Tekstet e historisë, pa paragjykime dhe ideologjizime

11

Shkup, O3.06.2015 – Sot në Shkup i filloi punimet konferenca shkencore ndërkombëtare “Historiografia dhe mësimdhënia e historisë në rajonet gjuhësore të sllavishtes jugore dhe shqipes”, nën orgnizimin e institutin gjerman “Georg Eckert”, Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup dhe Institutit të Historisë Nacionale të Shkupit.

Konferenca filloi me fjalimet e drejtorëve të këtyre tre instituteve, Dragi Gjorgiev, Skender Asani dhe Erhard Fuks, të cilët theksonin nevojën e përmirësimit të teksteve mësimore të historisë në Maqedoni dhe rajon, në funksion të shkencës dhe në funksion të përmirësimit të raporteve ndëretnike te gjeneratat e reja, të cilët duhet të edukohen pa paragjykime etnike dhe ideologjike.

Sot në sesionin e parë, punimin e tyre të përbashkët e prezantuan Skender Asani dhe Alber Hani, me temë “Tekstet shkollore të historisë, ndërmjet mitit dhe ideologjisë”. Kurse, në sesion e dytë të konferencës, u prezantua Besnik Emini me temë “Aktivitetet kulturore të emigrantëve shqiptarë në Bullgari, në fund të shek.XIX dhe në fillim të shek.XX”.

Konferenca është e para e këtij lloji në rajon, dhe ka për qëllim hulumtimin, studimin dhe identifikimin e problemeve në lëmin e historiografisë dhe mësimdhënien e lëndës së historisë në rajonet sllavofolëse dhe shqipfolëse.

Në mesin e shumë studiuesve të njohur të historisë nga rajoni e bota, mori pjesë edhe Prof.dr.Natali Klajer nga Parisi. /www.itsh.edu.mk/

22 33 44

Facebook Koment

Shikoni gjithashtu

Promovohet libri i Emin Azemit: “Bllaca, dhimbja e lirisë”

Shkup, 12 prill 2019 – Sot në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve–Shkup, …

379 comments

 1. Pingback: press release distribution services

 2. Pingback: آموزش زبان انگلیسی

 3. Pingback: فول آلبوم خارجی

 4. Pingback: auto insurance quotes comparison

 5. Pingback: hourly profit

 6. Pingback: dentystazgierz pl

 7. Pingback: near me long beach

 8. Pingback: Acompanhantes Caxias do Sul

 9. Pingback: tech

 10. Pingback: press release services

 11. Pingback: best press release distribution service

 12. Pingback: 123imdb

 13. Pingback: SEO tips 2019

 14. Pingback: anti rayap

 15. Pingback: Chicago Escorts

 16. Pingback: Hiring DC Escorts

 17. Pingback: Tysons Corner Escort

 18. Pingback: geico insuranc

 19. Pingback: đồ chơi lego giá rẻ

 20. Pingback: planter supplier

 21. Pingback: InventHelp Company Headquarters

 22. Pingback: inventhelp office

 23. Pingback: InventHelp Company Headquarters

 24. Pingback: new invention ideas

 25. Pingback: technology

 26. Pingback: inventhelp headquarters

 27. Pingback: ideas for inventions

 28. Pingback: InventHelp Caveman Commercial

 29. Pingback: youtube.com

 30. Pingback: darmowe-zdjecia

 31. Pingback: Esurance insurance

 32. Pingback: esurance auto insurance

 33. Pingback: E surance insurance

 34. Pingback: geico insurance quote

 35. Pingback: Geico insurance

 36. Pingback: 12V to 24V converter

 37. Pingback: general

 38. Pingback: Berita Terkini

 39. Pingback: state farm rates

 40. Pingback: state farm car insurance

 41. Pingback: Costco

 42. Pingback: costco insurance quotes

 43. Pingback: Home owners insurance

 44. Pingback: house quote

 45. Pingback: Elephant insurance policy

 46. Pingback: usaa term life insurance quotes

 47. Pingback: the general insurance auto quote

 48. Pingback: photo locker for iphone 7

 49. Pingback: hide photos app on ipad

 50. Pingback: love doll

 51. Pingback: کیس استوک اچ پی

 52. Pingback: fast cash loans online

 53. Pingback: làm thẻ nhân viên

 54. Pingback: xe nang

 55. Pingback: Animated Wedding Invitation Video

 56. Pingback: invention

 57. Pingback: What happens if the stock market crashes

 58. Pingback: Tactical Investing guide

 59. Pingback: toko online bayar ditempat

 60. Pingback: cara cek resi lazada

 61. Pingback: lawn mowing

 62. Pingback: prediksi sepakbola

 63. Pingback: situs olahraga

 64. Pingback: làm bằng đại học có hồ sơ gốc

 65. Pingback: online casino schweiz legal

 66. Pingback: how to invent a product

 67. Pingback: InventHelp Pittsburgh

 68. Pingback: inventhelp inventions store

 69. Pingback: instant payment

 70. Pingback: film indo terbaru

 71. Pingback: make money online

 72. Pingback: buddha decor

 73. Pingback: https://granitoweabc.pl

 74. Pingback: Książki Nagrobkowe

 75. Pingback: fashion

 76. Pingback: rochii elegante

 77. Pingback: odzyskiwanie danych z telefonu Rzeszów

 78. Pingback: odzyskiwanie danych z telefonu Białystok

 79. Pingback: geico auto insurance quotes

 80. Pingback: نمایندگی سرور اچ پی

 81. Pingback: سرور سوپرمیکرو

 82. Pingback: پوکه معدنی

 83. Pingback: پوکه

 84. Pingback: Afaceri

 85. Pingback: Auto

 86. Pingback: loa hát karaoke

 87. Pingback: tsg sai dong

 88. Pingback: ogłoszenia usługi ziemne Kielce

 89. Pingback: visit

 90. Pingback: Diamonds antwerp

 91. Pingback: geico car insurance

 92. Pingback: auto insurance quotes

 93. Pingback: Instant auto insurance

 94. Pingback: Odzyskiwanie danych z zalanego iphona Radom

 95. Pingback: Odzyskane utracone kontakty z telefonu Wrocław

 96. Pingback: Odzyskiwanie danych z telefonu po przywróceniu ustawień fabrycznych Bydgoszcz

 97. Pingback: Affiliate Bots to Earn Money Online

 98. Pingback: Auto Chat Profits Review 2019

 99. Pingback: Computer Repair in Clermont FL

 100. Pingback: ideas for inventions

 101. Pingback: patent an invention

 102. Pingback: InventHelp Reviews

 103. Pingback: inventhelp pittsburgh

 104. Pingback: InventHelp Store Products

 105. Pingback: http://simonukbrh.pointblog.net/invention-ideas-Options-20813510

 106. Pingback: no risk

 107. Pingback: Earn $2000+ Monthly Autopilot Systems

 108. Pingback: Antywirusy dla szkół

 109. Pingback: Ewen Chia's Autopilot Internet Income

 110. Pingback: Unique Weight Loss Method

 111. Pingback: marriage retreat

 112. Pingback: Facebook Bot Auto Post Like Comment

 113. Pingback: Odzyskiwanie smsów z telefonu Warszawa

 114. Pingback: Odzyskiwanie danych z telefonu bez wyswietlacza

 115. Pingback: entry level jobs

 116. Pingback: esurance phone number

 117. Pingback: Progressive car insurance quote

 118. Pingback: the general home insurance

 119. Pingback: kiss tickets 2019

 120. Pingback: here

 121. Pingback: doorslaand vocht

 122. Pingback: مشاوره تحصیلی

 123. Pingback: compare of homeowners insurance

 124. Pingback: Cheapest homeowners insurance

 125. Pingback: cheapest car for insurance

 126. Pingback: car insurance rates in texas

 127. Pingback: Judi Bola

 128. Pingback: best website for govt jobs

 129. Pingback: domino qiuqiu

 130. Pingback: InventHelp Invention Marketing

 131. Pingback: inventhelp office

 132. Pingback: InventHelp Store Products

 133. Pingback: inventhelp phone number

 134. Pingback: InventHelp News

 135. Pingback: InventHelp Intromark

 136. Pingback: invention ideas

 137. Pingback: Invent Help

 138. Pingback: InventHelp Commercials

 139. Pingback: inventions ideas

 140. Pingback: inventhelp caveman commercials

 141. Pingback: InventHelp New Store Products

 142. Pingback: how to make an invoice for billing

 143. Pingback: how to make an invoice for freelance writing

 144. Pingback: Purchase Instagram Comments

 145. Pingback: Free Instagram Auto Comments

 146. Pingback: bhim army

 147. Pingback: Auto Liker

 148. Pingback: Szyby Samochodowe

 149. Pingback: tłumacz przysięgły online

 150. Pingback: PORADY PODATKOWE PRZEZ INTERNET

 151. Pingback: showknow.pl

 152. Pingback: showknow pl

 153. Pingback: https://44951295.com

 154. Pingback: bague solitaire diamant

 155. Pingback: marriage retreat in Indiana

 156. Pingback: abc song

 157. Pingback: the wheels on the bus

 158. Pingback: lai suat ngan hang

 159. Pingback: http://phukientrangdiem.com/danh-muc/hop-dung-dong-ho

 160. Pingback: Social Network

 161. Pingback: تور لحظه آخری کیش

 162. Pingback: قیمت تور مالزی

 163. Pingback: https://kienvang.vn/

 164. Pingback: Cobrar herencia

 165. Pingback: نرم افزار حسابداری رایگان

 166. Pingback: نرم افزار حسابداری

 167. Pingback: San Diego Carpet Cleaning

 168. Pingback: Tile and Grout Cleaning

 169. Pingback: Moving Company San Diego

 170. Pingback: Residential Moving

 171. Pingback: Movers San Diego

 172. Pingback: CBD Oil Oral Applicators

 173. Pingback: CBD Capsules

 174. Pingback: 123netflix

 175. Pingback: installment loan

 176. Pingback: Residential Movers

 177. Pingback: Long Distance Movers San Diego

 178. Pingback: investment

 179. Pingback: alliance diamant

 180. Pingback: other

 181. Pingback: look at here

 182. Pingback: Bouncy Castle Hire Worthing

 183. Pingback: https://thietbinhabeproyal.com/bep-tu-arber

 184. Pingback: https://thietbinhabeproyal.com/bep-tu-chefs

 185. Pingback: SEO Company

 186. Pingback: Buy Oxycodone Online

 187. Pingback: casa cuevas

 188. Pingback: casas cueva con jacuzzi

 189. Pingback: how to patent an idea

 190. Pingback: InventHelp New Store Products

 191. Pingback: inventhelp locations

 192. Pingback: InventHelp Company Headquarters

 193. Pingback: InventHelp Patent Services

 194. Pingback: InventHelp Inventor Stories

 195. Pingback: how to invent a product

 196. Pingback: new product ideas

 197. Pingback: http://odlotowalazienka.pl

 198. Pingback: Srebrne Obrazki Na Chrzest Rzeszów

 199. Pingback: http://lk21ganool.com

 200. Pingback: sell dog

 201. Pingback: Cleaning Service

 202. Pingback: https://trangdongho.vn/dong-ho-citizen-nu

 203. Pingback: đồng hồ citizen nam

 204. Pingback: led light therapy for wrinkles

 205. Pingback: quickbooks help

 206. Pingback: itoris

 207. Pingback: magento 2 extensions

 208. Pingback: top on google search

 209. Pingback: construction company

 210. Pingback: http://www.brand-homecare.co.uk/

 211. Pingback: web design Norfolk

 212. Pingback: ibertechsolutions web design

 213. Pingback: click here

 214. Pingback: driveways Norwich

 215. Pingback: www.resinbounddriveways.net

 216. Pingback: Affordable Limo services Waterbury

 217. Pingback: Besuchen Sie wirtschaft.com

 218. Pingback: den Artikel finden Sie hier ...

 219. Pingback: master resale rights

 220. Pingback: What is Facebook Limits for groups, friends, invites and Account Blocks?

 221. Pingback: Auto Likes

 222. Pingback: learn PORTUGUESE online

 223. Pingback: resin bound kits

 224. Pingback: resin bound suppliers

 225. Pingback: hdmi

 226. Pingback: Abogados negligencias médicas Zaragoza

 227. Pingback: chatinum

 228. Pingback: Summer Camp in Miami

 229. Pingback: custom stage rental in miami

 230. Pingback: equipment repairs

 231. Pingback: visit this page

 232. Pingback: look at here now

 233. Pingback: dự án lotus sài đồng

 234. Pingback: patenting an idea

 235. Pingback: inventhelp office locations

 236. Pingback: inventhelp phone number

 237. Pingback: InventHelp invention idea

 238. Pingback: InventHelp ideas

 239. Pingback: new product idea

 240. Pingback: InventHelp invention idea

 241. Pingback: Invent Help

 242. Pingback: Buy Instagram Follower

 243. Pingback: How to Increase Real Instagram Followers?

 244. Pingback: cheap hotel

 245. Pingback: travel deals

 246. Pingback: طرح لایه باز کارت ویزیت

 247. Pingback: طرح پی اس دی

 248. Pingback: 720pstream.me

 249. Pingback: he said

 250. Pingback: Live Boxing Stream

 251. Pingback: Check This Out

 252. Pingback: اجاره ون تویوتا هایس

 253. Pingback: fbstream.io

 254. Pingback: Navigate Here

 255. Pingback: Weblink

 256. Pingback: livemotgp.stream

 257. Pingback: www.live-ufc.stream

 258. Pingback: عایق الاستومری

 259. Pingback: directory

 260. Pingback: Nba Live

 261. Pingback: going here

 262. Pingback: SARMs kaufen

 263. Pingback: her comment is here

 264. Pingback: Sex leben tabletten online kaufen Deutschland

 265. Pingback: reddit/nhlstreams

 266. Pingback: Buy SARMs online

 267. Pingback: NBA

 268. Pingback: Acheter pilules perte de poids en ligne

 269. Pingback: Acheter steroides anabolisants en ligne

 270. Pingback: watch nba

 271. Pingback: His Explanation

 272. Pingback: Acquistare Salute Sessuale pillole in linea Italia

 273. Pingback: listen to this podcast

 274. Pingback: Comprare ormone de la crescita

 275. Pingback: Melanotan 2 online kaufen

 276. Pingback: strikeout.co

 277. Pingback: Buy Melanotan 2 UK

 278. Pingback: next

 279. Pingback: his response

 280. Pingback: tennisstream

 281. Pingback: Comprar Melanotan 2

 282. Pingback: Acheter Melanotan 2 en ligne France

 283. Pingback: soccer live stream

 284. Pingback: Acquistare MT2

 285. Pingback: read what he said

 286. Pingback: vipbox.live

 287. Pingback: football

 288. Pingback: VIP Box TV

 289. Pingback: Pop Over To These Guys

 290. Pingback: soccer

 291. Pingback: Stream

 292. Pingback: VIP League

 293. Pingback: UFC

 294. Pingback: this content

 295. Pingback: tennis stream

 296. Pingback: total stranger

 297. Pingback: Texans

 298. Pingback: Manchester

 299. Pingback: gemini-it pl

 300. Pingback: ZWROT PODATKU Z BELGII KRAKÓW

 301. Pingback: EXILIS KRAKÓW

 302. Pingback: http://remax-gold.pl

 303. Pingback: equipment rental software

 304. Pingback: nokia repair parts

 305. Pingback: apple repair parts

 306. Pingback: huawei Replacement Parts

 307. Pingback: xiaomi repair parts

 308. Pingback: Christopher Condon

 309. Pingback: Christopher Condon Newport Beach

 310. Pingback: hier klicken

 311. Pingback: Interessiert? Hier weiterlesen ...

 312. Pingback: alle Meldungen finden Sie hier

 313. Pingback: mehr Informationen finden Sie hier

 314. Pingback: Camper

 315. Pingback: fur mehr Infos hier klicken ...

 316. Pingback: Hilfe

 317. Pingback: alles weitere hier

 318. Pingback: alle Meldungen finden Sie hier ...

 319. Pingback: Interessiert? Hier weiterlesen ...

 320. Pingback: alles weitere hier

 321. Pingback: jetzt mehr lesen

 322. Pingback: hier klicken ...

 323. Pingback: gesund

 324. Pingback: Fabrik

 325. Pingback: den Artikel finden Sie hier

 326. Pingback: weitere Infos ...

 327. Pingback: mehr lesen

 328. Pingback: News lesen

 329. Pingback: explanation

 330. Pingback: mehr Informationen finden Sie hier

 331. Pingback: Berlin

 332. Pingback: Inneneinrichtung

 333. Pingback: News lesen

 334. Pingback: hier klicken

 335. Pingback: hier klicken ...

 336. Pingback: PKW

 337. Pingback: mehr Infos

 338. Pingback: Tester

 339. Pingback: mehr Informationen finden Sie hier

 340. Pingback: Italien

 341. Pingback: jetzt lesen

 342. Pingback: hier weiterlesen ...

 343. Pingback: den Artikel finden Sie hier

 344. Pingback: alle Meldungen finden Sie hier

 345. Pingback: alles weitere finden Sie hier ...

 346. Pingback: hier geht's weiter

 347. Pingback: weitere Infos ...

 348. Pingback: alle Meldungen finden Sie hier ...

 349. Pingback: hier geht's weiter ...

 350. Pingback: Fahrrad fahren

 351. Pingback: jetzt hier lesen ...

 352. Pingback: Instagram Auto Liker

 353. Pingback: Interessiert? Hier weiterlesen ...

 354. Pingback: infrared flame detector

 355. Pingback: jetzt lesen

 356. Pingback: zubereiten

 357. Pingback: hop over to this web-site

 358. Pingback: browse around this site

 359. Pingback: Residential Patio door replacement

 360. Pingback: InventHelp Invention Service

 361. Pingback: inventhelp headquarters

 362. Pingback: invention help companies

 363. Pingback: InventHelp Intromark

 364. Pingback: a new invention

 365. Pingback: taxi

 366. Pingback: Seguros

 367. Pingback: Espanol Seguros

 368. Pingback: Miami

 369. Pingback: seguros medicos miami

 370. Pingback: www erie

 371. Pingback: تهویه مطبوع ساختمان

 372. Pingback: چیلر تراکمی

 373. Pingback: extension

 374. Pingback: Bundaberg photographers

 375. Pingback: Magento

 376. Pingback: Sibutramine bestellen

 377. Pingback: repairreplacementglass.com Florida

 378. Pingback: repairreplacementglass Florida

 379. Pingback: Methandienone online kaufen

Lini një Përgjigje