I zhvilloi punimet konferenca shkencore kushtuar akademik Shaban Demirajt

photo-1Shkup – 21.11.2014. – Sot në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup (ITSHKSH), i zhvilloi punimet konferenca shkencore me temë “Shaban Demiraj – figurë e shquar e albanologjisë dhe ballkanologjisë”.

Drejtori i Institutit, Dr. Skender Asani, në hapje të konferencës tha se jeta dhe vepra e akademik Shaban Demirajt, kësaj radhe nderohet në Shkup me rastin e përvjetorëve të veçantë, siç është shënimi i 106 vjetorit të Kongresit të Alfabetit të Gjuhës Shqipe, dhe 7 vjetori i themelimit të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup. “Për të dyja këto data të rëndësishme, shfrytëzoj rastin që t’i uroj të gjithë shqiptarët, dhe sidomos punëtorët shkencor të Institutit tonë, të cilët me gjithë vështirësitë e natyrave të ndryshme, me shumë përkushtim po mundohen që të ruajnë, kultivojnë e studiojnë vlerat e trashëgimisë tonë të pasur shpirtërore, kulturore, historike, gjuhësore, etj. Njëkohësisht, kjo konferencë përkon edhe me 20 vjetorin e botimit të veprës së Shaban Demirajt në dy gjuhë, shqip e maqedonisht, pikërisht këtu në Shkup, me titull Gjuhësi ballkanike, dhe ribotuar në Tiranë dhjetë vjet më vonë”, tha Asani.

22Në fjalën e tij përshëndetëse, ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi, tha se ky aktivitet i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, vjen në një kohë të arsyeshme, pas kalimit në botën e amshuar të këtij fanari të shqipes. “Ministria e Arsimit dhe Shkencës, dhe unë si ministër, e morëm me admirim lajmin se Instituti shqiptar i Shkupit, i pari në të gjitha trojet shqiptare, e nderon në këtë mënyrë, me konferencë shkencore, figurën madhështore të akademik Shaban Demirajt. Kjo flet më tepër për mirënjohjen e thellë që kanë shqiptarët gjithandej trojeve shqiptare, pavarësisht kufijve politikë, për personalitete të tilla të dalluara në zhvillimin e arsimit dhe shkencës”, tha ministri Ademi.

Përfaqësuesi i ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Shkup, z.Ahmet Lala, theksoi rëndësinë e madhe që ka figura e akademik Demirajt për zhvilimin e arsimit, kulturës e shkencës shqiptare në përgjithësi.

photo-2Ndërsa, në emër të familjes, por edhe në cilësinë e studiuesit, konferencën e përshëndeti edhe i biri i akademik Shaban Demirajt, Prof.dr. Bardhyl Demiraj. Ai veç tjerash, përmendi dy momente kryesore që e lidhin ngushtë jetën dhe veprën e akademik Shaban Demirajn me Shkupit: leksionet e tij të gjuhës para studentëve të Universitetit të Shkupit në vitet e 70-ta, si dhe botimi dygjuhësh në Shkup i veprës “Gjuhësi ballkanike”.

Më pas, punimet e tyre shkencore në konferencën “Shaban Demiraj – figurë e shquar e albanologjisë dhe ballkanologjisë”, i paraqitën këta studiues nga Shkupi, Prishtina e Tirana: Qemal Murati “Gjuhëtar klasik që i peshon rëndë fjala”, Xhevat Lloshi “Vështrimet e prof. Shaban Demirajt për leksikun e shqipes”, Emil Lafe “Shaban Demiraj për kulturën e gjuhës dhe normën letrare”, Dimitar Pandev “Bazat teorike të Gjuhësisë ballkanike të Shaban Demirajt”, Ludmill Spasov “Udhëtimi i Fra Lovro Mihaçeviq në fillim të shekullit XX nëpër vendet ballkanike dhe rizbulimi i kulturave të tyre”, Bardhyl Demiraj “Vepra e Shaban Demirajt me mundësitë potenciale dhe reale të ribotimit të saj”, Haki Ymeri “Një bisedë me prof. Shaban Demirajn lidhur me fonin [ë] në realitetin linguistik maqedonas”, Nexhip Merkuri “Gjuhësia e përgjithshme dhe këndvështrimet bashkëkohore për Epirin dhe mesapët”, Bardhosh Gaçe “Kontributi i Shaban Demirajt në studimin e letërsisë shqipe”, Naile Mala Imami “Prapavendosja e nyjes në gjuhët ballkanike”, Myrvete Dreshaj – Baliu & Begzad Baliu “Shaban Demiraj – çështje të metodës”, Kujtim Kapllani “Nderimi i Prof. Shaban Demirajt për albanologet”, Hysen Matoshi “Shaban Demiraj – letrar”, Zeqirja Neziri “Ndihmesa e profesor Shaban Demirajt për afirmimin e letërsisë arbëreshe”, Agim Poloska “Gjuha shqipe në kontekst ballkanik në Gjuhësinë ballkanike të Shaban Demirajt”, Asllan Hamiti “Ndihmesa e prof. Shaban Demirajt për ballkanologjinë”, Mirushe Hoxha “Mënyra dëshirore në Morfologjinë historike të gjuhës shqipe nga Shaban Demiraj”, Valbona Toska “Çështja e rimarrjes së kundrinës në ,,Gjuhësinë ballkanike” të Shaban Demirajt”, Ismet Osmani “Studime të prof. Shaban Demirajt në lëmë të trashëgimisë kulturore”, Mustafa Ibrahimi “Shaban Demiraj për etnosin arbëresh dhe për rëndësinë e gjuhës arbëreshe”, Berton Sulejmani “Terminologjia gjuhësore në tekstet mësimore për shkollat tona të mesme të prof. Shaban Demirajt”, Bukurije Mustafa “Studiues me kontribute thelbësore në fushën e morfologjisë historike të shqipes dhe të ballkanologjisë”, Hidajete Azizi “Një ballkanizëm nga pikëpamja e Shaban Demirajt”, dhe Zeqirija Ibrahimi “Gjuhësia ballkanike – një shembull për studime ballkanike”.

Të gjitha kumtesat e kësaj konference do të botohen në një nga numrat e ardhshëm të serisë së botimeve të ITSHKSH-së “Scupi”. /www.itsh.edu.mk/

 

Aprovohet shkalla e magjistraturës në ITSHKSH

11Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Abdilaqim Ademi, gjatë konferencës kushtuar akademik Shaban Demirajt, kumtoi edhe lajmin e shumëpritur nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup. Me rastin e 7 vjetorit të punës së sukseshme të këtij institucioni shkencor, Ministria e Arsimit dhe Shkencës vendosi të lejojë hapjen e tre programeve studimore të shkallës së magjistraturës, përkatësisht në Gjuhë shqipe, Letërsi shqipe dhe Histori me marrëdhënie ndërkombëtare. Vendimin sot ia dorëzoi ministri Ademi, drejtorit të Institutit, Skender Asani. Me këtë, ITSHKSH etablohet si institucion i mirëfilltë shkencor i shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë. 

—————————————————————————————————————————

Shikoni gjithashtu

NGA E SHKUARA TEK E ARDHMJA, DUHET TË KALOJË KULTURA INSTITUCIONALE E KUJTESËS

(Me rastin e shënimit të 25-vjetorit të Eksodit të Bllacës në Qendrën përkujtimore “Bllaca 99”) …

385 comments

 1. Pingback: press release distribution

 2. Pingback: آموزش زبان آلمانی

 3. Pingback: دانلود آهنگ جدید شاد

 4. Pingback: درج آگهی رایگان

 5. Pingback: Combine auto and home insurance

 6. Pingback: Bandarq Online

 7. Pingback: jamie oliver homemade burgers

 8. Pingback: dentystazgierz

 9. Pingback: best dental long beach

 10. Pingback: Acompanhantes caxias do Sul

 11. Pingback: fetish

 12. Pingback: how to invent a product

 13. Pingback: product idea

 14. Pingback: press release services

 15. Pingback: press release

 16. Pingback: putlocker movies

 17. Pingback: 123movies

 18. Pingback: SEO tips 2019

 19. Pingback: jasa anti rayap

 20. Pingback: Chicago Escorts

 21. Pingback: DC Escort

 22. Pingback: DC Escorts

 23. Pingback: geico auto insurance

 24. Pingback: du lịch nha trang

 25. Pingback: nerf hà nội

 26. Pingback: InventHelp Company Headquarters

 27. Pingback: new invention ideas

 28. Pingback: InventHelp Commercials

 29. Pingback: product patent

 30. Pingback: inventhelp success

 31. Pingback: inventhelp products

 32. Pingback: InventHelp reviews

 33. Pingback: inventhelp wiki

 34. Pingback: darmowe-zdjecia

 35. Pingback: youtube com

 36. Pingback: esurance life insurance

 37. Pingback: www esurance

 38. Pingback: Geico quote

 39. Pingback: geico insurance

 40. Pingback: drone dc-dc converter

 41. Pingback: message

 42. Pingback: Berita Terkini

 43. Pingback: stat farm auto insurance quotes

 44. Pingback: State farm life insurance

 45. Pingback: costc insurance

 46. Pingback: Costco home insurance rates

 47. Pingback: Costco auto insurance quotes

 48. Pingback: Cheapest insurance

 49. Pingback: house quote

 50. Pingback: elephant quotes

 51. Pingback: usaa auto quote

 52. Pingback: hide photos iphone

 53. Pingback: love doll

 54. Pingback: خرید دمنوش لاغری

 55. Pingback: فروش لپ تاپ دست دوم

 56. Pingback: قیمت کامپیوتر دست دوم

 57. Pingback: cash loans us

 58. Pingback: làm thẻ nhân viên

 59. Pingback: xe nâng hàng

 60. Pingback: Animation online

 61. Pingback: Mahindra Alturas G4

 62. Pingback: InventHelp Company News

 63. Pingback: مسابقه شاد برای کودکان

 64. Pingback: نوحه خوانی کودکان

 65. Pingback: قیمت مبل تختخواب شو

 66. Pingback: Value investing is dead

 67. Pingback: Tactical Investing

 68. Pingback: droktredurza

 69. Pingback: ratuqq

 70. Pingback: liga indonesia

 71. Pingback: daftar aduq

 72. Pingback: làm bằng đại học

 73. Pingback: backstreet boys tour 2019

 74. Pingback: online casino schweiz legal

 75. Pingback: InventHelp Company

 76. Pingback: inventions

 77. Pingback: how do I get a patent

 78. Pingback: bản quyền game giá rẻ

 79. Pingback: film indo terbaru

 80. Pingback: buddha statue

 81. Pingback: wpc flooring

 82. Pingback: granitoweabc.pl

 83. Pingback: bluze dama

 84. Pingback: odzyskiwanie danych z telefonu Białystok

 85. Pingback: geico auto policy

 86. Pingback: قیمت سرور اچ پی

 87. Pingback: پوکه معدنی

 88. Pingback: CALCULATOARE

 89. Pingback: lotus sai dong

 90. Pingback: ogłoszenia usługi rekreacyjno sportowe Katowice

 91. Pingback: geiko auto insurance

 92. Pingback: best auto insurance

 93. Pingback: Odzyskiwanie danych z tabletu android Bydgoszcz

 94. Pingback: Odzyskane smsy z telefonu Kraków

 95. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=A0Iuy2mbMi4

 96. Pingback: Computer Repair in Clermont FL

 97. Pingback: invention companies

 98. Pingback: how to pitch an idea to a company

 99. Pingback: trusted crypto

 100. Pingback: kaspersky pracownia komputerowa

 101. Pingback: Make $2000 Monthly on Autopilot

 102. Pingback: Ewen Chia's Autopilot Internet Income

 103. Pingback: New Unique Weight Loss Method

 104. Pingback: couples counseling retreats

 105. Pingback: GET Facebook Bot

 106. Pingback: Get Super Slim in 7days

 107. Pingback: Odzyskiwanie danych pendrive Kraków

 108. Pingback: entry level jobs

 109. Pingback: esurance renters insurance

 110. Pingback: progressive home quote

 111. Pingback: the general car insurance quote

 112. Pingback: kiss tour dates

 113. Pingback: Istanbul escorts

 114. Pingback: Vochtbestrijding

 115. Pingback: sabzmoshaver.com

 116. Pingback: cheap new insurance quotes

 117. Pingback: Bandar Bola

 118. Pingback: best website for govt jobs

 119. Pingback: agen poker online

 120. Pingback: getting a patent

 121. Pingback: innovation

 122. Pingback: patenting an idea

 123. Pingback: InventHelp Reviews

 124. Pingback: InventHelp Phone Number

 125. Pingback: InventHelp Innovation

 126. Pingback: InventHelp Stories

 127. Pingback: pantaloni

 128. Pingback: how to make an invoice for catering

 129. Pingback: Instagram Views

 130. Pingback: Auto Likes

 131. Pingback: depart.pl

 132. Pingback: e-doradcypodatkowi.pl

 133. Pingback: https://showknow.pl

 134. Pingback: 123moviesfree

 135. Pingback: solarmovie

 136. Pingback: bmovies

 137. Pingback: https://44951295.com

 138. Pingback: bague solitaire diamant

 139. Pingback: Agen togel Hk

 140. Pingback: couples retreat indiana

 141. Pingback: kids songs collection

 142. Pingback: so sánh lãi suất ngân hàng

 143. Pingback: Social Network

 144. Pingback: تور دوبی

 145. Pingback: dịch vụ chuyển văn phòng trọn gói

 146. Pingback: Reclamación gastos de hipoteca

 147. Pingback: حسابداری

 148. Pingback: Tile and Grout Cleaning San Diego

 149. Pingback: Local Moving San Diego

 150. Pingback: Movers San Diego

 151. Pingback: CBD edibles

 152. Pingback: 123imdb

 153. Pingback: personal loan

 154. Pingback: investment

 155. Pingback: alliance diamant

 156. Pingback: bonuses

 157. Pingback: Soft Play Hire

 158. Pingback: SEO Agency

 159. Pingback: how to stop anxiety

 160. Pingback: Cuevas hammam

 161. Pingback: InventHelp Inventions Store

 162. Pingback: InventHelp Locations

 163. Pingback: InventHelp Success

 164. Pingback: inventhelp reviews

 165. Pingback: http://lk21ganool.com

 166. Pingback: Natweb

 167. Pingback: sell puppy

 168. Pingback: Carpet cleaning

 169. Pingback: đồng hồ citizen giá bao nhiêu

 170. Pingback: red light therapy before and after

 171. Pingback: contact quickbooks support

 172. Pingback: magento 2 extensions

 173. Pingback: top of google search

 174. Pingback: brand-homecare.co.uk

 175. Pingback: website designer

 176. Pingback: Ktlake

 177. Pingback: driveways norwich

 178. Pingback: Limo Services in Bethel CT

 179. Pingback: hier gehts weiter ...

 180. Pingback: how to sell my ebook online

 181. Pingback: Free Instagram Views

 182. Pingback: how to learn ANCIENT GREEK

 183. Pingback: resin bound driveway

 184. Pingback: hdmi modulator

 185. Pingback: abogados divorcios Zaragoza

 186. Pingback: adult chat rooms

 187. Pingback: Coach en Doral Florida

 188. Pingback: custom stage rental in miami

 189. Pingback: website

 190. Pingback: take a look

 191. Pingback: tsg sai dong

 192. Pingback: InventHelp TV Commercial

 193. Pingback: new invention

 194. Pingback: InventHelp Caveman Commercial

 195. Pingback: Paid Instagram Likes

 196. Pingback: Trip

 197. Pingback: تراکت لایه باز

 198. Pingback: Nfl Stream

 199. Pingback: Source

 200. Pingback: اجاره ون وی ای پی

 201. Pingback: livef1.stream

 202. Pingback: Check My Blog

 203. Pingback: panel

 204. Pingback: Redsox Stream

 205. Pingback: Nba Live

 206. Pingback: Anabole steroide kaufen Deutschland

 207. Pingback: her comment is here

 208. Pingback: Anabolics for sale UK

 209. Pingback: Look At This Site

 210. Pingback: Acheter HGH

 211. Pingback: More Info Here

 212. Pingback: Comprare peptidi

 213. Pingback: rangers stream

 214. Pingback: MT2 bestellen

 215. Pingback: mlb streaming

 216. Pingback: Buy Melanotan 2 online UK

 217. Pingback: more bonuses

 218. Pingback: Comprar Melanotan 2 en línea Espana

 219. Pingback: his response

 220. Pingback: Achat MT2

 221. Pingback: soccer

 222. Pingback: streaming

 223. Pingback: Comprare MT2

 224. Pingback: football

 225. Pingback: espn top rank boxing stream

 226. Pingback: vipleague ufc

 227. Pingback: UFC

 228. Pingback: use this link

 229. Pingback: you can check here

 230. Pingback: ZWROT PODATKU Z NIEMIEC KRAKÓW

 231. Pingback: equipment rental software free

 232. Pingback: huawei repair parts

 233. Pingback: oneplus repair parts

 234. Pingback: Christopher Condon Newport Beach

 235. Pingback: mehr Infos

 236. Pingback: weitere Infos ...

 237. Pingback: fur mehr Infos hier klicken ...

 238. Pingback: jetzt lesen

 239. Pingback: weitere Infos

 240. Pingback: News lesen

 241. Pingback: mehr lesen

 242. Pingback: Bitcoin

 243. Pingback: jetzt lesen

 244. Pingback: visit website

 245. Pingback: Fashion

 246. Pingback: Tisch

 247. Pingback: alles weitere hier ...

 248. Pingback: fur mehr Infos hier klicken ...

 249. Pingback: mehr Informationen finden Sie hier

 250. Pingback: mehr Informationen finden Sie hier

 251. Pingback: hier geht's weiter

 252. Pingback: jetzt hier lesen ...

 253. Pingback: mehr Infos

 254. Pingback: mehr lesen

 255. Pingback: Veloreise

 256. Pingback: autolike

 257. Pingback: mehr lesen

 258. Pingback: smoke detector smoke tester

 259. Pingback: where to get moonrocks online

 260. Pingback: mehr Infos

 261. Pingback: find out

 262. Pingback: innovation

 263. Pingback: InventHelp Invention Stories

 264. Pingback: taxi antwerpen

 265. Pingback: espanolseguros

 266. Pingback: segurosmedicosmiami

 267. Pingback: home visit opticians

 268. Pingback: erie quote

 269. Pingback: اسپلیت های توکار

 270. Pingback: extension

 271. Pingback: photographer Bundaberg

 272. Pingback: Ephedrin kaufen

 273. Pingback: glass Repair Florida

 274. Pingback: Sustanon kaufen

 275. Pingback: iPhone 6S screen replacement dubai price

 276. Pingback: Samuel Rad Financial Advisor

 277. Pingback: follow this link

 278. Pingback: commercial corporate law

 279. Pingback: Locksmith Near me

 280. Pingback: Abogados Matrimonialistas en Zaragoza

 281. Pingback: gifts for clients

 282. Pingback: Fabricantes de Cerramientos de Aluminio

 283. Pingback: Apple Service Center Sharjah

 284. Pingback: Abogados accidentes de tráfico Zaragoza

 285. Pingback: 카지노주소

 286. Pingback: 안전한놀이터추천

 287. Pingback: taras shevchenko üniversitesi

 288. Pingback: ukrayna üniversite bölümleri

 289. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 290. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 291. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 292. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 293. Pingback: ukraynadaki üniversiteler

 294. Pingback: ukraynada üniversite

 295. Pingback: ukraynada eðitim ücretleri

 296. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 297. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 298. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 299. Pingback: bulgaristan üniversitesi

 300. Pingback: makedonya üniversiteleri

 301. Pingback: yurtdýþý eðitim

 302. Pingback: yurtdýþýnda üniversite

 303. Pingback: yurtdýþýnda yüksek lisans

 304. Pingback: yurtdýþýnda doktora

 305. Pingback: politeknik üniversitesi

 306. Pingback: kosova üniversitesi

 307. Pingback: yurtdýþýnda týp eðitimi

 308. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 309. Pingback: azerbaycanda eðitim

 310. Pingback: bosna üniversitesi

 311. Pingback: bosna üniversitesi

 312. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 313. Pingback: kiev týp üniversitesi

 314. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 315. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 316. Pingback: Ukrayna Üniversitesi

 317. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 318. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 319. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 320. Pingback: sumy üniversitesi

 321. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 322. Pingback: ucuz evler

 323. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 324. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 325. Pingback: Claim Free Bitcoins Anytime

 326. Pingback: Ikov Votes Bot - Get Unlimited Votes

 327. Pingback: 해외토토사이트

 328. Pingback: http://freehacktools.club/mol-points-hack-no-survey/{Mol

 329. Pingback: motel 6 newark

 330. Pingback: motel 6 laurel

 331. Pingback: 먹튀

 332. Pingback: hype

 333. Pingback: instagram

 334. Pingback: Keto slim l Keto slim gia bao nhieu l Keto slim mua o dau l Keto slim co tot khong

 335. Pingback: tempat percutian menarik indonesia

 336. Pingback: funny gags

 337. Pingback: california payday loan info

 338. Pingback: que es un breaker

 339. Pingback: google business reviews

 340. Pingback: njtdfgadulo

 341. Pingback: help writing college essay

 342. Pingback: custom essay station

 343. Pingback: help writing argumentative essay

 344. Pingback: professional dissertation help

 345. Pingback: essay writing services toronto

 346. Pingback: write my paper reviews

 347. Pingback: help in thesis writing

 348. Pingback: who to write a thesis

 349. Pingback: custom research paper writing services

 350. Pingback: online cialis

 351. Pingback: viagra price comparison

 352. Pingback: cheap drugs online

 353. Pingback: best online pharmacies no prescription

 354. Pingback: best online international pharmacies

 355. Pingback: viagra

 356. Pingback: generic cialis with dapoxetine 80mg x 10 tabs

 357. Pingback: dapoxetine and cialis

 358. Pingback: cialis with dapoxetine paypal

 359. Pingback: buy 10 mg cialis

 360. Pingback: viagra ad on xm radio

 361. Pingback: essayhelpof.com

 362. Pingback: thesis paper

 363. Pingback: cheap essay writing service

 364. Pingback: dissertation thesis writing

 365. Pingback: need help with paper

 366. Pingback: alprazolam online pharmacy

 367. Pingback: cialis online purchase canada

 368. Pingback: cialis commercial actor

 369. Pingback: amlodipine and viagra

 370. Pingback: crestor vs atorvastatin

 371. Pingback: difference between esomeprazole and omeprazole

 372. Pingback: how long does it take prozac to work

 373. Pingback: brand name for quetiapine fumarate

 374. Pingback: zoloft and xanax

 375. Pingback: lexapro side effects weight loss

 376. Pingback: is lyrica a controlled substance

 377. Pingback: atorvastatin 80 mg picture

 378. Pingback: ivermectin resistance

 379. Pingback: pig wormer ivermectin

 380. Pingback: ivermectin praziquantel

 381. Pingback: robert malone ivermectin

 382. Pingback: ivermectin vs moxidectin

 383. Pingback: what insurance covers cialis

 384. Pingback: poor mans viagra

 385. Pingback: sildenafil citrate 50mg tab

Leave a Reply