Aktuale

Koordinim në Prishtinë rreth aktiviteteve për rivarrimin e Isa Boletinit

Prishtinë, 17.04.2015 – Në qershor të këtij do të bëhet rivarrimi i eshtrave mortore të heroit të kombit, Isa Boletini, dhe për këtë do të zhvillohen disa aktivitete përkujtimore dhe shkencore në qendrat kryesore shqiptare, si Prishtinë, Tiranë e Shkup. Për koordinimin e këtyre aktiviteteve është formuar një komision ndërshtetëror, …

Lexo më shumë »

Ambasadori austriak vizitoi ITSHKSH-në dhe promovoi librin për Karl Gegën

Shkup, 15.04.2015 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup, sot kishte mysafir ambasadorin e Austrisë në Shkup, z.Tomas Mishel Bajer, me rastin e promovimit të librit për gjeniun e gjeodezisë evropiane e botërore,me origjinë shqiptare, Karl Gega. Me këtë rast, ambasadori Bajer dhe drejtori i Institutit, …

Lexo më shumë »

Nesër në ITSHKSH, promovohet libri për Karl Gegën

—————————————————————————————————- Karl Gega, ndërtuesi gjenial i hekurudhave më të famshme të Evropës! Shkruan:  Pajtim Dalani Shqipëria gjithmonë ka nxjerrë njerëz të mëdhenj, të cilët janë të njohur në botën e qytetëruar. Por, një pjesë janë të panjohur që janë shqiptarë, ose me origjinë shqiptare Një nga këta që mahniti Evropën …

Lexo më shumë »

“Flaka e Vëllazërimit”, abetare e dytë për shqiptarët

Shkup, 4 prill 2015 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH)- Shkup, në bashkëpunim me Shoqatën e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) dhe Shoqatën e Historianëve Shqiptarë të Maqedonisë (SHHSHM), sot shënoi 70 vjetorin e botimit të numrit të parë të gazetës shqipe “Flaka e Vëllazërimit”. Me këtë …

Lexo më shumë »