Etnomuzikologu Lorenc Antoni, përkujtohet në vendlindjen e tij në Shkup

555

Shkup, 21.10.2016 – Me rastin e 25 vjetorit të vdekjes së kompozitorit, dirigjentit dhe etnomuzikologut të njohur shqiptar, Lorenc Antoni, sot Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore i Shqiptarëve në Shkup (ITSHKSH), në bashkëpunim me Postën e Maqedonisë, organizoi tribunë përkujtimore, ku edhe u promovua pulla postale me figurën e Lorenc Antonit.

Drejtori i ITSHKSH-së, Skender Asani, tha se është nderë i Institutit që të rikthejë vëmendjen te figurat e mëdha që kanë lënë gjurmë në lëvizjet kombëtare dhe kulturore për popullin shqiptar. “Familjet Antoni dhe Bojaxhiu kanë dhënë kontribut të madh në shqiptarësinë e Shkupit, andaj nderi ynë është që të zbardhim të kaluarën e tyre historike, si një mesazh për gjeneratat e ardhshme”, theksoi Asani.

Drejtori i Postës së Maqedonisë, Faadis Rexhepi, tha se institucioni që i e përfaqëson, përmes promovimit të kësaj pulle postale në mënyrë aktive përfshihet në shënimin e 25 vjetorit të vdekjes së Lorenc Antonit, një bashkëqytetari i ynë,  muzikolog, dirigjent, shkencëtarë që gjithë jetën e tij i`a kushtoi muzikës.

“Pulla postale me temë muzikën, lëshuar në tirazh prej 7000 ekzemplarëve, dedikuar 25 vjetorit të vdekjes së Lorenc Antonit, është me vlerë nominale prej 20 denarëve, autor i së cilës është Loran Kufalo nga Byroja për Filateli e Postës së Maqedonisë”, theksoi Rexhepi.

Sekretari shtetërorë pranë Ministrisë së Kulturës në Republikën e Maqedonisë, z.Behixhudin Shehapi, theksoi rëndësinë e institucionalizimit të veprave të atyre që kanë dhënë shumë për artin dhe kulturën shqiptare, siç është edhe rasti me etnomuzikologun Lorenc Antoni.

Për jetën dhe veprën e tij folën edhe përfaqësuesi i  katolikëve shqiptarë të Shkupit, z.Anton Sereçi, pastaj z.Blerim Grubi, profesor pranë Universitetit të Tetovës, njëherit edhe anëtarë i Filharmonisë së Maqedonisë, z.Ermal Mehmeti, etnomuzikologë, si dhe znj.Dijana Toska.

Mori pjesë edhe vajza Lorenc Antonit, znj.Vilma Antoni–Bejtullahu, ndërsa në emër të familjes të pranishmit i përshëndeti dhëndri i familjes Antoni, z.Naip Bejtullau.

Lorenc Antoni u lind në Shkup në vitin 1909 dhe vdiq në Prishtinë më 21 tetor 1991. Është një nga kompozitorët dhe etnomuzikologët më të shquar në mbarë hapësirën shqiptare.

111

333

444

666

Shikoni gjithashtu

ITSHKSH ORGANIZON KONFERENCËN SHKENCORE “ZEJTARIA DHE PUNIMET ARTIZANALE NË TREVAT SHQIPTARE”

 INSTITUTI I TRASHËGIMISË SHPIRTËRORE E KULTURORE TË SHQIPTARËVE – SHKUP   organizon konferencën shkencore vjetore “Java …

237 comments

 1. Pingback: best essay writing service

 2. Pingback: white label press release distribution

 3. Pingback: آموزش زبان فرانسوی

 4. Pingback: دانلود آهنگ

 5. Pingback: خرید وسایل آتش بازی

 6. Pingback: inflation guard endorsement us

 7. Pingback: Domino qiu qiu

 8. Pingback: http://www.dentystazgierz.pl

 9. Pingback: top rated long beach

 10. Pingback: bypass icloud

 11. Pingback: best press release distribution

 12. Pingback: press release

 13. Pingback: 123movie

 14. Pingback: SEO tips 2019

 15. Pingback: jasa anti rayap

 16. Pingback: Chicago Escort

 17. Pingback: Chicago Escorts

 18. Pingback: Tysons Corner Escort

 19. Pingback: Geico auto insurance near me

 20. Pingback: du lịch nha trang giá rẻ

 21. Pingback: nerf vietnam

 22. Pingback: how to patent an idea or product

 23. Pingback: InventHelp George Foreman Commercial

 24. Pingback: inventor ideas

 25. Pingback: how to patent an invention

 26. Pingback: InventHelp TV Commercials

 27. Pingback: youtube.com

 28. Pingback: https://wsiglobalwebdesigns.com/

 29. Pingback: Esurance com quote

 30. Pingback: e surance homeowners insurance

 31. Pingback: geico insurance

 32. Pingback: 1000V to 24V converter

 33. Pingback: forum

 34. Pingback: Berita Terkini

 35. Pingback: state farm auto rates

 36. Pingback: state farm homeowners

 37. Pingback: state fram

 38. Pingback: Costco car insurance

 39. Pingback: costco car insurance good

 40. Pingback: Low cost home insurance quotes

 41. Pingback: homeowners insurance

 42. Pingback: elephant home insurance

 43. Pingback: homeowner insurance quotes usaa

 44. Pingback: hide photos on iphone 8 plus

 45. Pingback: love dolls

 46. Pingback: نمایندگی فروش دمنوش نیوشا شیراز

 47. Pingback: سرور استوک

 48. Pingback: xe nang hang heli

 49. Pingback: Renault Kwid Price

 50. Pingback: tech

 51. Pingback: product idea

 52. Pingback: InventHelp Successful Inventions

 53. Pingback: تاریخچه دایناسورها برای کودکان

 54. Pingback: دانلود کتاب رنگ آمیزی کودکان pdf

 55. Pingback: صندلی تختشو

 56. Pingback: Value investing is dead

 57. Pingback: chung cư tsg lotus

 58. Pingback: droktredurza

 59. Pingback: call center lazada express

 60. Pingback: cek resi lex id

 61. Pingback: http://www.lawncaretampafl.com

 62. Pingback: ratuqq

 63. Pingback: bola

 64. Pingback: aduq

 65. Pingback: làm bằng đại học có hồ sơ gốc

 66. Pingback: backstreet boys tour 2019

 67. Pingback: inventhelp new inventions

 68. Pingback: inventhelp wiki

 69. Pingback: InventHelp Pittsburgh

 70. Pingback: InventHelp Headquarters

 71. Pingback: InventHelp Office Locations

 72. Pingback: file a patent

 73. Pingback: earn cash

 74. Pingback: bioskop online

 75. Pingback: how to make money online

 76. Pingback: thangka paintings

 77. Pingback: wpc flooring

 78. Pingback: odpady org

 79. Pingback: granitoweabc.pl

 80. Pingback: about words essay

 81. Pingback: tart Making Money Online NOW

 82. Pingback: Make Up To $423 A DAY

 83. Pingback: write essay my

 84. Pingback: domino 99

 85. Pingback: essay best writer

 86. Pingback: Make $2000 Monthly on Autopilot

 87. Pingback: Make Money On Autopilot

 88. Pingback: Unique Weight Loss Method

 89. Pingback: GET Facebook Bot

 90. Pingback: Get Slim in 7 Days

 91. Pingback: pokerqq online

 92. Pingback: essay solutions philippines

 93. Pingback: Ankara escorts

 94. Pingback: watchfree

 95. Pingback: suite adobe cheap buy creative

 96. Pingback: aprende la bolsa malaga

 97. Pingback: http://www.sacape.co.za/

 98. Pingback: Lajme

 99. Pingback: Health List

 100. Pingback: Seguros Banorte

 101. Pingback: #google

 102. Pingback: senior care

 103. Pingback: taras shevchenko üniversitesi

 104. Pingback: ukrayna üniversite fiyatlarý

 105. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 106. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 107. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 108. Pingback: ukraynada üniversite

 109. Pingback: eðitim ukraynada

 110. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 111. Pingback: makedonya üniversiteleri

 112. Pingback: kosova üniversiteleri

 113. Pingback: yurtdýþýnda eðitim

 114. Pingback: yurtdýþýnda üniversite

 115. Pingback: yurtdýþýnda yüksek lisans

 116. Pingback: harkov politeknik üniversitesi

 117. Pingback: bulgaristan üniversiteleri

 118. Pingback: yurtdýþý doktora

 119. Pingback: yurtdýþýnda týp okumak

 120. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 121. Pingback: azerbaycanda eðitim

 122. Pingback: bosna üniversiteleri

 123. Pingback: bosna üniversitesi

 124. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 125. Pingback: kiev týp üniversitesi

 126. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 127. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 128. Pingback: Ukrayna Üniversiteleri

 129. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 130. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 131. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 132. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 133. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 134. Pingback: ucuz evler

 135. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 136. Pingback: Mantenimiento Piscinas Marbella

 137. Pingback: Free Bitcoins No Captcha

 138. Pingback: Claim Free BTC every 10min

 139. Pingback: Cerebrolysin

 140. Pingback: koktale

 141. Pingback: Ikov Bot for Unlimited Votes

 142. Pingback: Jabones Artesanos Malaga

 143. Pingback: tytporno.online/main/

 144. Pingback: zadrot.name/main/

 145. Pingback: 사설토토사이트

 146. Pingback: 토토

 147. Pingback: 토토사이트

 148. Pingback: 검증놀이터

 149. Pingback: convert money calculator

 150. Pingback: http://freehacktools.club/big-fish-casino-hack-no-survey/{Big

 151. Pingback: Link Alternatif BandarQQ

 152. Pingback: Hotel boca chica

 153. Pingback: trading y bolsa

 154. Pingback: motel 6 south padre island

 155. Pingback: artificial intelligence training in pune

 156. Pingback: hair stylists near me

 157. Pingback: cambio de cerraduras

 158. Pingback: Forex Trading Education

 159. Pingback: congeladores verticales pequeños

 160. Pingback: Melanie Bowen

 161. Pingback: 먹튀

 162. Pingback: instagram

 163. Pingback: typemyessay

 164. Pingback: mortgage calculator

 165. Pingback: Keto slim l Keto slim gia bao nhieu l Keto slim mua o dau l Keto slim co tot khong

 166. Pingback: land for sale squamish

 167. Pingback: mortgage broker

 168. Pingback: hospital cartoon images

 169. Pingback: Reverse Mortgage Guide

 170. Pingback: green and white plaid bikini

 171. Pingback: Money Management Tips for Seniors

 172. Pingback: medical bills on credit report

 173. Pingback: DataTouch Combos

 174. Pingback: banderas institucionales

 175. Pingback: essays about community service

 176. Pingback: customessaywriterbyz.com

 177. Pingback: i need help writing a essay

 178. Pingback: college essay writing service

 179. Pingback: write my research paper for me for free

 180. Pingback: need help write my paper

 181. Pingback: help with thesis statements

 182. Pingback: liquid cialis

 183. Pingback: canadian pharmacy cialis

 184. Pingback: viagra generic name

 185. Pingback: viagra alternative

 186. Pingback: viagra generic

 187. Pingback: pharmacy technician classes online free

 188. Pingback: drugs from canada with prescription

 189. Pingback: mexican pharmacies online

 190. Pingback: viagra

 191. Pingback: pill

 192. Pingback: 34cr4rxq3crq34rq3r4

 193. Pingback: how much does cialis cost in canada

 194. Pingback: cialis shop online

 195. Pingback: cialisorigina

 196. Pingback: cialis black 800mg

 197. Pingback: c34r54wxw4r34c3

 198. Pingback: cialis super active for cheap

 199. Pingback: taking cialis with paxil

 200. Pingback: buy essays online safe

 201. Pingback: thesis review

 202. Pingback: what is the best custom essay writing service

 203. Pingback: dissertation assistance writing

 204. Pingback: doctoral thesis help

 205. Pingback: custom essay station

 206. Pingback: essay writers online cheap

 207. Pingback: write my essay custom writing

 208. Pingback: paper writers college

 209. Pingback: generic cialis no prescription

 210. Pingback: generic cialis coupons

 211. Pingback: cialis at canadian pharmacy

 212. Pingback: online pharmacies uk

 213. Pingback: canadian prescription drugs

 214. Pingback: tadalafil sublingual

 215. Pingback: best canada online pharmacy

 216. Pingback: overnighted cialis for men

 217. Pingback: reliable online pharmacy

 218. Pingback: overnight cialis delivery

 219. Pingback: are there good canadian pharmacies

 220. Pingback: norvasc common side effects

 221. Pingback: is atorvastatin a generic drug

 222. Pingback: omeprazole headache

 223. Pingback: fluoxetine 30 mg capsules

 224. Pingback: quetiapine side effects nhs

 225. Pingback: zoloft discontinuation syndrome

 226. Pingback: escitalopram 20 white round pill

 227. Pingback: alternatives to gabapentin and lyrica

 228. Pingback: duloxetine hcl 30mg ec cap side effects

 229. Pingback: pravastatin atorvastatin

 230. Pingback: lexapro reviews weight gain

 231. Pingback: cymbalta and fibromyalgia

 232. Pingback: what is ivermectin for

 233. Pingback: worming chickens with ivermectin

 234. Pingback: ivermectin for cutaneous larva migrans

 235. Pingback: ivermectin for chickens dosage

 236. Pingback: ivermectin for hookworms in humans

 237. Pingback: ivermectin horse paste for humans

Leave a Reply