Ekspozitë dhe një sërë aktivitetesh në Uashington dhe Nju Jork

s11

Maj 2016 – Ekspozitë në Uashington e Nju Jork, si dhe një sërë takimesh të rëndësishme me përfaqësues të administratës amerikane dhe të institucioneve kulturore e shkencore, zhvilluan këto ditë pjesëmarrësit e delegacionit nga Maqedonia, të udhëhequr nga drejtori i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, Dr. Skender Asani.

Në këto takime, u theksua rëndësia e dialogut dhe mirëkuptimit mes komuniteteve me përkatësi të ndryshme fetare dhe etnike, si parakusht për zhvillimin e shoqërisë. Drejtori i ITSHKSH-së, Dr. Skender Asani, theksoi se “përmes kësaj ekspozite dhe këtyre aktiviteteve që promovojnë paqen dhe dialogun e ndërsjellë, duam të japim porosinë se vetëm të bashkuar mund ta mundim të keqen”.

Në aktivitetet që nisën me rastin e Ditës së fitores kundër fashizmit, morën pjesë edhe kryetari i Komunës Çair, Izet Mexhiti, kryetari i BFI-së h.Sulejman ef.Rexhepi, kryetarja e Komunitetit Hebraik, Berta Romano, përfaqësuesi i Ministrisë së Arsimit e Shkencës, Dr.Bardhyl Tushi, përfaqësues të Muzeut të Holokaustit të Hebrenjve, Institutit të Historisë Nacionale, TCMC-së, ZFD-së, etj.

Rrjedha e aktiviteteve nisi më 9 maj në Uashington kur u hap ekspozita me fotografi dhe dokumente nga arkivat e Maqedonisë dhe Shqipërisë që përshkruajnë përpjekjet e shqiptarëve për të shpëtuar hebrenjtë nga nazistët në periudhën e Luftës së Dytë Botërore.

Më pas delegacioni vizitoi Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kongresin Amerikan, ku zhvilloi takime edhe me përfaqësues të këtyre institucioneve amerikane.

U vizitua edhe Libraria e Kongresit Amerikan, të cilës drejtori Asani i dhuroi disa nga botimet e fundit shkencore të ITSHKSH-së. Poashtu, një vizitë u organizua edhe në Universitetin “Georgeoawn” në Uashington, një nga institucionet më të vjetra amerikane të arsimit sipëror, ku u zhvilluan biseda me profesorë të respektuar të këtij universiteti.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur në Nju Jork deri më 20 maj 2016.  /www.itsh.edu.mk/

s22 s33 s44 s55

Shikoni gjithashtu

75-VJETORI I ARKIVAVE TË PËRGJITHSHME TË SHQIPËRISË, VLERËSOHET LARTË PARTNERITETI I ITSHKSH

E përbashkëta e këtyre  aktiviteteve dhe takimeve ishte se kontributi që po jep ITSHKSH, kalon …

240 comments

 1. Pingback: team building

 2. Pingback: auto insurance quote

 3. Pingback: چاپ لیوان

 4. Pingback: apartment in pattaya buy cheap

 5. Pingback: vé máy bay giá rẻ

 6. Pingback: brindes personalizados

 7. Pingback: this site

 8. Pingback: sprawdziany123.pl

 9. Pingback: UKŁAD ODDECHOWY SPRAWDZIAN PULS ŻYCIA 2

 10. Pingback: new ideas for inventions

 11. Pingback: کرم گریم سوپراکالر

 12. Pingback: darmowe zdjecia

 13. Pingback: buy telegram channel subscribers

 14. Pingback: auto likes

 15. Pingback: auto likes

 16. Pingback: باغ عروسی

 17. Pingback: Promotional mirrors

 18. Pingback: נות וירטואלי

 19. Pingback: catalogspot.com

 20. Pingback: InventHelp Locations

 21. Pingback: inventhelp review

 22. Pingback: Domino99

 23. Pingback: Bandarqq

 24. Pingback: https://five5stars.co.uk/product/buy-auto-instagram-likes/

 25. Pingback: gia cong khuon mau

 26. Pingback: Togel Online

 27. Pingback: criminal defense boston

 28. Pingback: invention ideas

 29. Pingback: GEICO quote

 30. Pingback: đổ mực máy in tại hà nội

 31. Pingback: Mountain Bikers Buying Guide

 32. Pingback: press release distribution

 33. Pingback: press release format

 34. Pingback: ترجمه تخصصی انگلیسی

 35. Pingback: دانلود آهنگ شرق موزیک

 36. Pingback: ثبت آگهی

 37. Pingback: طراحی سایت ایران

 38. Pingback: home. and auto insurance quotes

 39. Pingback: what is inflation guard endorsement

 40. Pingback: Dominoqq

 41. Pingback: Domino qiu qiu

 42. Pingback: burger recipe

 43. Pingback: hourly profit

 44. Pingback: dentystazgierz.pl

 45. Pingback: near me dental long beach

 46. Pingback: Acompanhantes caxias do Sul

 47. Pingback: bypass icloud lock

 48. Pingback: gothic fetish wear

 49. Pingback: how to get a patent for an idea

 50. Pingback: press release

 51. Pingback: press release distribution

 52. Pingback: putlocker

 53. Pingback: 123movies

 54. Pingback: SEO tips 2019

 55. Pingback: jasa basmi rayap

 56. Pingback: Chicago Escort

 57. Pingback: DC Escort

 58. Pingback: DC Escorts

 59. Pingback: Geico car insurance

 60. Pingback: du lịch đà nẵng

 61. Pingback: pot supplier

 62. Pingback: how to get a patent for an idea

 63. Pingback: new product ideas

 64. Pingback: InventHelp New Store Products

 65. Pingback: inventhelp new inventions

 66. Pingback: InventHelp patent services

 67. Pingback: product patent

 68. Pingback: https://wsiglobalwebdesigns.com/

 69. Pingback: esurance car

 70. Pingback: esurance car insurance quot

 71. Pingback: Geico.com

 72. Pingback: dc-dc converter manufacturer

 73. Pingback: forum

 74. Pingback: Berita Terkini

 75. Pingback: statefarm mutual insurance

 76. Pingback: state fram

 77. Pingback: state farm

 78. Pingback: Costco car insurance

 79. Pingback: Costco home insurance

 80. Pingback: cheap home insurance

 81. Pingback: elephant auto insurance quote

 82. Pingback: usaa insurance quote auto

 83. Pingback: usa auto insurance

 84. Pingback: The general auto insurance

 85. Pingback: the general insurance com

 86. Pingback: photolocker

 87. Pingback: hide photo app

 88. Pingback: love doll

 89. Pingback: کبد چرب

 90. Pingback: فروش چای ماسالا

 91. Pingback: پک لاغری نیوشا 20 روزه

 92. Pingback: فروش لپ تاپ دست دوم

 93. Pingback: xe nang heli

 94. Pingback: Hybrid Car

 95. Pingback: InventHelp Inventor Service

 96. Pingback: invention patent

 97. Pingback: اسامی کودکانه

 98. Pingback: Inductive vs deductive thinking

 99. Pingback: Crowd psychology

 100. Pingback: chung cư tsg lotus

 101. Pingback: droktredurza

 102. Pingback: no telp lazada

 103. Pingback: visit website

 104. Pingback: ratuqq

 105. Pingback: berita bola

 106. Pingback: situs aduq

 107. Pingback: làm bằng đại học giả

 108. Pingback: backstreet boys tour

 109. Pingback: online casino

 110. Pingback: inventhelp headquarters

 111. Pingback: inventhelp caveman commercial

 112. Pingback: InventHelp Intromark

 113. Pingback: InventHelp Caveman

 114. Pingback: invention ideas

 115. Pingback: office bản quyền

 116. Pingback: earn cash

 117. Pingback: nonton film online gratis

 118. Pingback: make money online

 119. Pingback: tibetan jewelry

 120. Pingback: https://youtu.be/ppLQT-Noe9I

 121. Pingback: pokerqq online

 122. Pingback: Earn $2000+ Monthly Autopilot Systems

 123. Pingback: Ewen Chia's Autopilot Internet Income

 124. Pingback: Unique Weight Loss Method

 125. Pingback: Facebook Auto Post Like Comment

 126. Pingback: Get Super Slim in 7days

 127. Pingback: Read More

 128. Pingback: specsavers home eye test

 129. Pingback: taras shevchenko üniversitesi

 130. Pingback: ukrayna üniversite taban puanlarý

 131. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 132. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 133. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 134. Pingback: ukraynada üniversite

 135. Pingback: ukraynadaki üniversiteler

 136. Pingback: üniversite ukrayna eðitim

 137. Pingback: eðitim ukraynada

 138. Pingback: ukraynada eðitim sistemi

 139. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 140. Pingback: politeknik üniversitesi

 141. Pingback: bulgaristan üniversiteleri

 142. Pingback: kosova üniversitesi

 143. Pingback: yurtdýþý üniversite

 144. Pingback: yurtdýþýnda yüksek lisans

 145. Pingback: yurtdýþýnda doktora

 146. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 147. Pingback: makedonya üniversiteleri

 148. Pingback: yurtdýþý eðitim

 149. Pingback: yurtdýþýnda týp eðitimi

 150. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 151. Pingback: azerbaycanda eðitim

 152. Pingback: bosna üniversitesi

 153. Pingback: üniversitesi saraybosna

 154. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 155. Pingback: kiev týp üniversitesi

 156. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 157. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 158. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 159. Pingback: karazin üniversitesi

 160. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 161. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 162. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 163. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 164. Pingback: sumy üniversitesi

 165. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 166. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 167. Pingback: Claim Free BTC every 10min

 168. Pingback: Cerebrolysin

 169. Pingback: Ikov Unlimited Gold Bot

 170. Pingback: 토토사이트

 171. Pingback: 토토사이트

 172. Pingback: 토토사이트 추천

 173. Pingback: 해외토토사이트

 174. Pingback: convert money calculator

 175. Pingback: http://freehacktools.club/age-warring-empire-hack-no-survey/{Age

 176. Pingback: Daftar DominoQQ Online

 177. Pingback: motel 6 bay saint louis

 178. Pingback: artificial intelligence classes in pune

 179. Pingback: salon near me

 180. Pingback: Forex Trading Education

 181. Pingback: situs judi slot online terpercaya

 182. Pingback: mejor congelador no frost

 183. Pingback: Melanie Bowen

 184. Pingback: Psicologos Malaga

 185. Pingback: mortgage calculator canada

 186. Pingback: land for sale squamish

 187. Pingback: mortgage broker

 188. Pingback: funny cartoon images

 189. Pingback: payday loans in california

 190. Pingback: i need help with writing an essay

 191. Pingback: cheapest custom essay writing

 192. Pingback: university essay help

 193. Pingback: essay writing services toronto

 194. Pingback: doctoral thesis writing

 195. Pingback: write my paper one day

 196. Pingback: buy essays and research papers

 197. Pingback: doctoral thesis database

 198. Pingback: generic for cialis

 199. Pingback: cialis for bph

 200. Pingback: how to use viagra

 201. Pingback: cialis vs viagra

 202. Pingback: viagra pill

 203. Pingback: canada pharmaceuticals online

 204. Pingback: canadian pharmacy online

 205. Pingback: canadian online pharmacies legitimate by aarp

 206. Pingback: canada pharmacy online no script

 207. Pingback: pharmacy uk

 208. Pingback: viagra

 209. Pingback: cialis free trial no prescription

 210. Pingback: canadian online pharmacy no prescription cialis dapoxetine

 211. Pingback: price comparison viagra cialis levitra

 212. Pingback: cialis pay pal

 213. Pingback: can i buy viagra over the counter in usa

 214. Pingback: läkemedelsverket cialis tadalafil

 215. Pingback: thesis express

 216. Pingback: essays services

 217. Pingback: writing dissertation

 218. Pingback: what is thesis in writing

 219. Pingback: buy a college paper online

 220. Pingback: what happens when you mix cialis with grapefruit?

 221. Pingback: tadalafil tadarise

 222. Pingback: cialis prices nz

 223. Pingback: order online cialis with dapoxetine

 224. Pingback: cialis medicine

 225. Pingback: cialis shop in australia

 226. Pingback: anyone know of a legit online pharmacy for oxycodone

 227. Pingback: canada drugs winnipeg mb canada

 228. Pingback: amlodipine / benazeprilat side effects

 229. Pingback: atorvastatin and blood sugar

 230. Pingback: how long does it take to feel the effects of prozac

 231. Pingback: what is omeprazole for

 232. Pingback: sertraline 100 mg weight loss

 233. Pingback: what are side effects of escitalopram

 234. Pingback: color of duloxetine 20 mg by breckenridge pharnacutical

 235. Pingback: atorvastatin calcium 20mg tablet

 236. Pingback: ivermectin chewy

 237. Pingback: ivermectin sheep drench for dogs

 238. Pingback: ivermectin horse paste for humans

 239. Pingback: how do you get cialis

 240. Pingback: vardenafil vs sildenafil

Leave a Reply