Aktuale

Hapet shtegu deri te pllaka përkujtimore e Gonxhe Bojaxhiut

Shkup, 19.05.2020 – Sot në një konferencë për mediat, të organizuar nga ana e Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, bashkë me Universitetin “Nënë Tereza” – Shkup, IN Shtëpia Përkujtimore e Nënë Terezës – Shkup, Shoqata Qytetare “Shkupjania Nënë Tereza” – Shkup dhe Shoqata Humanitare “Nënë …

Lexo më shumë »

Ndahet nga jeta Sylë Zhitia – një motor stimuli për të gjithë

Me pikëllim të tellë morëm lajmin për vdekjen e veprimtarit të palodhur të çështjes kombëtare, Sylë Zhitia. Ai ishte mik i imi dhe i ITSHKSH. Ai ishte i pranishëm në shumë aktivitete që i organizuam për nder të datave dhe figurave të shquara të kombit. Prezenca e tij gjithmonë shoqërohej …

Lexo më shumë »

ITSHKSH, letër faktorit ndërkombëtar dhe Papa Françeskut

Të nderuar përfaqësues të mediave, Ne sot jemi përsëri këtu, pasi që dje e dëgjuam përgjigjen e kryetarit të Qytetit të Shkupit, z. Petre Shilegov. Ndonëse na duket pa vend argumentimi se a kemi reaguar apo jo në të kaluarën kur vendi i shtëpisë së Nënës Terezë kishte kaluar në …

Lexo më shumë »

TAKTIKAT E SHILEGOVIT BRENDA STRATEGJISË SË GRUEVIZMIT!

Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov, në vend se të rishikoj edhe një herë ndryshimin që është bërë në sheshin kryeqytetit, ku për pasojë janë hequr themelet e shtëpisë së lindjes së Gonxhe Bojaxhiut, e njohur botërisht si Nënë Tereza, dhe është bllokuar qasja përmes një parku deri te …

Lexo më shumë »