Gjatë nëntorit, një sërë aktivitetesh kulturore dhe shkencore

kongresi

Me rastin e shënimeve të Festës së Alfabetit, 75 vjetorit të shkollave të para shqipe dhe përvjetorit të nëntë të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në Shkup, do të organizohen një sërë aktivitetesh kulturore dhe shkencore.

Kështu, më 18 nëntor 2016, ITSHKSH dhe Posta e Maqedonisë do të promovojnë pullën e re postale me imazhe që reflektojnë gjendjen e shqiptarëve në Maqedoni me rastin e 75 vjetorit të hapjes së shkollave të para shqipe.

Më 20 nëntor 2016, tri qendrat albanologjike shqiptare: ITSHKSH-Shkup, Instituti Albanologjik i Prishtinës dhe Qendra e Studimeve Albanologjike e Tiranës, në Shkup organizojnë konferencë shkencore me temë: “75-vjetori i hapjes së shkollave shqipe në Kosovë dhe në Maqedoninë Perëndimore”. Përveç shumë studiuesve dhe akademikëve të njohur që do të paraqiten me kumtesa shkencore, në hapje të konferencës do të prezantojnë edhe ministrat e Arsimit nga tri shtetet tona: Maqedoni (Pishtar Lutfiu), Kosovë (Arsim Bajrami) dhe Shqipëri (Lindita Nikolla).

Më 21 nëntor 2016, ITSHKSH-Shkup në bashkëpunim me Institutin për Studime Shqiptare dhe Protestante në Tiranë, do të promovojnë tri libra interesante nga protagonistët kryesorë të Kongresit të Manastirit, si “Jetëshkrimi i Sevasti Qiriazi-Dakos”, “Biografia e Gjerasim Qiriazit”-Xhon Kuanrud, dhe “Pengu i kaçakëve”-Gjerasim Qiriazi. Një pjesë e këtyre librave do t’u dhurohen bibliotekave të shkollave të mesme shqipe të Shkupit dhe rrethinës, si dhe institucioneve të larta arsimore e shkencore.

Kurse, më 22 nëntor 2016 do të udhëtohet për në qytetin e Manastirit, ku organizohet manifestimi qendror me rastin e 108 vjetorit të Kongresit të Alfabetit të Gjuhës Shqipe, ku do të promovohet edhe dhoma me figurat delegatëve të Kongresit.                

Facebook Koment

Shikoni gjithashtu

Gjuha shqipe e Gonxhe Bojaxhiut, në sheshin e Shkupit

Shkup, 27.6.2020 – Dyzet vjet më parë nobelistja e paqes Anjezë Gonxhe Bojaxhiu – Nënë …

395 comments

 1. Pingback: sunshine coast real estate photography

 2. Pingback: Hervey Bay wedding photographer

 3. Pingback: best roulette software

 4. Pingback: sisteme ruleta

 5. Pingback: HUB OF TECH

 6. Pingback: tech

 7. Pingback: download mozilla firefox 2018

 8. Pingback: trust bitcoin

 9. Pingback: https://lawandajuarez.wordpress.com/tag/inventhelp-store/page/5/

 10. Pingback: inventhelp phone number

 11. Pingback: Roofing and exteriors Calgary

 12. Pingback: klinik aborsi

 13. Pingback: Market crash 2018 guaranteed

 14. Pingback: http://dirk.jasamarketingjakarta.com/invention-ideas-fresh-technology-helping-businesses/

 15. Pingback: https://penzu.com/p/dee6343e

 16. Pingback: http://www.pearltrees.com/cassandranoris/inventors/id20332464/item223544523

 17. Pingback: http://soderberg.stopthevax.com/roll-ideas-reality/

 18. Pingback: formation hypnose

 19. Pingback: tư vấn pháp luật tại hà nội

 20. Pingback: http://www.pearltrees.com/douglasjordan/inventhelp-locations/id21197005/item230289572

 21. Pingback: http://verena.ebluar.com/method-inventhelp-helping-regarding-turn-dreams-reality/

 22. Pingback: Cỏ trang trí

 23. Pingback: Service Dog Training School

 24. Pingback: http://cassandranorris.soup.io/post/663101710/Assistance-With-Invention-Ideas

 25. Pingback: http://rosetta.planetcsd.com/best-inventors-can-patent-invention/

 26. Pingback: http://dianastroud.tumblr.com/post/177973525425/make-your-mark-on-the-world-with-the-input-of

 27. Pingback: https://paghpagh8.wordpress.com/2018/09/11/patenting-your-invention/

 28. Pingback: robe de mariee 2019

 29. Pingback: Photo Auto Liker

 30. Pingback: LED Panele

 31. Pingback: auto com

 32. Pingback: fotomalarz.pl

 33. Pingback: geico

 34. Pingback: progresive insurance quotes

 35. Pingback: geico auto insurance quote online

 36. Pingback: download google chrome 2018

 37. Pingback: Indonesia Furniture Gallery

 38. Pingback: Java Furniture Directory

 39. Pingback: litigation spain

 40. Pingback: farmer car insurance

 41. Pingback: home coverage insurance

 42. Pingback: auto insurance geico

 43. Pingback: Statefarm quotes

 44. Pingback: geico auto insurance quote

 45. Pingback: americanfamily insurance

 46. Pingback: best auto home insurance quotes

 47. Pingback: lock pictures app

 48. Pingback: 2019 Jamb expo

 49. Pingback: geico auto ins

 50. Pingback: autofollower

 51. Pingback: http://crouch.flushaholybook.com/immediately-turn-ideas-reality/

 52. Pingback: https://penzu.com/p/56678b7b

 53. Pingback: PHP Help

 54. Pingback: amica insurance

 55. Pingback: brindes personalizados

 56. Pingback: Austin SEO consultants

 57. Pingback: how to pitch an invention to a company

 58. Pingback: InventHelp Patent Referral Services

 59. Pingback: how to get a patent on an idea

 60. Pingback: http://ulotkazdrowia.pl

 61. Pingback: home and lifestyle

 62. Pingback: maryborough photographer

 63. Pingback: Taxi tải tại hà nội

 64. Pingback: chuyển nhà kiến vàng

 65. Pingback: InventHelp Number

 66. Pingback: Invent Help

 67. Pingback: invention idea

 68. Pingback: Business license

 69. Pingback: Earn bitcoin

 70. Pingback: esurance auto insurance quote

 71. Pingback: personalised phone cases

 72. Pingback: zdjęcia ślubne szczecin

 73. Pingback: State farm quotations

 74. Pingback: jamb exp

 75. Pingback: InventHelp News

 76. Pingback: InventHelp Stories

 77. Pingback: InventHelp Commercials

 78. Pingback: کسب و کار

 79. Pingback: رابطه زناشویی

 80. Pingback: انیمیشن من نفرت انگیز 2017

 81. Pingback: لوله بازکنی

 82. Pingback: khu đô thị gs metrocity

 83. Pingback: DOCUMENT PRINTING LONDON

 84. Pingback: dual audio movies

 85. Pingback: auto liker

 86. Pingback: White Label Press Release

 87. Pingback: Hasil Keluaran Data SGP

 88. Pingback: no risk

 89. Pingback: جاذبه های توریستی اصفهان

 90. Pingback: How to Lose Belly Fat Fast

 91. Pingback: inventhelp store products

 92. Pingback: patent an idea

 93. Pingback: Car Quotes by Zip

 94. Pingback: usa cars

 95. Pingback: patent idea

 96. Pingback: InventHelp Invention Service

 97. Pingback: InventHelp review

 98. Pingback: team building

 99. Pingback: human bingo

 100. Pingback: http://autoinsurancequote.us.org/

 101. Pingback: هدیه تبلیغاتی خاص

 102. Pingback: apartment in pattaya buy cheap

 103. Pingback: đăng ký cáp quang viettel tại tphcm

 104. Pingback: thuê xe limousine 9 chỗ

 105. Pingback: brindes personalizados

 106. Pingback: published here

 107. Pingback: our site

 108. Pingback: https://sprawdziany123.pl

 109. Pingback: PULS ŻYCIA 1 ŚWIAT BEZKRĘGOWCÓW SPRAWDZIAN PDF

 110. Pingback: SPRAWDZIAN Z PRZYRODY KLASA 6

 111. Pingback: spolszczenia4you.net

 112. Pingback: inventhelp pittsburgh

 113. Pingback: InventHelp Patent Referral Services

 114. Pingback: taburet rotund

 115. Pingback: masa de sufragerie

 116. Pingback: darmowe-zdjecia.org

 117. Pingback: Inwestowanie W Srebro

 118. Pingback: buy telegram channel subscribers

 119. Pingback: موسسه حرف اخر

 120. Pingback: جزوات حرف اخر

 121. Pingback: آتلیه نوزاد

 122. Pingback: آرایشگر داماد

 123. Pingback: آتلیه

 124. Pingback: Logo promotional mirrors

 125. Pingback: פיתוח אפליקציות

 126. Pingback: http://www.catalogspot.com

 127. Pingback: trouwringen

 128. Pingback: طبيب باشي

 129. Pingback: کاهش وزن

 130. Pingback: inventhelp caveman commercial

 131. Pingback: how do you patent an idea

 132. Pingback: InventHelp Corporate Headquarters

 133. Pingback: patent invention

 134. Pingback: InventHelp Inventor Stories

 135. Pingback: InventHelp Success

 136. Pingback: Bandarqq

 137. Pingback: Dominoqq

 138. Pingback: Buy Instagram Likes

 139. Pingback: dịch vụ chuyển nhà

 140. Pingback: gia công khuôn mẫu

 141. Pingback: Agen Judi Bola

 142. Pingback: geico car insurance quote

 143. Pingback: đổ mực máy in hà đông

 144. Pingback: best mountain bikes for men

 145. Pingback: best mountain bikes for men

 146. Pingback: press release distribution

 147. Pingback: press release service

 148. Pingback: press release format

 149. Pingback: آموزش زبان انگلیسی

 150. Pingback: آموزش زبان آلمانی

 151. Pingback: آموزش زبان آلمانی

 152. Pingback: دانلود آهنگ شاد

 153. Pingback: خرید وسایل اشپزخانه

 154. Pingback: فروشگاه کتاب پزشکی

 155. Pingback: compare auto insurance quote

 156. Pingback: inflation guard endorsement us

 157. Pingback: Domino99

 158. Pingback: Gaple Online

 159. Pingback: Simple Burger Recipe

 160. Pingback: without work

 161. Pingback: sprzątanie biur zgierz

 162. Pingback: dentystazgierz.pl

 163. Pingback: review dental los angeles

 164. Pingback: Acompanhantes caxias do Sul

 165. Pingback: wear

 166. Pingback: how to patent an idea

 167. Pingback: invention ideas

 168. Pingback: InventHelp Invention Stories

 169. Pingback: inventions ideas

 170. Pingback: InventHelp George Foreman Commercial

 171. Pingback: press release

 172. Pingback: press release

 173. Pingback: 123movieshub

 174. Pingback: spacemov

 175. Pingback: SEO tips 2019

 176. Pingback: anti rayap

 177. Pingback: Chicago Escort

 178. Pingback: DC Escorts

 179. Pingback: nerf viet nam

 180. Pingback: du lịch nha trang

 181. Pingback: đồ chơi lego giá rẻ

 182. Pingback: InventHelp Products

 183. Pingback: InventHelp Invention Marketing

 184. Pingback: how do i patent an idea

 185. Pingback: how to pitch an invention to a company

 186. Pingback: how to patent a product

 187. Pingback: InventHelp Patent Referral Services

 188. Pingback: wsiglobalwebdesigns.com

 189. Pingback: www.youtube.com

 190. Pingback: Esurance.com

 191. Pingback: esuranc auto insurance quote

 192. Pingback: geico insurance

 193. Pingback: dc-dc converter factory

 194. Pingback: forums

 195. Pingback: Berita Terkini

 196. Pingback: state farm insurance 1 800 number

 197. Pingback: State farm quote

 198. Pingback: costco car insurance

 199. Pingback: costco car insurance good

 200. Pingback: low cost insurance

 201. Pingback: cheap home insurance

 202. Pingback: home insurance quotes online

 203. Pingback: Elephant auto insurance login

 204. Pingback: the general home insurance

 205. Pingback: hide photos on iphone x

 206. Pingback: فروش چای ماسالا

 207. Pingback: چای لاغری نیوشا

 208. Pingback: لپ تاپ دست دوم

 209. Pingback: قیمت کامپیوتر دست دوم

 210. Pingback: fast cash loans

 211. Pingback: آهنگ شاد کودکانه رایگان صوتی

 212. Pingback: بازی کثیف کاری کودکان

 213. Pingback: مبل تختخواب شو یک نفره

 214. Pingback: Crowd psychology

 215. Pingback: dự án sài đồng lotus

 216. Pingback: droktredurza

 217. Pingback: visit website

 218. Pingback: ratuqq

 219. Pingback: prediksi bola

 220. Pingback: olahraga online

 221. Pingback: làm bằng đại học

 222. Pingback: backstreet boys tour 2019

 223. Pingback: online casino schweiz

 224. Pingback: patent invention

 225. Pingback: how to patent ideas

 226. Pingback: invention

 227. Pingback: can you patent an idea

 228. Pingback: InventHelp Innovation News

 229. Pingback: game bản quyền

 230. Pingback: real cash

 231. Pingback: office bản quyền giá rẻ

 232. Pingback: nonton film online gratis

 233. Pingback: ways to make money online

 234. Pingback: tibetan singing bowl

 235. Pingback: capped composite decking

 236. Pingback: czarne pojemniki na śmieci

 237. Pingback: 17 BOTS to Make Money

 238. Pingback: https://youtu.be/ppLQT-Noe9I

 239. Pingback: domino 99

 240. Pingback: Make $2000 Monthly on Autopilot

 241. Pingback: Make Money On Autopilot

 242. Pingback: New Unique Weight Loss Method

 243. Pingback: GET Facebook Bot

 244. Pingback: 7 Day Super Slim

 245. Pingback: pokerqq

 246. Pingback: Earn Money On Autopilot

 247. Pingback: Bayan escort

 248. Pingback: https://www.turbocash.co.za/

 249. Pingback: painter london

 250. Pingback: bubblelife.com

 251. Pingback: specsavers home visit

 252. Pingback: specsavers home visit

 253. Pingback: bizhwy.com

 254. Pingback: Health List

 255. Pingback: bir yýllýk pasaport harcý 2017

 256. Pingback: Buy Forex Trading Signals

 257. Pingback: Reliable Forex Signals

 258. Pingback: Faulkner Law

 259. Pingback: 212 nerenin alan kodu

 260. Pingback: e pasaport ücretleri

 261. Pingback: zip kodu nedir

 262. Pingback: lacartes.com

 263. Pingback: Masterson Law

 264. Pingback: SPM Communications

 265. Pingback: kiev üniversitesi

 266. Pingback: wrongful death

 267. Pingback: ukrayna üniversite taban puanlarý

 268. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 269. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 270. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 271. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 272. Pingback: ukraynadaki üniversiteler

 273. Pingback: üniversite ukrayna eðitim

 274. Pingback: ukraynada eðitim ücretleri

 275. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 276. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 277. Pingback: politeknik üniversitesi

 278. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 279. Pingback: bulgaristan üniversiteleri

 280. Pingback: kosova üniversitesi

 281. Pingback: yurtdýþýnda eðitim

 282. Pingback: yurtdýþýnda üniversite

 283. Pingback: yurtdýþýnda yüksek lisans

 284. Pingback: yurtdýþýnda doktora

 285. Pingback: makedonya üniversitesi

 286. Pingback: yurtdýþýnda týp okumak

 287. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 288. Pingback: azerbaycanda eðitim

 289. Pingback: bosna üniversitesi

 290. Pingback: üniversitesi saraybosna

 291. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 292. Pingback: kiev týp üniversitesi

 293. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 294. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 295. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 296. Pingback: Sweeper Hire

 297. Pingback: Read More

 298. Pingback: Visit Website

 299. Pingback: karazin üniversitesi

 300. Pingback: Ukrayna Üniversiteleri

 301. Pingback: stem nedir

 302. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 303. Pingback: sumy üniversitesi

 304. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 305. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 306. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 307. Pingback: Buy cerebrolysin

 308. Pingback: Ikov Best Votes Bot

 309. Pingback: Ikov Bot for Unlimited Votes

 310. Pingback: Top Forex Brokers

 311. Pingback: courier to Jordan from Delhi

 312. Pingback: tradelines

 313. Pingback: General Anesthetic

 314. Pingback: brijj.com

 315. Pingback: Cheap ALL IN ONE SEO Package

 316. Pingback: 사설토토사이트

 317. Pingback: cityinsider.com

 318. Pingback: SPM Communications

 319. Pingback: getpocket.com

 320. Pingback: 사설토토사이트

 321. Pingback: 해외토토사이트

 322. Pingback: 사설토토사이트

 323. Pingback: vending service

 324. Pingback: https://www.lawdeeda.com/profile/california/claremont/91711/stacey-wood

 325. Pingback: agustin fernandez cosmetics

 326. Pingback: Website Design

 327. Pingback: https://steampunk-accessories.com/

 328. Pingback: Amircani Law

 329. Pingback: en.gravatar.com

 330. Pingback: Philip Kim Law

 331. Pingback: motel 6 flagstaff

 332. Pingback: motel 6 kearney

 333. Pingback: radon check Colorado Springs

 334. Pingback: psychological ed Dundalk

 335. Pingback: folkd.com

 336. Pingback: for now

 337. Pingback: Slick Shoes

 338. Pingback: salons near me

 339. Pingback: Clarika

 340. Pingback: web hosting

 341. Pingback: Amircani Law LLC

 342. Pingback: Philip Kim Law, PC

 343. Pingback: Stonestreet Leather Manufacturing Company

 344. Pingback: Melanie Bowen

 345. Pingback: 먹튀검증

 346. Pingback: instagram

 347. Pingback: gbsalon brisbane

 348. Pingback: mortgage calculator

 349. Pingback: websitetraffic

 350. Pingback: vacant land for sale squamish bc

 351. Pingback: mortgage broker vancouver

 352. Pingback: Anonymous

 353. Pingback: prweb.com

 354. Pingback: Conoscienti & Ledbetter

 355. Pingback: all4webs.com

 356. Pingback: solar geyser supplier

 357. Pingback: hotel murah di kuala lumpur

 358. Pingback: 福德正神在线投注不拨款收钱不回

 359. Pingback: job board

 360. Pingback: Andrew Nicke Law Office

 361. Pingback: smart cart exotic edition

 362. Pingback: Summit Design Build

 363. Pingback: sports cartoons

 364. Pingback: where2go.com

 365. Pingback: Lawyers Buchanan Williams & O'Brien

 366. Pingback: The Law Office of Paul Black

 367. Pingback: dilawctory.com

 368. Pingback: free movies

 369. Pingback: shipping cargo service

 370. Pingback: roll on roll off car & motorhome shipping south africa

 371. Pingback: SD-WAN architecture

 372. Pingback: Summit Design & Build

 373. Pingback: Can You Get a Reverse Mortgage on a Manufactured Home

 374. Pingback: mylaborjob.com

 375. Pingback: Benjamin Missouri Law Firm

 376. Pingback: tagged.com

 377. Pingback: سيارات

 378. Pingback: moving household goods to denmark

 379. Pingback: electronic music

 380. Pingback: The Orlando Firm

 381. Pingback: 8tracks.com

 382. Pingback: Conoscienti & Ledbetter Atlanta

 383. Pingback: Daily Money Management for Seniors

 384. Pingback: Ovalpools

 385. Pingback: live XXX porno chat

 386. Pingback: resnična oddaja o spletnih kamerah

 387. Pingback: sex chat with brunettes

 388. Pingback: 먹튀검증커뮤니티

 389. Pingback: globalcatalog.com

 390. Pingback: Patrick Griffin Law

 391. Pingback: bizhwy.com

 392. Pingback: Cincinnati Roofing Professionals

 393. Pingback: Paper Help

 394. Pingback: best gynecologist in chelsea

 395. Pingback: this site with video

Lini një Përgjigje