Do të shënohet 70 vjetori i numrit të parë të gazetës “Flaka”

1. foto nga takimi

Shkup, 01.03.2015 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, në bashkëpunim me Shoqatën e Historianëve Shqiptarë në Maqedoni, dhe Shoqatën e Gazetarëve të Maqedonisë, sivjet do ta shënojë 70 vjetorin e botimit të numrit të parë të gazetës “Flaka e Vëllazërimit”. Kjo u vendos në mbledhjen e djeshme në mes udhëheqësve të këtyre subjekteve, Dr. Skender Asani (drejtor i ITSHKSH) e Naser Selmani (kryetar i SHGM), ku për koordinatorë të aktiviteteve u caktuan Dr. Sevdail Demiri, hulumtues i historisë së shtypit shqiptar në Maqedoni, dhe Dr. Sefer Tahiri, analist dhe komunikolog.

Në takim u vendos që ky përvjetor i rëndësishëm për historinë e gazetarisë shqiptare, të shënohet më 4 prill 2015 në ITSHKSH – Shkup, me një tryezë shkencore, me pjesëmarrjen e historianëve, gjuhëtarëve, gazetarëve e intelektualëve, që kanë qenë pjesë e drejtpërdrejtë e sukseseve dhe sfidave të kësaj gazete nëpër dekada, si dhe me një ekspozitë me fotografi dhe dokumente që kanë të bëjnë me fillet e punës dhe zhvillimin e gazetës “Flaka”.

Me këtë rast, Këshilli organizativ vendosi që të bëjë ftesë publike për të gjithë të interesuarit për të marrë pjesë aktive në këto aktivitete. Disa nga tezat e debatit do të jenë: rrethanat historike – politike në prag të botimit të gazetës “Flaka”, kushtet e punës dhe themeluesit e gazetës “Flaka”, rëndësia e “Flakës” në historinë e gazetarisë shqiptare, roli i saj në zhvillimin e kulturës dhe arsimit shqip, kontributi i gazetës “Flaka” për ruajtjen dhe kultivimin e gjuhës standarde shqipe, emra dhe pena të shquara – gazetarë dhe bashkëpunëtorë të “Flakës”, censura dhe presionet, polemika, rëndësia e revistave “Fatosi”, “Gëzimi” e  “Jehona”, shuarja e gazetës “Flaka” – një trashëgimi e paçmuar, mundësia e digjitalizimit të arkivit të gazetës “Flaka”, mundësia e ringjalljes së gazetës “Flaka”, etj.

Për çfarëdo lloj informate apo konsulte, luten të interesuarit që paraprakisht të paraqiten te organizatorët, përmes adresës elektronike: kontakt@itsh.edu.mk ose numrit të telefonit +389 70 559 116.

Ndryshe, 70 vjetori i themelimit të gazetës “Flaka” në Shkup, është edhe pjesë e programit vjetor të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, për shënimin e përvjetorëve të rëndësishëm jubilarë për vitin 2015. /www.itsh.edu.mk/

 2. Një nga numrat e parë të gazetës Flaka

Facebook Koment

Shikoni gjithashtu

Drejtori Asani: Na pret bashkëpunim i frytshëm me Bashkësinë Islame

Shkup, 23 janar 2023 – Sot, drejtori i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të …

397 comments

 1. Pingback: best press release distribution service

 2. Pingback: press release

 3. Pingback: SEO tips 2019

 4. Pingback: jasa pembasmi rayap

 5. Pingback: Chicago Escort

 6. Pingback: Dupont Circle Escort

 7. Pingback: Geico car insurance

 8. Pingback: nerf việt nam

 9. Pingback: inventhelp

 10. Pingback: inventhelp caveman commercial

 11. Pingback: https://www.darmowe-zdjecia.org

 12. Pingback: Esurance auto insurance quotes

 13. Pingback: Geico car insurance quote

 14. Pingback: 1000V to 24V converter

 15. Pingback: message

 16. Pingback: Berita Terkini

 17. Pingback: state farm auto insurance rates

 18. Pingback: costco car insurance quotes

 19. Pingback: home ins online

 20. Pingback: usaa quote for car insurance

 21. Pingback: hide photos apple

 22. Pingback: InventHelp Invention Service

 23. Pingback: تاریخچه دایناسورها برای کودکان

 24. Pingback: ratuqq

 25. Pingback: liga spanyol

 26. Pingback: làm bằng đại học giả

 27. Pingback: backstreet boys tour 2019

 28. Pingback: casino online schweiz

 29. Pingback: InventHelp TV Commercial

 30. Pingback: inventor ideas

 31. Pingback: earn cash

 32. Pingback: nonton film gratis

 33. Pingback: how to make money online

 34. Pingback: odpady org

 35. Pingback: https://granitoweabc.pl

 36. Pingback: GET 17 Bots to Make Money

 37. Pingback: https://youtu.be/ZwX-1oTS_V8

 38. Pingback: Make $2000 Monthly on Autopilot

 39. Pingback: Make Money On Autopilot

 40. Pingback: New Unique Weight Loss Method

 41. Pingback: Facebook Bot Auto Post Like Comment

 42. Pingback: Get Slim in 7 Days

 43. Pingback: Kruger Kinderhuis

 44. Pingback: specsavers home eye test

 45. Pingback: kiev üniversitesi

 46. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 47. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 48. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 49. Pingback: ukraynada üniversite

 50. Pingback: ukraynadaki üniversiteler

 51. Pingback: ukraynada üniversite

 52. Pingback: eðitim ukraynada

 53. Pingback: ukrayna üniversite taban puanlarý

 54. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 55. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 56. Pingback: bulgaristan üniversitesi

 57. Pingback: kosova üniversitesi

 58. Pingback: yurtdýþýnda eðitim

 59. Pingback: yurtdýþýnda master

 60. Pingback: harkov politeknik üniversitesi

 61. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 62. Pingback: üniversitesi makedonya

 63. Pingback: yurtdýþý üniversite

 64. Pingback: yurtdýþý doktora

 65. Pingback: yurtdýþýnda týp okumak

 66. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 67. Pingback: azerbaycanda eðitim

 68. Pingback: bosna üniversitesi

 69. Pingback: bosna üniversitesi

 70. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 71. Pingback: kiev týp üniversitesi

 72. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 73. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 74. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 75. Pingback: karazin üniversitesi

 76. Pingback: stem nedir

 77. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 78. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 79. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 80. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 81. Pingback: sumy üniversitesi

 82. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 83. Pingback: ucuz evler

 84. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 85. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 86. Pingback: Get Free BTC No Deposit

 87. Pingback: Buy cerebrolysin

 88. Pingback: Ikov Bot - Earn Gold with Unlimited Votes

 89. Pingback: 토토사이트

 90. Pingback: 토토사이트 추천

 91. Pingback: 사설토토사이트

 92. Pingback: Link Alternatif BandarQQ

 93. Pingback: motel 6 arkadelphia

 94. Pingback: artificial intelligence course in pune

 95. Pingback: 8stops7

 96. Pingback: salons near me

 97. Pingback: Forex Trading Education

 98. Pingback: narcisismo maligno

 99. Pingback: Melanie Bowen

 100. Pingback: work cartoons

 101. Pingback: Reverse Mortgage 2020

 102. Pingback: Hard reset iPhone x

 103. Pingback: Cialis 20 mg united kingdom

 104. Pingback: Cialis 10mg nz

 105. Pingback: Cialis 40mg tablets

 106. Pingback: Cialis 80mg uk

 107. Pingback: Cialis 40 mg nz

 108. Pingback: sildenafil 150mg tablet

 109. Pingback: tadalafil 10mg tablets

 110. Pingback: levitra 40mg otc

 111. Pingback: how to purchase lasix 40mg

 112. Pingback: furosemide 40 mg medication

 113. Pingback: propecia 5mg over the counter

 114. Pingback: lexapro 5 mg over the counter

 115. Pingback: finasteride 5mg without a doctor prescription

 116. Pingback: abilify 15 mg without a doctor prescription

 117. Pingback: cheapest actos 15 mg

 118. Pingback: aldactone 25mg usa

 119. Pingback: allegra 120 mg medication

 120. Pingback: allopurinol 300 mg no prescription

 121. Pingback: amaryl 1mg tablet

 122. Pingback: amoxicillin 250 mg tablet

 123. Pingback: ampicillin 500 mg medication

 124. Pingback: buy antivert 25 mg

 125. Pingback: arava 20 mg without a prescription

 126. Pingback: strattera 18mg medication

 127. Pingback: aricept 5mg medication

 128. Pingback: arimidex 1mg price

 129. Pingback: tamoxifen 10 mg canada

 130. Pingback: ashwagandha 60caps otc

 131. Pingback: buy atarax 10mg

 132. Pingback: how to purchase augmentin 500/125 mg

 133. Pingback: avapro 300mg tablets

 134. Pingback: how to buy avodart 0,5mg

 135. Pingback: baclofen 25 mg prices

 136. Pingback: bactrim 400/80mg united kingdom

 137. Pingback: benicar 20 mg canada

 138. Pingback: Biaxin 250mg cost

 139. Pingback: Premarin 0,3mg no prescription

 140. Pingback: how to buy buspar 5mg

 141. Pingback: calcium carbonate 500mg online pharmacy

 142. Pingback: cardizem 120mg otc

 143. Pingback: casodex 50mg canada

 144. Pingback: catapres without a prescription

 145. Pingback: ceclor cost

 146. Pingback: ceftin generic

 147. Pingback: celebrex 200mg united kingdom

 148. Pingback: celexa tablets

 149. Pingback: cephalexin 500mg price

 150. Pingback: cipro 500mg without a prescription

 151. Pingback: claritin otc

 152. Pingback: casino real money

 153. Pingback: slots real money

 154. Pingback: vegas casino online

 155. Pingback: online casino gambling

 156. Pingback: real online casino

 157. Pingback: online casino games for real money

 158. Pingback: casinos

 159. Pingback: jackpot party casino

 160. Pingback: gambling games

 161. Pingback: online casino

 162. Pingback: full coverage car insurance

 163. Pingback: full coverage car insurance quotes

 164. Pingback: top car insurance

 165. Pingback: affordable insurance

 166. Pingback: freeway car insurance

 167. Pingback: cheap online car insurance quotes

 168. Pingback: auto liability insurance

 169. Pingback: car insurance quotes in michigan

 170. Pingback: car insurance quotes companies list

 171. Pingback: car insurance quotes companies ireland

 172. Pingback: payday personal loans

 173. Pingback: payday loans with bad credit

 174. Pingback: payday loans for poor credit

 175. Pingback: installment loans

 176. Pingback: quick loans bad credit

 177. Pingback: bad credit loans with no credit check

 178. Pingback: payday loans with no credit check

 179. Pingback: personal loans nj

 180. Pingback: cbd oil for sale in georgia

 181. Pingback: cbd oil side effects

 182. Pingback: ananda cbd oil

 183. Pingback: best cbd oil for cancer treatment

 184. Pingback: reviews of cbd gummies for teens

 185. Pingback: cbd oil for sale vaporizer

 186. Pingback: cherry flavored cbd oil

 187. Pingback: cbd hemp oil capsules 450 mg

 188. Pingback: what is the difference between hemp oil & cbd

 189. Pingback: federalist papers writers

 190. Pingback: online essay writing service review

 191. Pingback: pay to write essays

 192. Pingback: assignment of benefit

 193. Pingback: best essay writing service uk

 194. Pingback: writing essay services

 195. Pingback: essay writing service

 196. Pingback: buying an essay

 197. Pingback: help with statistics homework

 198. Pingback: how to writing an essay

 199. Pingback: cleocin 150mg medication

 200. Pingback: clomid price

 201. Pingback: clonidine online

 202. Pingback: clozaril no prescription

 203. Pingback: colchicine prices

 204. Pingback: symbicort inhaler 160/4,5 mcg pills

 205. Pingback: combivent united kingdom

 206. Pingback: law school essay review service

 207. Pingback: where can i buy coreg

 208. Pingback: where to buy compazine 5 mg

 209. Pingback: where can i buy coumadin

 210. Pingback: cozaar tablet

 211. Pingback: https://essayhelpbgs.com

 212. Pingback: editing dissertations

 213. Pingback: cymbalta cost

 214. Pingback: cheap essay writing service usa

 215. Pingback: websites to buy research papers

 216. Pingback: dapsone 1000caps online

 217. Pingback: how to find someone to write my paper

 218. Pingback: ddavp 10mcg tablets

 219. Pingback: order depakote 125mg

 220. Pingback: how to purchase diamox 250mg

 221. Pingback: differin 15g coupon

 222. Pingback: diltiazem 60 mg price

 223. Pingback: doxycycline price

 224. Pingback: how to purchase dramamine 50mg

 225. Pingback: order elavil 25 mg

 226. Pingback: erythromycin australia

 227. Pingback: etodolac 200mg united kingdom

 228. Pingback: flomax coupon

 229. Pingback: flonase nasal spray pills

 230. Pingback: garcinia cambogia caps cost

 231. Pingback: geodon 80 mg online

 232. Pingback: where to buy hyzaar

 233. Pingback: imdur 20mg otc

 234. Pingback: generic cialis

 235. Pingback: viagra or cialis

 236. Pingback: imitrex 50mg over the counter

 237. Pingback: cost of imodium

 238. Pingback: page

 239. Pingback: Visit This Link

 240. Pingback: where to buy imuran

 241. Pingback: indocin 75 mg nz

 242. Pingback: lamisil 250mg tablet

 243. Pingback: levaquin 250mg united kingdom

 244. Pingback: lopid 300 mg online pharmacy

 245. Pingback: cheap lopressor

 246. Pingback: luvox otc

 247. Pingback: macrobid generic

 248. Pingback: meclizine united kingdom

 249. Pingback: where to buy mestinon

 250. Pingback: pharmacy drug store

 251. Pingback: micardis online pharmacy

 252. Pingback: online canadian pharmacy

 253. Pingback: canadian online pharmacy reviews

 254. Pingback: cost of mobic

 255. Pingback: Imdur

 256. Pingback: motrin online

 257. Pingback: international drug mart canadian pharmacy online store

 258. Pingback: nortriptyline price

 259. Pingback: periactin 4mg otc

 260. Pingback: phenergan 25mg without a prescription

 261. Pingback: viagra

 262. Pingback: plaquenil coupon

 263. Pingback: prednisolone 10mg coupon

 264. Pingback: prevacid generic

 265. Pingback: prilosec 20 mg uk

 266. Pingback: proair inhaler 100mcg canada

 267. Pingback: procardia 30 mg generic

 268. Pingback: proscar 5 mg online pharmacy

 269. Pingback: provigil without prescription

 270. Pingback: pulmicort otc

 271. Pingback: pyridium 200 mg medication

 272. Pingback: reglan 10mg without prescription

 273. Pingback: remeron 30mg united kingdom

 274. Pingback: retin-a cream 0.025% pills

 275. Pingback: revatio online

 276. Pingback: risperdal nz

 277. Pingback: robaxin tablets

 278. Pingback: cheap rogaine

 279. Pingback: seroquel cost

 280. Pingback: how to purchase singulair 10 mg

 281. Pingback: skelaxin canada

 282. Pingback: spiriva 9mcg purchase

 283. Pingback: tenormin price

 284. Pingback: thorazine 100mg pharmacy

 285. Pingback: toprol price

 286. Pingback: tricor canada

 287. Pingback: where to buy valtrex

 288. Pingback: cheapest vantin 200mg

 289. Pingback: verapamil for sale

 290. Pingback: voltaren pharmacy

 291. Pingback: wellbutrin 150mg australia

 292. Pingback: zanaflex generic

 293. Pingback: how to buy zestril

 294. Pingback: Source

 295. Pingback: visit this site right here

 296. Pingback: zocor 20 mg canada

 297. Pingback: zovirax 400 mg nz

 298. Pingback: zyloprim 300 mg prices

 299. Pingback: zyprexa 2,5 mg canada

 300. Pingback: how to buy zyvox

 301. Pingback: sildenafil prices

 302. Pingback: tadalafil 60 mg without a prescription

 303. Pingback: furosemide 100 mg otc

 304. Pingback: escitalopram generic

 305. Pingback: how to buy aripiprazole 20mg

 306. Pingback: cost of pioglitazone

 307. Pingback: spironolactone cost

 308. Pingback: fexofenadine 180 mg without a doctor prescription

 309. Pingback: glimepiride pills

 310. Pingback: meclizine for sale

 311. Pingback: cheap leflunomide 10 mg

 312. Pingback: cost of atomoxetine 18 mg

 313. Pingback: donepezil online

 314. Pingback: anastrozole australia

 315. Pingback: irbesartan 300mg for sale

 316. Pingback: dutasteride 0,5mg united states

 317. Pingback: olmesartan purchase

 318. Pingback: buspirone 5 mg united states

 319. Pingback: clonidine 0.1 mg cheap

 320. Pingback: cefuroxime 500 mg pharmacycefuroxime without prescription

 321. Pingback: drug categories viagra cialis

 322. Pingback: citalopram without a doctor prescription

 323. Pingback: cephalexin usa

 324. Pingback: what is better viagra or cialis

 325. Pingback: ciprofloxacin 250 mg purchase

 326. Pingback: cheap loratadine

 327. Pingback: cialis generic versus brand name

 328. Pingback: clindamycin 300 mg price

 329. Pingback: how to buy clozapine 100 mg

 330. Pingback: prochlorperazine 5 mg for sale

 331. Pingback: carvedilol 6.25mg usa

 332. Pingback: cialis indien bezahlung mit paypal

 333. Pingback: warfarin no prescription

 334. Pingback: rosuvastatin 20mg purchase

 335. Pingback: desmopressin 10 mcg united kingdom

 336. Pingback: divalproex 125 mg for sale

 337. Pingback: viagra for sale in australia

 338. Pingback: trazodone generic

 339. Pingback: tolterodine 2 mg without prescription

 340. Pingback: acetazolamide uk

 341. Pingback: cialis without presciption

 342. Pingback: where can i buy fluconazole 150mg

 343. Pingback: phenytoin 100mg without prescription

 344. Pingback: oxybutynin uk

 345. Pingback: order doxycycline 100mg

 346. Pingback: bisacodyl 5mg cost

 347. Pingback: how to buy venlafaxine

 348. Pingback: amitriptyline prices

 349. Pingback: permethrin purchase

 350. Pingback: erythromycin 500 mg tablet

 351. Pingback: estradiol 2mg tablets

 352. Pingback: how to purchase etodolac

 353. Pingback: tamsulosin 0.4mg without a prescription

 354. Pingback: fluticasone mcg without prescription

 355. Pingback: how to buy alendronate 35 mg

 356. Pingback: nitrofurantoin cheap

 357. Pingback: glipizide 10mg for sale

 358. Pingback: hydrochlorothiazide pills

 359. Pingback: isosorbide 60 mg price

 360. Pingback: sumatriptan 50 mg usa

 361. Pingback: cost of loperamide 2mg

 362. Pingback: azathioprine tablets

 363. Pingback: propranolol purchase

 364. Pingback: lamotrigine pharmacy

 365. Pingback: how to buy terbinafine 250mg

 366. Pingback: levothyroxine mcg united kingdom

 367. Pingback: cheap atorvastatin 10 mg

 368. Pingback: cheapest gemfibrozil

 369. Pingback: metoprolol 25 mg coupon

 370. Pingback: clotrimazole tablets

 371. Pingback: metoclopramide cheap

 372. Pingback: buy essay online cheap

 373. Pingback: how to write a phd thesis

 374. Pingback: what is the best essay writing service

 375. Pingback: thesis writing assistance

 376. Pingback: order custom essay online

 377. Pingback: cialis one a day with dapoxetine canada

 378. Pingback: online medicine shopping

 379. Pingback: canadian pharmacy canadian tx

 380. Pingback: canadian pharmacy viagra 200mg

 381. Pingback: how long until cialis works

 382. Pingback: norvasc contraindications

 383. Pingback: difference between pravastatin and atorvastatin

 384. Pingback: fluoxetine classification

 385. Pingback: omeprazole pediatric dose

 386. Pingback: quetiapine side effects long term

 387. Pingback: withdrawal symptoms of zoloft

 388. Pingback: generic pregabalin

 389. Pingback: how to stop taking lexapro

 390. Pingback: xanax and cymbalta

 391. Pingback: atorvastatin normal dose

 392. Pingback: difference between escitalopram and escitalopram

 393. Pingback: ivermectin cost for dogs

 394. Pingback: ivermectin dose for goats

 395. Pingback: ivermectin sheep drench for goats

 396. Pingback: which is safer viagra or cialis

 397. Pingback: tadalafil headache

Lini një Përgjigje