Konferenca “70-vjetori i Kongresit II (IV) të NDSH-së në Shkup”

ndsh1

Sot më 1 qershor 20016, pikërisht në 70 vjetorin e mbajtjes së Kongresit II (IV) të NDSH-së, në Shkup u mbajt konferencë shkencore, ku u paraqitën me kumtesa studiues nga Kosova dhe Maqedonia.

Konferenca ishte fryt i bashkëpunimit mes Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup dhe Institutit të Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë, dhe u mbajt në sallën e ITSHKSH-së në Shkup.

Në hyrje të konferencës, fjalë përshëndetëse patën drejtori i ITSHKSH – Shkup, dr.Skender Asani, drejtori i IH – Prishtinë dr. Sabit Syla, të cilët theksuan rëndësinë e mbajtjes së kësaj konference, pikërisht në Shkup, këtu ku ishte njëra ndër çerdhet kryesore të organizatës NDSH. Njëkohësisht shprehën gatishmërinë, që edhe më tutje të kontribuojnë në planin shkencor, për zbardhjen e kësaj ngjarjeje me rëndësi historike për të kaluarën tonë. 

“Atë që e filloi NDSH-ja, në kohërat më të vështira, me një orientim të qartë properëndimor, është obligim i gjeneratës sonë që ta vazhdojmë atë mision kombëtar”, theksoi Asani.

Më pas u paraqitën studiuesit me temat e tyre. E para referoi studiuesja nga Prishtina, Sabile Keçmezi-Basha, në temën “Formimi dhe veprimtaria e NDSH-së (1945-1947)”; Studiuesi nga Shkupi Qerim Lita referoi në temën: “Organizimi dhe mbajtja e Kongresit II (IV) të NDSH-së në Shkup”; Skender Asani foli për “Komitetin e NDSH-së për qytetin e Shkupit dhe veprimtarinë e Ibrahim Haki-Kelmendit”; Sabit Syla dhe Izet Miftari në kumtesën e tyre u përqëndruan në “Rezistencën kundër vendosjes së pushtetit komunist në rajonin e Shalës së Bajgores (1944 – 1947)”. Më tej, studiuesi  Haki Kasumi referoi për “Veprimtarinë atdhetare të Gjon Serreqit”, kurse Daut Bislimi për “Veprimtarinë dhe ndikimni e Halim Oranës në Kongresin e II-të të NDSH-së”; Ibrahim Gashi poashtu nga Prishtina kishte për temë ”NDSH-në në rajonin e Drenicës”; Izber Hoti për “Organizatën Nr. 2. dhe Ajet Gërgurin”; Naim Halimi u përqendrua në “Historiografinë shqiptare dhe të hauj për dhe rreth NDSH-së”;  Nuridin Ahmeti foli për “Kontributin e krerëve fetarë nga Kosova në Lëvizjen Nacional-Demokratike Shqiptare”; Sevdail Demiri për “Arrestimet dhe gjykimet e anëtarëve të Komitetit të NDSH-së së Kumanovës në vitin 1946/47”, dhe Ismet Krosi u paraqit me “Dëshmi të reja për aktivitetin e anëtarëve të Komitetit të NDSH-së për qarkun e Tetovës”.

Gjatë konferencës u zhvillua edhe një debat mjaft konstruktiv, i cili do të ketë impakt në përmirësimin dhe avancimin e mëtejshëm të kumtesave shkencore, të cilat do të botohen në një nga numrat e ardhshëm të revistës “Scupi” në Shkup. Mjaft me interes ishte pjesëmarrja e familjeve të përfaqësuesve të lartë të NDSH-së, si të Azem Maranës, Gjon Sereçit, Ajet Gërgurit, Ibrahim Haki Kelmendit, Sulë Hotlës, Qemal Skenderit, Jetish Vishit, etj. Kurse, aktivistja Ermira Mehmeti i dorëzoi arkivit të ITSHKSH-së, dosjen personale të të atit të saj, Amir Mehmeti, i dënuar dhe i persekutuar politik nga regjimi komunist jugosllav. Ky u vlerësua si një akt shumë pozitiv, të cilin si shembull duhet ndjekur edhe familje të veprimtarëve të tjerë që kanë marrë dosjet e tyre.

Pasdite në oborrin e Sh.F. “Liria” në Komunën Çair të Shkupit, në çerdhen e NDSH-së, shpaloset një pllakë përkujtimore në nderim të delegatëve të Kongresit II (IV) të NDSH-së: Azem Marana, Qemal Skënderi, Hasan Bilalli, Hysni Rudi, Jonuz Balla, Osman Cami, Halim Orana, Haki Taibi dhe Faik Këpuctari-Prishtina. /www.itsh.edu.mk/

ndsh2pllaka222pllaka33

Facebook Koment

Shikoni gjithashtu

Dr. Asani, pjesëmarrës në takimin vjetor botëror të programit MERRI

Shkup, 17.09.2020 –  Për tri ditë me radhë (15,16,17 shtator), me ftesë të Departamentit të …

461 comments

 1. Pingback: sunshine coast property photographer

 2. Pingback: photographer Hervey Bay

 3. Pingback: best roulette strategy

 4. Pingback: 2018

 5. Pingback: Projektowanie wnętrz wrocław

 6. Pingback: https://carolbaumgartner40256666.wordpress.com/tag/inventhelp-pittsburgh/page/3/

 7. Pingback: InventHelp Pittsburgh Corporate Headquarters

 8. Pingback: mozilla firefox 2018 free download

 9. Pingback: hourly profit

 10. Pingback: cameron apartments

 11. Pingback: new invention

 12. Pingback: Roofing Contractors in Calgary

 13. Pingback: klinik aborsi raden saleh

 14. Pingback: What happens if the stock market crashes in 2018

 15. Pingback: http://hickey.mp-telecom.com/specifically-inventhelp-helping-successfully-turn-dreams-reality/

 16. Pingback: http://howardpowell.soup.io/post/646493712/How-InventHelp-can-Assist-with-Your-Invention

 17. Pingback: http://lulakeeton.soup.io/post/647679781/Invention-Trade-Shows-Work-Together-with-Inventhelp

 18. Pingback: http://sandoval.rajapembalut.com/invention-ideas-fresh-technology-helping-businesses/

 19. Pingback: formation hypnose

 20. Pingback: chuyển phát quốc tế nhanh nhất

 21. Pingback: http://veronicacullo.soup.io/post/649088744/Best-InventHelp-Inventions-and-the-Power-of

 22. Pingback: http://stuart.reliccommunity.com/patenting-invention-get-step-guide-inventors-conceptualizers-everywhere/

 23. Pingback: Giá thảm cỏ nhựa

 24. Pingback: Best Way To Train a Dog

 25. Pingback: http://dianastroud.soup.io/post/663101901/Clayton-Christensen-and-Disruptive-Innovation

 26. Pingback: http://alexander.projectsurabaya.com/supply-ideas-ones-life-inventhelp/

 27. Pingback: http://cassandranorri.tumblr.com/post/177973358441/could-you-make-the-world-a-better-place-with

 28. Pingback: https://cruzcruz08.wordpress.com/2018/09/11/how-to-patent-and-protect-your-invention-ideas/

 29. Pingback: catalogue robe 2018

 30. Pingback: Auto Liker 1000 Likes

 31. Pingback: LED Einbaustrahler

 32. Pingback: auto moto

 33. Pingback: CONSUMER RIGHT

 34. Pingback: geico.com home

 35. Pingback: progressive quotes

 36. Pingback: geico auto insurance online quote

 37. Pingback: google chrome 2018

 38. Pingback: Indonesia Furniture Gallery

 39. Pingback: Java Furniture Exporter

 40. Pingback: lawyer spain

 41. Pingback: farmers insurance com

 42. Pingback: Home insurance

 43. Pingback: geico home insurance

 44. Pingback: state farm insurance

 45. Pingback: geico car insurance quote online

 46. Pingback: amfam insurance quotes

 47. Pingback: compare auto insurance quote

 48. Pingback: photo locker app

 49. Pingback: 2019 Jamb runz

 50. Pingback: geico quotes

 51. Pingback: autoliker

 52. Pingback: http://elias.maddestmaximvs.com/hot-invention-ideas/

 53. Pingback: https://www.pearltrees.com/willierosenzweig/ip/id21895276/item234570271

 54. Pingback: Learn PHP Online

 55. Pingback: amica home insurance

 56. Pingback: brindes

 57. Pingback: web page

 58. Pingback: InventHelp Successful Inventions

 59. Pingback: inventhelp commercial

 60. Pingback: inventhelp review

 61. Pingback: http://www.plewa.net.pl

 62. Pingback: camera

 63. Pingback: photographer maryborough

 64. Pingback: دانلود فیلم جدید ایرانی

 65. Pingback: giá tổ yến sào

 66. Pingback: dịch vụ chuyển nhà

 67. Pingback: how to get a patent

 68. Pingback: invent help

 69. Pingback: InventHelp Inventions

 70. Pingback: Business license

 71. Pingback: ok payment

 72. Pingback: Esurance quotes

 73. Pingback: t-shirt personalization

 74. Pingback: plener ślubny

 75. Pingback: State farm car insurance

 76. Pingback: 2019 jamb cbt answers

 77. Pingback: InventHelp Success Stories

 78. Pingback: inventhelp caveman

 79. Pingback: InventHelp Caveman Commercial

 80. Pingback: آنتونی رابینز

 81. Pingback: تعبیر خواب

 82. Pingback: دانلود انیمیشن شگفت انگیزان 2

 83. Pingback: لوله بازکنی شبانه روزی

 84. Pingback: ty gia bidv

 85. Pingback: Ayahuasca Experience

 86. Pingback: free movies

 87. Pingback: fb auto liker

 88. Pingback: White Label Press Release

 89. Pingback: Data SGP

 90. Pingback: money way

 91. Pingback: بهترین هتل شیراز

 92. Pingback: How to Lose Belly Fat Fast

 93. Pingback: inventhelp pittsburgh

 94. Pingback: inventhelp products

 95. Pingback: www.carquotesbyzip.com

 96. Pingback: cars

 97. Pingback: InventHelp Reviews

 98. Pingback: how do you patent an idea

 99. Pingback: human bingo

 100. Pingback: icebreaker games

 101. Pingback: www.autoinsurancequote.us.org

 102. Pingback: buy an apartment in pattaya cheap

 103. Pingback: lắp đặt internet viettel tại quận tân phú

 104. Pingback: brindes personalizados

 105. Pingback: this hyperlink

 106. Pingback: Matematyka Z Plusem Klasa 5 ćwiczenia Odpowiedzi

 107. Pingback: spolszczenia4you.net

 108. Pingback: sprawdzianyszkolne.pl

 109. Pingback: invention companies

 110. Pingback: how do I get a patent

 111. Pingback: scaune dining din lemn

 112. Pingback: buy telegram channel subscribers

 113. Pingback: لیست قیمت محصولات حرف آخر

 114. Pingback: auto likes

 115. Pingback: سالن آرایش عروس

 116. Pingback: Promotional mirrors

 117. Pingback: שדרוג אתרים

 118. Pingback: visit website

 119. Pingback: trouwringen antwerpen

 120. Pingback: patent a product

 121. Pingback: invention companies

 122. Pingback: how to patent an idea

 123. Pingback: Domino99

 124. Pingback: QQ Online

 125. Pingback: Buy Instagram Likes UK

 126. Pingback: chuyển nhà trọn gói

 127. Pingback: Judi Bola Online

 128. Pingback: affordable criminal lawyer boston

 129. Pingback: new product ideas

 130. Pingback: how to get a patent on an idea

 131. Pingback: Quote from Geico insurance

 132. Pingback: sửa máy in tại nhà hà nội

 133. Pingback: press release distribution

 134. Pingback: press release example

 135. Pingback: آموزش زبان انگلیسی

 136. Pingback: آموزش زبان آلمانی

 137. Pingback: دانلود آهنگ شاد

 138. Pingback: استخراج ارز دیجیتال

 139. Pingback: کتاب پزشکی انقلاب

 140. Pingback: auto and home insurance bundles

 141. Pingback: insurance inflation guard endorsement

 142. Pingback: Bandarqq online

 143. Pingback: instant payment

 144. Pingback: Pranie Tapicerki Zgierz

 145. Pingback: dentystazgierz.pl

 146. Pingback: review dentist la

 147. Pingback: Acompanhantes caxias do Sul

 148. Pingback: bypass icloud lock

 149. Pingback: inventhelp caveman

 150. Pingback: inventhelp caveman

 151. Pingback: inventhelp headquarters

 152. Pingback: best press release

 153. Pingback: press release distribution services

 154. Pingback: SEO tips 2019

 155. Pingback: jasa anti rayap

 156. Pingback: Chicago Escorts

 157. Pingback: Chicago Escort

 158. Pingback: DC Escorts

 159. Pingback: DC Escort

 160. Pingback: ban lego

 161. Pingback: tour đà nẵng

 162. Pingback: InventHelp Reviews

 163. Pingback: invention help

 164. Pingback: InventHelp Successful Inventions

 165. Pingback: how to patent an invention

 166. Pingback: inventhelp commercial

 167. Pingback: https://wsiglobalwebdesigns.com/

 168. Pingback: https://www.darmowe-zdjecia.org/

 169. Pingback: Esurance get a quote

 170. Pingback: esurance quote lookup

 171. Pingback: geico home insurance quotes

 172. Pingback: dc-dc converter manufacturer

 173. Pingback: forums

 174. Pingback: Berita Terkini

 175. Pingback: state farm auto

 176. Pingback: State farm

 177. Pingback: costco homeowners insurance quote

 178. Pingback: costco home insurance quote

 179. Pingback: home insurance quotes

 180. Pingback: home insurance quotes

 181. Pingback: cheapest home insurance

 182. Pingback: elephant quote

 183. Pingback: Usaa insurance quote

 184. Pingback: usaa online quote

 185. Pingback: general car insurance

 186. Pingback: the general insurance online quote

 187. Pingback: hide photos

 188. Pingback: love dolls

 189. Pingback: cash loans with no bank account

 190. Pingback: BMW 3 series 2019

 191. Pingback: invention patent

 192. Pingback: نوحه خوانی کودکان صوتی

 193. Pingback: دانلود کتاب رنگ آمیزی کودکان

 194. Pingback: قیمت مبل راحتی

 195. Pingback: vincity gia lâm

 196. Pingback: droktredurza

 197. Pingback: situs jual beli terpercaya

 198. Pingback: best lawn care

 199. Pingback: ratuqq

 200. Pingback: prediksi sepakbola

 201. Pingback: làm bằng đại học giả

 202. Pingback: backstreet boys tickets 2019

 203. Pingback: swiss casino ch

 204. Pingback: InventHelp Inventor Service

 205. Pingback: inventhelp store products

 206. Pingback: InventHelp TV Commercial

 207. Pingback: inventhelp store products

 208. Pingback: game bản quyền giá rẻ

 209. Pingback: 100% trusted

 210. Pingback: nonton film online gratis

 211. Pingback: how to make money online

 212. Pingback: capped composite decking

 213. Pingback: rochii de ocazie

 214. Pingback: pantofi barbati

 215. Pingback: odzyskiwanie danych Kielce

 216. Pingback: Geico auto insurance quotes

 217. Pingback: قیمت سرور اچ پی

 218. Pingback: پوکه قروه

 219. Pingback: ELECTRONICE

 220. Pingback: dự án lotus sài đồng

 221. Pingback: ogłoszenia usługi hostingowe Poznań

 222. Pingback: click here

 223. Pingback: getting free car insurance rates

 224. Pingback: Odzyskiwanie danych z macierzy Kraków

 225. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=UyFbNI0AfaQ

 226. Pingback: Computer Repair in Clermont FL

 227. Pingback: new product idea

 228. Pingback: inventhelp innovation

 229. Pingback: super site

 230. Pingback: Make $2000 Monthly on Autopilot

 231. Pingback: antywirusy edu pl

 232. Pingback: Ewen Chia's Autopilot Internet Income

 233. Pingback: Unique Weight Loss Method

 234. Pingback: marriage retreats near me

 235. Pingback: Facebook Auto Post Like Comment

 236. Pingback: Get Super Slim in 7days

 237. Pingback: Odzyskiwanie danych z pendrive cena

 238. Pingback: entry level jobs

 239. Pingback: motorcycle insurance

 240. Pingback: the general insurance quote

 241. Pingback: kiss tour 2019

 242. Pingback: Bayan escort

 243. Pingback: web page

 244. Pingback: sabzmoshaver.com

 245. Pingback: cheap auto insurance rate

 246. Pingback: Agen Bola

 247. Pingback: RPSC 2nd Grade Teacher Admit Card 2018 Released

 248. Pingback: poker online

 249. Pingback: new invention idea

 250. Pingback: InventHelp Pittsburgh Headquarters

 251. Pingback: InventHelp Number

 252. Pingback: tech

 253. Pingback: how to get a patent on an idea

 254. Pingback: imbracaminte

 255. Pingback: how to make an invoice example

 256. Pingback: Paid Instagram Likes

 257. Pingback: Join Bhim Sena

 258. Pingback: https://depart.pl

 259. Pingback: Doradca podatkowy online

 260. Pingback: Pierwszy komputer

 261. Pingback: چتر عدالت طاهری

 262. Pingback: bague solitaire diamant

 263. Pingback: couples retreat indiana

 264. Pingback: kids songs collection

 265. Pingback: thien ha casino

 266. Pingback: Rockstar Side

 267. Pingback: تور کانادا

 268. Pingback: Derecho bancario y financiero

 269. Pingback: حسابداری شخصی رایگان

 270. Pingback: Upholstery Cleaning San Diego

 271. Pingback: Residential Moving San Diego

 272. Pingback: San Diego Movers

 273. Pingback: CBD

 274. Pingback: poor credit loan

 275. Pingback: San Diego Residential Movers

 276. Pingback: profit

 277. Pingback: alliance diamant

 278. Pingback: More...

 279. Pingback: Bouncy Castle Hire

 280. Pingback: https://thietbinhabeproyal.com/bep-tu-malloca

 281. Pingback: SEO Services

 282. Pingback: buy mdai online

 283. Pingback: turismo rural en cuevas

 284. Pingback: how to start an invention

 285. Pingback: how to patent a product idea

 286. Pingback: InventHelp Invention Stories

 287. Pingback: inventhelp headquarters

 288. Pingback: http://odlotowalazienka.pl

 289. Pingback: http://lk21ganool.com

 290. Pingback: puppies for sale

 291. Pingback: Upholstery cleaning

 292. Pingback: đồng hồ citizen quartz nữ

 293. Pingback: blue light acne treatment

 294. Pingback: quickbooks error 3371

 295. Pingback: magento 2 custom options

 296. Pingback: top of google search

 297. Pingback: web design Norfolk

 298. Pingback: ktlake.co.uk

 299. Pingback: resin bound paving

 300. Pingback: Affordable Limo services Rocky Hill

 301. Pingback: alles weitere finden Sie hier

 302. Pingback: ebook online

 303. Pingback: Instagram Likes

 304. Pingback: swedish online

 305. Pingback: resin bound

 306. Pingback: modulator

 307. Pingback: Divorcios y de Familia Zaragoza

 308. Pingback: gay chat rooms

 309. Pingback: Liderazgo

 310. Pingback: custom stage rental in miami

 311. Pingback: moved here

 312. Pingback: reference

 313. Pingback: chung cư tsg lotus

 314. Pingback: Invent Help ideas

 315. Pingback: invention ideas

 316. Pingback: can i patent an idea

 317. Pingback: Free Instagram Likes

 318. Pingback: luxury hotels

 319. Pingback: آموزش ایندیزاین

 320. Pingback: Watch Ufc Stream

 321. Pingback: اجاره اتوبوس وی آی پی

 322. Pingback: fbstream.io

 323. Pingback: Motogp Stream

 324. Pingback: Live-UFC

 325. Pingback: Stream

 326. Pingback: https://nbastream.io/

 327. Pingback: Anabolika steroide kaufen

 328. Pingback: https://nhlstream.io/

 329. Pingback: Anabolics for sale UK

 330. Pingback: HGH a vendre

 331. Pingback: MT2 bestellen

 332. Pingback: Strike Out

 333. Pingback: Buy MT2 UK

 334. Pingback: Comprar MT2

 335. Pingback: watch tennis online

 336. Pingback: soccer live stream

 337. Pingback: Acheter Melanotan 2 en ligne France

 338. Pingback: review

 339. Pingback: Dig This

 340. Pingback: vipleague f1

 341. Pingback: UFC

 342. Pingback: VIP Stand

 343. Pingback: Pittsburgh Steelers Stream

 344. Pingback: ZWROT PODATKU Z NIEMIEC KRAKÓW

 345. Pingback: leczenie-chrapania-krakow.pl

 346. Pingback: reservation software

 347. Pingback: iphone display

 348. Pingback: Christopher Condon

 349. Pingback: hier klicken

 350. Pingback: mehr Informationen finden Sie hier

 351. Pingback: hier geht's weiter ...

 352. Pingback: jetzt hier lesen ...

 353. Pingback: hier klicken

 354. Pingback: alle Meldungen finden Sie hier ...

 355. Pingback: alle Meldungen finden Sie hier

 356. Pingback: hier weiterlesen ...

 357. Pingback: Litecoin

 358. Pingback: weitere Infos ...

 359. Pingback: look at here

 360. Pingback: den Artikel finden Sie hier

 361. Pingback: Verfuhrung

 362. Pingback: PKW

 363. Pingback: Test

 364. Pingback: hier geht's weiter ...

 365. Pingback: gunstige Server

 366. Pingback: hier weiterlesen ...

 367. Pingback: den Artikel finden Sie hier

 368. Pingback: Instagram Auto Liker

 369. Pingback: Fahrrad fahren

 370. Pingback: facebook auto likes

 371. Pingback: hier klicken ...

 372. Pingback: marijuana for sale online

 373. Pingback: alles weitere hier

 374. Pingback: Residential

 375. Pingback: why not try here

 376. Pingback: InventHelp invention ideas

 377. Pingback: how to start an invention idea

 378. Pingback: inventhelp caveman commercial

 379. Pingback: taxi

 380. Pingback: espanolseguros

 381. Pingback: Miami

 382. Pingback: erie car insurance quote

 383. Pingback: چیلر سیلند پیستونی

 384. Pingback: extensions

 385. Pingback: photography Bundaberg

 386. Pingback: Sibutramine bestellen

 387. Pingback: Boldenone Undecylenate kaufen

 388. Pingback: macbook battery replacement dubai

 389. Pingback: Samuel Rad

 390. Pingback: learn more here

 391. Pingback: federal procurement law

 392. Pingback: Locksmith Near me

 393. Pingback: Abogados Matrimonialistas en Zaragoza,

 394. Pingback: birthday gifts

 395. Pingback: Persianas de aluminio

 396. Pingback: Divorcio exprés Zaragoza

 397. Pingback: 카지노게임

 398. Pingback: kiev üniversitesi

 399. Pingback: ukrayna üniversite bölümleri

 400. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 401. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 402. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 403. Pingback: ukraynada üniversite

 404. Pingback: üniversitesi ukrayna

 405. Pingback: üniversite ukrayna eðitim

 406. Pingback: eðitim ukraynada

 407. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 408. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 409. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 410. Pingback: bulgaristan üniversitesi

 411. Pingback: makedonya üniversiteleri

 412. Pingback: kosova üniversitesi

 413. Pingback: yurtdýþý eðitim

 414. Pingback: yurtdýþýnda yüksek lisans

 415. Pingback: yurtdýþý doktora

 416. Pingback: kharkiv politeknik üniversitesi

 417. Pingback: yurtdýþýnda üniversite

 418. Pingback: yurtdýþýnda týp eðitimi

 419. Pingback: azerbaycanda eðitim

 420. Pingback: bosna üniversitesi

 421. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 422. Pingback: kiev týp üniversitesi

 423. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 424. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 425. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 426. Pingback: karazin üniversitesi

 427. Pingback: Ukrayna Üniversitesi

 428. Pingback: stem nedir

 429. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 430. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 431. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 432. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 433. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 434. Pingback: ucuz evler

 435. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 436. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 437. Pingback: Claim Free BTC every 10min

 438. Pingback: How to earn gold in Ikov

 439. Pingback: 사설토토사이트

 440. Pingback: 토토사이트

 441. Pingback: 토토사이트 추천

 442. Pingback: 안전놀이터

 443. Pingback: convert money

 444. Pingback: http://freehacktools.club/kik-hack-kik-account-hack-no-survey/{Kik

 445. Pingback: Link Alternatif BandarQQ

 446. Pingback: motel 6 whittier

 447. Pingback: motel 6 sulphur springs

 448. Pingback: artificial intelligence classes in pune

 449. Pingback: beauty parlour near me

 450. Pingback: cerrajero barato

 451. Pingback: Melanie Bowen

 452. Pingback: 먹튀검증

 453. Pingback: hype

 454. Pingback: 슈어맨

 455. Pingback: hotel murah di kuala lumpur

 456. Pingback: white and pink striped bikini

 457. Pingback: tnt service from china

 458. Pingback: hospital cartoon images

 459. Pingback: 123movies

 460. Pingback: SD-WAN technology products

 461. Pingback: Can You Get a Reverse Mortgage On a Mobile Home

Lini një Përgjigje