnace

 40. Pingback: costco insurance

 41. Pingback: costco home insurance quotes

 42. Pingback: Home insurance quotes

 43. Pingback: cost of homeowners insurance

 44. Pingback: the general insurance pa

 45. Pingback: hide photos video

 46. Pingback: love dolls

 47. Pingback: خرید دمنوش لاغری

 48. Pingback: مشاوره فست فود

 49. Pingback: سرور استوک

 50. Pingback: cash loans today

 51. Pingback: làm thẻ nhân viên

 52. Pingback: Renault Kwid Price

 53. Pingback: inventhelp phone number

 54. Pingback: patent an invention

 55. Pingback: h|i to file a patent

 56. Pingback: علت خبرچینی کودکان

 57. Pingback: کتاب انتخاب اسم کودک

 58. Pingback: Market Correction Vs Back Breaking Market Correction

 59. Pingback: Tactical Investing guide

 60. Pingback: lotus sai dong

 61. Pingback: droktredurza

 62. Pingback: situs jual beli terpercaya

 63. Pingback: lawncare service

 64. Pingback: ratuqq

 65. Pingback: prediksi sepakbola

 66. Pingback: situs olahraga

 67. Pingback: làm bằng đại học

 68. Pingback: casino online schweiz

 69. Pingback: patent a product

 70. Pingback: ideas inventions

 71. Pingback: InventHelp Invention Stories

 72. Pingback: inventhelp office locations

 73. Pingback: inventhelp new inventions

 74. Pingback: InventHelp Successful Inventions

 75. Pingback: how to patent ideas

 76. Pingback: product idea

 77. Pingback: instant payment

 78. Pingback: nonton film online

 79. Pingback: ways to make money online

 80. Pingback: composite decking suppliers

 81. Pingback: Pojemniki 120 litrów używane

 82. Pingback: Sklep kamieniarski

 83. Pingback: shilgretulop

 84. Pingback: Autopilot Money Method

 85. Pingback: domino 99

 86. Pingback: Earn $2000+ Monthly Autopilot Systems

 87. Pingback: Make Money On Autopilot

 88. Pingback: Unique Weight Loss Method

 89. Pingback: GET Facebook Bot

 90. Pingback: Get Super Slim in 7days

 91. Pingback: Finance Blog

 92. Pingback: specsavers home eye test

 93. Pingback: kiev üniversitesi

 94. Pingback: ukrayna üniversite taban puanlarý

 95. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 96. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 97. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 98. Pingback: ukraynada üniversite

 99. Pingback: ukraynada üniversite

 100. Pingback: eðitim ukraynada

 101. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 102. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 103. Pingback: politeknik üniversitesi

 104. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 105. Pingback: bulgaristan üniversiteleri

 106. Pingback: makedonya üniversitesi

 107. Pingback: kosova üniversitesi

 108. Pingback: yurtdýþýnda eðitim

 109. Pingback: yurtdýþý üniversite

 110. Pingback: yurtdýþý doktora

 111. Pingback: yurtdýþýnda yüksek lisans

 112. Pingback: yurtdýþýnda týp okumak

 113. Pingback: azerbaycanda eðitim

 114. Pingback: bosna üniversitesi

 115. Pingback: üniversitesi saraybosna

 116. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 117. Pingback: kiev týp üniversitesi

 118. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 119. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 120. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 121. Pingback: karazin üniversitesi

 122. Pingback: Ukrayna Üniversitesi

 123. Pingback: belarus üniversiteleri

 124. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 125. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 126. Pingback: ucuz evler

 127. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 128. Pingback: Claim Free BTC every 10min

 129. Pingback: koktale

 130. Pingback: Ikov Votes Bot - Get Unlimited Votes

 131. Pingback: 토토

 132. Pingback: 해외토토사이트

 133. Pingback: 안전놀이터

 134. Pingback: convert currency

 135. Pingback: http://freehacktools.club/robocop-hack-no-survey/{Robocop

 136. Pingback: motel 6 mcminnville

 137. Pingback: motel 6 santa nella

 138. Pingback: ai classes in pune

 139. Pingback: Zabarjad

 140. Pingback: hair stylists near me

 141. Pingback: Forex Trading Education

 142. Pingback: Melanie Bowen

 143. Pingback: hype

 144. Pingback: land for sale squamish bc

 145. Pingback: tractor cartoon illustrations

 146. Pingback: Can You Get a Reverse Mortgage On a Mobile Home

 147. Pingback: Ovalpools

 148. Pingback: banderas institucionales

 149. Pingback: help me with my essay

 150. Pingback: research paper help online

 151. Pingback: phd dissertation writing services

 152. Pingback: help with essay

 153. Pingback: custom essay writing online

 154. Pingback: essay about service

 155. Pingback: best write my paper website

 156. Pingback: how to write thesis

 157. Pingback: generic viagra

 158. Pingback: tadalafil

 159. Pingback: cialis pills

 160. Pingback: ed meds online without doctor prescription

 161. Pingback: buy prescription drugs from canada

 162. Pingback: Celebrex

 163. Pingback: trusted overseas pharmacies

 164. Pingback: viagra

 165. Pingback: buy 36 hour cialis

 166. Pingback: cialis free trial canada

 167. Pingback: where to buy cialis online

 168. Pingback: overnight delivery generic cialis

 169. Pingback: what\'s works better viagra or cialis?

 170. Pingback: buy essay online cheap

 171. Pingback: thesis writing software

 172. Pingback: research paper thesis

 173. Pingback: essay writers needed

 174. Pingback: cialis super active

 175. Pingback: canadian pharmacy zephyrhills

 176. Pingback: royal canadian pharmacy

 177. Pingback: norvasc high

 178. Pingback: fluoxetine warnings

 179. Pingback: generic name for prilosec

 180. Pingback: sertraline and tylenol

 181. Pingback: lyrica and alcohol

 182. Pingback: interactions for escitalopram

 183. Pingback: color of duloxetine 20 mg by breckenridge pharnacutical

 184. Pingback: atorvastatin calcium 10mg

 185. Pingback: does lexapro make you gain weight

 186. Pingback: 1

 187. Pingback: ivermectin pour on tractor supply

 188. Pingback: ivermectin wormer

 189. Pingback: ivermectin shampoo for guinea pigs

 190. Pingback: ivermectin for covid treatment

 191. Pingback: cialis without a prescription paypal

 192. Pingback: generic viagra names

 193. Pingback: cialis effective time

 194. Pingback: tadalafil vs sildenafil citrate

 195. Pingback: generic ivermectin

Leave a Reply