Aktuale

Para gjimnazistëve të Tetovës, promovohet trashëgimia kulturore

Tetovë, 20.04.2015 – Sot në Gjimnazin e Tetovës, para gjimnazistëve u zhvillua punëtoria “Promovimi i trashëgimisë kulturore të shqiptarëve para të rinjve”. Udhëheqësi i projektit, Dr. Sefer Tahiri, theksoi rëndësinë e njohjes së rinisë tonë me pjesë shumë të rëndësishme të trashëgimisë tonë kulturore e shpirtërore, të cilat dita – …

Lexo më shumë »

Koordinim në Prishtinë rreth aktiviteteve për rivarrimin e Isa Boletinit

Prishtinë, 17.04.2015 – Në qershor të këtij do të bëhet rivarrimi i eshtrave mortore të heroit të kombit, Isa Boletini, dhe për këtë do të zhvillohen disa aktivitete përkujtimore dhe shkencore në qendrat kryesore shqiptare, si Prishtinë, Tiranë e Shkup. Për koordinimin e këtyre aktiviteteve është formuar një komision ndërshtetëror, …

Lexo më shumë »

Ambasadori austriak vizitoi ITSHKSH-në dhe promovoi librin për Karl Gegën

Shkup, 15.04.2015 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, sot kishte mysafir ambasadorin e Austrisë në Shkup, z.Tomas Mishel Bajer, me rastin e promovimit të librit për gjeniun e gjeodezisë evropiane e botërore,me origjinë shqiptare, Karl Gega. Me këtë rast, ambasadori Bajer dhe drejtori i Institutit, …

Lexo më shumë »

Nesër në ITSHKSH, promovohet libri për Karl Gegën

—————————————————————————————————- Karl Gega, ndërtuesi gjenial i hekurudhave më të famshme të Evropës! Shkruan:  Pajtim Dalani Shqipëria gjithmonë ka nxjerrë njerëz të mëdhenj, të cilët janë të njohur në botën e qytetëruar. Por, një pjesë janë të panjohur që janë shqiptarë, ose me origjinë shqiptare Një nga këta që mahniti Evropën …

Lexo më shumë »