Ekspozita dhe libri dokumentar “Rrugëtimi”, promovohen në Nju Jork

111

Nju Jork, 9-16 maj – Në vigjilje të Ditës ndërkombëtare kundër fashizmit, sot në Nju Jork të SHBA-ve u hap ekspozita dhe u promovua libri dokumentar trigjuhësor “Rrugëtimi – Патешествие – Journey”, i autorëve Skender Asani dhe Albert Rama.

Drejori i ITSHKSH-së, dr.Skender Asani, tha se nëpërmjet kësaj ekspozite dhe këtij libri dokumentar, jemi munduar për të pasqyruar ngjarjet, dëshmitë, fotografitë, dokumentet dhe materialet arkivore të Maqedonisë dhe Shqipërisë, dhe të rikujtojmë se sa e rëndësishme është paqja dhe sa e rëndësishme është jeta e njeriut. “Fatkeqësia që i goditi hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore, përveç dhimbjes që ende është e gjallë në zemrat e njerëzve, ajo shërben edhe si mësim i mirë se çfarë mund t’i ndodhë botës nëse jemi të shkujdesur. Madje, pakujdesia është armiku më i madh i historisë. Duke mos qenë të kujdesshëm, ne me indiferencën tonë i ndihmojmë dhunës, terrorit dhe vrasjeve”, deklaroi Asani.
Në hapje të ekspozitës foli dhe kryetari i Komunës Çair të Shkupit, Izet Mexhiti, i cili tha se Republika e Maqedonisë, është duke kaluar momente dramatike kohën e fundit, në përpjekje për të mënjanuar dallimet etnike a fetare, për të drejta të barabarta për të gjithë qytetarët, dhe për të rritur besueshmërinë në njëri-tjetrin. “Ngjarjet si këto të Luftës së Dytë Botërore, që janë pjesë e kësaj ekspozite dhe këtij libri, na kujtojnë shumë shembuj pozitiv të këtij bashkëpunimi,
të cilët duhet edhe sot t’i kultivojmë. Mjafton të kujtojmë rastin e shpëtimit të familjes hebreje Frances. Marrëveshja dhe lidhja e besës u bë pikërisht në Çarshinë e Vjetër të Çairit, në Shkupin tonë të përbashkët, shumëetnik e shumëreligjioz, ku iu la në besë shqiptarit Veli Meliqi, familja pesëanëtarëshe hebreje Frencis, për te shpëtuar andej kufirit shqiptar”, u shpreh Mexhiti.

Në këtë event fjalën e mori edhe punëtori i Institutit, dr.Sevdail Demiri, gazetari Qazim Doda, etj., të cilët theksuan rëndësinë e këtij aktiviteti, që nxjerr në pah kontributin e shqiptarëve në një periudhë të caktuar historike.

Nëpër këto dokumente, shumica e të cilave publikohen për herë të parë, përshkruhen ngjarjet dramatike të Luftës së Dytë Botërore, me theks të veçantë të territorit të sotëm të Maqedonisë, zonat e qyteteve të Shkupit, Shtipit dhe Manastirit, prej ku u mblodhën gjithsej 7.144 hebrenj, apo 98% e popullatës së përgjithshme hebreje nga Maqedonia e sotme, dhe gjatë datave 22, 25 dhe 29 mars 1943, u deportuan në kampet e përqendrimit në Treblinka të Polonisë, për të mos u kthyer kurrë.

Ekspozita dhe libri dokumentar zgjuan interesim të madh në qarqet diplomatike amerikane, dhe veçanërisht brenda komunitetit shqiptar dhe hebre. Në mesin e shumë figurave publike, ishte prezente edhe ambasadorja shqiptare në Misionin e OKB-së në Nju Jork, znj.Besiana Kadare, kryetari i Akademisë Shqiptare-Amerikane, dr.Skender Kodra, aktori i njohur Xhevat Limani, gazetari Qazim Doda, etj.

Gjatë qëndrimit në SHBA, drejtori i ITSHKSH, dr.Skender Asani, ishte mysafir në lajmet qendrore të VOA (Zërit të Amerikës – http://www.zeriamerikes.com/a/3844690.html ), ku me gazetarin Ilir Ikonomi, bisedoi rreth aktivitetit kulturor në Nju Jork, dhe zhvillimeve të fundit në botën shqiptare.

Delegacioni i Institutit, dr.Skender Asani dhe dr.Sevdail Demiri, ishin mysafir edhe në Qendrën Kulturore Shqiptare-Amerikane në Riverdale të Nju Xhersit, ku u pritën nga shumë bashkëatdhetarë, kryesisht nga rajoni i Strugës, me të cilët bashkëbiseduan lidhur me zhvillimet e fundit kulturore, shkencore e shoqërore në Maqedoni. Kësaj qendre i dhuruan një pjesë të konsiderueshme të botimeve të fundit të Institutit, si dhe promovuan librin “Rrugëtimi”.

222

333444555

Facebook Koment

Shikoni gjithashtu

Dr. Asani, pjesëmarrës në takimin vjetor botëror të programit MERRI

Shkup, 17.09.2020 –  Për tri ditë me radhë (15,16,17 shtator), me ftesë të Departamentit të …

451 comments

 1. Pingback: sunshine coast house photographer

 2. Pingback: Hervey Bay photographer

 3. Pingback: roulette how to win

 4. Pingback: cum sa castigi la ruleta

 5. Pingback: NAJLEPSI PROJEKTANCI WNĘTRZ WE WROCŁAWIU

 6. Pingback: https://lucillecaballero490735419.wordpress.com/tag/inventhelp-inventions/page/3/

 7. Pingback: InventHelp Commercial

 8. Pingback: mozilla firefox 2018 free download

 9. Pingback: btc

 10. Pingback: cameron apartments

 11. Pingback: https://tatianaholloman.wordpress.com/2018/05/02/invention-trade-shows-work-together-with-inventhelp/

 12. Pingback: InventHelp News

 13. Pingback: best essay writing service

 14. Pingback: Roofing Calgary

 15. Pingback: klinik aborsi raden saleh

 16. Pingback: web page

 17. Pingback: http://felker.projectsurabaya.com/simple-way-inventors-can-patent-invention/

 18. Pingback: http://www.pearltrees.com/davidryann/inventhelp-startups/id21196959/item230289170

 19. Pingback: http://www.pearltrees.com/hellingerpercy/inventhelp-headquarters/id21195903/item230280491

 20. Pingback: http://barth.rajapembalut.com/currently-phenomenal-idea-even-need-inventhelp/

 21. Pingback: formation hypnose

 22. Pingback: dich vu chuyen phat quoc te

 23. Pingback: http://www.pearltrees.com/hellingerpercy/inventhelp-patent/id20570723/item225432049

 24. Pingback: http://josefa.omelyaatelier.com/gather-ideas-life-style-inventhelp/

 25. Pingback: Chuyển văn phòng trọn gói

 26. Pingback: Brain Training For Dogs

 27. Pingback: http://kathleengilbert.soup.io/post/663101292/Pioneer-in-the-World-of-Technology-with

 28. Pingback: http://feliz.ebluar.com/patenting-invention-degree-step-guide-inventors-conceptualizers-everywhere/

 29. Pingback: https://mildredmikkiblog.wordpress.com/2018/09/10/assistance-with-invention-ideas/

 30. Pingback: robe soiree 2019

 31. Pingback: Auto Page Liker

 32. Pingback: LED Deckenleuchten

 33. Pingback: auto policy

 34. Pingback: gieco insurance

 35. Pingback: Progressive Insurance

 36. Pingback: geico ins

 37. Pingback: download google chrome 2018

 38. Pingback: Java Furniture Directory

 39. Pingback: spanish attorney

 40. Pingback: farmers.com

 41. Pingback: house insurance quotes

 42. Pingback: geico auto insurance quotes

 43. Pingback: statefarm insurance quote

 44. Pingback: geico ins

 45. Pingback: amfam auto insurance

 46. Pingback: auto insurance quotes

 47. Pingback: autofollower

 48. Pingback: http://schuman.jellyblocks.com/secret-tips-grab-among-trade-shows/

 49. Pingback: https://penzu.com/p/bba4c1f7

 50. Pingback: Learn PHP Online

 51. Pingback: Amica insurance

 52. Pingback: brindes personalizados

 53. Pingback: seo company

 54. Pingback: inventhelp corporate headquarters

 55. Pingback: how to get a patent for an idea

 56. Pingback: InventHelp News

 57. Pingback: odpady.org

 58. Pingback: plot in dha phase 9 lahore

 59. Pingback: photographer maryborough

 60. Pingback: دانلود فیلم سینمایی

 61. Pingback: du lich vũng tàu

 62. Pingback: Taxi tải tại hà nội

 63. Pingback: patent ideas

 64. Pingback: ideas inventions

 65. Pingback: inventhelp corporate headquarters

 66. Pingback: Tax preparation services

 67. Pingback: Earn bitcoin

 68. Pingback: esurance auto insurance

 69. Pingback: personalized mugs

 70. Pingback: Photo app

 71. Pingback: State farm quots

 72. Pingback: free jamb expo

 73. Pingback: InventHelp Innovation

 74. Pingback: patent idea

 75. Pingback: patent a product

 76. Pingback: آموزش تربیت فرزند

 77. Pingback: لباس عروس

 78. Pingback: دانلود انیمیشن من نفرت انگیز 3 با دوبله فارسی

 79. Pingback: نصاب کاشی

 80. Pingback: ty gia bidv

 81. Pingback: atozbk.co.uk

 82. Pingback: terrariumtv alternative

 83. Pingback: auto liker fb

 84. Pingback: Press Release Distribution Services

 85. Pingback: Hasil Keluaran Data HK

 86. Pingback: instant money

 87. Pingback: علت سرفه خشک

 88. Pingback: How to Lose Belly Fat Fast

 89. Pingback: new inventions

 90. Pingback: new ideas for inventions

 91. Pingback: carquotesbyzip.com

 92. Pingback: car insurance usa

 93. Pingback: file a patent

 94. Pingback: InventHelp Success Stories

 95. Pingback: inventor ideas

 96. Pingback: icebreaker games

 97. Pingback: human bingo

 98. Pingback: https://autoinsurancequote.us.org

 99. Pingback: هدیه تبلیغاتی

 100. Pingback: لیوان تبلیغاتی

 101. Pingback: apartments in Pattaya prices to buy

 102. Pingback: thuê xe limousine hcm

 103. Pingback: brindes personalizados

 104. Pingback: click here for more info

 105. Pingback: find more

 106. Pingback: sprawdzianyonline pl

 107. Pingback: English plus options

 108. Pingback: what to do with an invention idea

 109. Pingback: how do i patent an idea

 110. Pingback: how to get an idea patented

 111. Pingback: dining

 112. Pingback: فروش ماشین اصلاح موزر

 113. Pingback: قیمت اپیلیدی براون

 114. Pingback: darmowe zdjecia

 115. Pingback: Buy Telegram Channel Members

 116. Pingback: انتشارات حرف آخر

 117. Pingback: auto likes

 118. Pingback: آتلیه تخصصی کودک

 119. Pingback: Logo mirrors

 120. Pingback: תרי וורדפרס

 121. Pingback: https://www.catalogspot.com

 122. Pingback: سبک زندگي سالم

 123. Pingback: غذاي سالم

 124. Pingback: inventhelp caveman commercial

 125. Pingback: inventhelp new inventions

 126. Pingback: InventHelp Company News

 127. Pingback: invent help

 128. Pingback: new invention idea

 129. Pingback: Bandarq Online

 130. Pingback: QQ Online

 131. Pingback: https://five5stars.co.uk/product/buy-auto-instagram-followers/

 132. Pingback: gia công cơ khí

 133. Pingback: chuyen van phong tron goi

 134. Pingback: Agen Judi Bola

 135. Pingback: Boston personal injury lawyer

 136. Pingback: best criminal defense attorney from bostonmassachusetts

 137. Pingback: InventHelp Intromark

 138. Pingback: InventHelp Pittsburgh Headquarters

 139. Pingback: http://shari.flushaholybook.com/designers-can-now-see-that-dreams-come-true-using-the-help-of-inventhelp/

 140. Pingback: inventhelp pittsburgh

 141. Pingback: Geico auto insurance

 142. Pingback: sửa chữa laptop uy tín tại hà nội

 143. Pingback: best mountain bikes

 144. Pingback: Mountain Bikers Buying Guide

 145. Pingback: press release distribution

 146. Pingback: best press release service

 147. Pingback: white label press release distribution

 148. Pingback: آموزش زبان آلمانی

 149. Pingback: ترجمه تخصصی انگلیسی

 150. Pingback: آموزش زبان فرانسوی

 151. Pingback: دانلود آهنگ شاد

 152. Pingback: کتاب پزشکی انقلاب

 153. Pingback: auto and home insurance quotes

 154. Pingback: inflation guard endorsement definition

 155. Pingback: Gaple

 156. Pingback: Simple Burger Recipe

 157. Pingback: top rated dentist la

 158. Pingback: Acompanhantes caxias do Sul

 159. Pingback: remove icloud lock

 160. Pingback: adult fetish wear

 161. Pingback: Invent Help

 162. Pingback: how do you get a patent

 163. Pingback: inventor ideas

 164. Pingback: press release service

 165. Pingback: press release distribution

 166. Pingback: 123movieshub

 167. Pingback: 123movies

 168. Pingback: SEO tips 2019

 169. Pingback: anti rayap jakarta

 170. Pingback: Chicago Escorts

 171. Pingback: Hiring Chicago Escorts

 172. Pingback: Hiring DC Escorts

 173. Pingback: Tysons Corner Escort

 174. Pingback: vietnam pots planters

 175. Pingback: nerf gun shop

 176. Pingback: InventHelp Reviews

 177. Pingback: InventHelp Locations

 178. Pingback: InventHelp Success Stories

 179. Pingback: how to patent ideas

 180. Pingback: inventhelp product development

 181. Pingback: www.youtube.com

 182. Pingback: e surance home insurance

 183. Pingback: Esurance insurane

 184. Pingback: Geico car insurance quote online

 185. Pingback: 12V to 24V converter

 186. Pingback: discussion

 187. Pingback: Berita Terkini

 188. Pingback: State Farm auto insurance quotes

 189. Pingback: statefarm mutual insurance

 190. Pingback: Costco home owners insurance

 191. Pingback: costc insurance

 192. Pingback: quotes comparison home insurance

 193. Pingback: cheap homeowners insurance

 194. Pingback: The general insurance quotes

 195. Pingback: Hide photos on iphone

 196. Pingback: love dolls

 197. Pingback: چای ایرانی نیوشا

 198. Pingback: ace cash loans

 199. Pingback: Renault Kwid Features

 200. Pingback: InventHelp TV Commercials

 201. Pingback: inventhelp wiki

 202. Pingback: h|i to file a patent

 203. Pingback: نوحه خوانی کودکان صوتی

 204. Pingback: با عدد 5 نقاشی

 205. Pingback: مبل تختخواب شو یک نفره

 206. Pingback: خرید مبل

 207. Pingback: میز

 208. Pingback: Dow Theory signal

 209. Pingback: Tactical Investing 2019

 210. Pingback: nhà xinh

 211. Pingback: nomor telepon lazada

 212. Pingback: ratuqq

 213. Pingback: prediksi sepakbola

 214. Pingback: situs aduq

 215. Pingback: làm bằng đại học

 216. Pingback: backstreet boys concert tickets

 217. Pingback: invent help

 218. Pingback: new product idea

 219. Pingback: earn cash

 220. Pingback: nonton film indonesia

 221. Pingback: how to make money online

 222. Pingback: home decor

 223. Pingback: wpc decking

 224. Pingback: POJEMNIKI 240 LITRÓW UŻYWANE

 225. Pingback: https://wsiglobalwebdesigns.com/

 226. Pingback: words about essay

 227. Pingback: GET Affiliate Bots

 228. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=BxjFolwO17Q

 229. Pingback: write my essay

 230. Pingback: writer essay best

 231. Pingback: Make $2000 Monthly on Autopilot

 232. Pingback: Make Money On Autopilot

 233. Pingback: Unique Weight Loss Method

 234. Pingback: Facebook Auto Post Like Comment

 235. Pingback: Get Slim in 7 Days

 236. Pingback: Autopilot Money Machine 2019

 237. Pingback: Turkey escorts

 238. Pingback: buy suite cheap creative adobe

 239. Pingback: all4webs.com

 240. Pingback: specsavers home visit

 241. Pingback: home visit opticians

 242. Pingback: Tadeo & Silva Immigration Attorneys

 243. Pingback: posta kodunu öðrenme

 244. Pingback: Buy Forex Trading Signals

 245. Pingback: Top Forex Trading Strategies

 246. Pingback: Conoscienti & Ledbetter

 247. Pingback: yurtdýþý lisans eðitimi

 248. Pingback: fas harita

 249. Pingback: devlet üniversitesi

 250. Pingback: Carver, Cantin & Mynarich

 251. Pingback: bizhwy.com

 252. Pingback: medium.com

 253. Pingback: taras shevchenko üniversitesi

 254. Pingback: https://www.dailystrength.org/journals/a-comprehensive-list-of-wrongful-death-examples

 255. Pingback: ukrayna üniversite fiyatlarý

 256. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 257. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 258. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 259. Pingback: ukraynada üniversite

 260. Pingback: ukraynadaki üniversiteler

 261. Pingback: üniversite ukrayna eðitim

 262. Pingback: ukraynada eðitim ücretleri

 263. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 264. Pingback: odessa politeknik

 265. Pingback: politeknik üniversitesi

 266. Pingback: bulgaristan üniversiteleri

 267. Pingback: üniversitesi kosova

 268. Pingback: yurtdýþý eðitim

 269. Pingback: yurtdýþý doktora

 270. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 271. Pingback: üniversitesi makedonya

 272. Pingback: yurtdýþýnda týp okumak

 273. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 274. Pingback: azerbaycanda eðitim

 275. Pingback: bosna üniversitesi

 276. Pingback: üniversitesi saraybosna

 277. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 278. Pingback: kiev týp üniversitesi

 279. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 280. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 281. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 282. Pingback: House Renevation

 283. Pingback: d-sign.co.za

 284. Pingback: karazin üniversitesi

 285. Pingback: stem nedir

 286. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 287. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 288. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 289. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 290. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 291. Pingback: 3ycmt4ogehdt8ogugehm5yvetv

 292. Pingback: Cerebrolysin

 293. Pingback: Make Money with Ikov

 294. Pingback: Ikov Votes Bot - Get Unlimited Votes

 295. Pingback: Top Forex Trading Signals

 296. Pingback: courier-to-Cyprus-from-Mumbai

 297. Pingback: buildcredit

 298. Pingback: SPECIALIST MOBILE ANAESTHESIA

 299. Pingback: bizvotes.com

 300. Pingback: Kirazlı halı yıkama

 301. Pingback: Boost Your Website in Google

 302. Pingback: 사설토토사이트

 303. Pingback: fontspace.com

 304. Pingback: edocr.com

 305. Pingback: Tadeo & Silva Immigration Attorneys

 306. Pingback: https://www.buyinstagramcomments.org/

 307. Pingback: 토토사이트 추천

 308. Pingback: 토토사이트

 309. Pingback: http://leftlanedriver.com/fatal-motorcycle-crashes-lowest-in-u-s-since-1980s.html

 310. Pingback: convert money calculator

 311. Pingback: http://freehacktools.club/pepper-panic-saga-hack-no-survey/{Pepper

 312. Pingback: keep your seo rankings when redesigning a website

 313. Pingback: Steampunk

 314. Pingback: Daftar DominoQQ Online

 315. Pingback: angel.co

 316. Pingback: expressbusinessdirectory.com

 317. Pingback: jambase.com

 318. Pingback: motel 6 boerne

 319. Pingback: motel 6 richwood

 320. Pingback: pulmonary carcinoma Monument

 321. Pingback: trimix ed medication in Virginia

 322. Pingback: artificial intelligence classes in pune

 323. Pingback: DWI Criminal Law Center

 324. Pingback: for now

 325. Pingback: Jay Feat AE Khiladi

 326. Pingback: salon near me

 327. Pingback: web hosting

 328. Pingback: 500px.com

 329. Pingback: focusky.com

 330. Pingback: myspace.com

 331. Pingback: Melanie Bowen

 332. Pingback: 먹튀검증

 333. Pingback: instagram

 334. Pingback: instagram

 335. Pingback: gbsalon brisbane

 336. Pingback: custom writing essays

 337. Pingback: mortgage calculator

 338. Pingback: 토토

 339. Pingback: websitetraffic

 340. Pingback: yellow.place

 341. Pingback: businessrater.com

 342. Pingback: gomylocal.com

 343. Pingback: solar geyser prices

 344. Pingback: hotel murah di kuala lumpur

 345. Pingback: 詐欺投注網站

 346. Pingback: job board

 347. Pingback: Philip Kim Law Law Firm

 348. Pingback: jumbo reverse mortgage

 349. Pingback: smart bud vape

 350. Pingback: Benjamin Law Firm

 351. Pingback: vigrx plus discount code

 352. Pingback: funny golf cartoon images

 353. Pingback: Andrew Nickel Attorney

 354. Pingback: Masterson Family Law

 355. Pingback: yatam.com

 356. Pingback: citysquares.com

 357. Pingback: free movies

 358. Pingback: cartoons online

 359. Pingback: www shipping

 360. Pingback: houston seo

 361. Pingback: roro boat

 362. Pingback: Can You Get a Reverse Mortgage On a Mobile Home

 363. Pingback: Reverse Mortgage Information

 364. Pingback: lacartes.com

 365. Pingback: 2findlocal.com

 366. Pingback: Carver, Cantin & Mynarich Law Office

 367. Pingback: كوكب

 368. Pingback: import an audi from germany

 369. Pingback: Black and White Polka Dot Bikini

 370. Pingback: fix connection to Bluetooth

 371. Pingback: producers

 372. Pingback: Masterson Family Law

 373. Pingback: freebusinessdirectory.com

 374. Pingback: tuugo.us

 375. Pingback: Ruskin

 376. Pingback: vehicle freight

 377. Pingback: 加密货币投资者

 378. Pingback: usa to australia shipping service

 379. Pingback: Credit Repair Magic

 380. Pingback: Hundetraining Ludwigsburg

 381. Pingback: business startup

 382. Pingback: Buy TikTok Followers

 383. Pingback: webcam caliente

 384. Pingback: http://siddhaclasses.com/members/anglemall87/activity/187167/

 385. Pingback: best fat burners

 386. Pingback: basement renovations ottawa

 387. Pingback: خرید بلیط هواپیما

 388. Pingback: adult cams

 389. Pingback: sex live broadcast

 390. Pingback: Imprenta

 391. Pingback: Bicycle

 392. Pingback: podvapes

 393. Pingback: Sendiio

 394. Pingback: shareit pc

 395. Pingback: clipping path

 396. Pingback: 토토커뮤니티

 397. Pingback: contratar vpn

 398. Pingback: academia.edu

 399. Pingback: Orlando Law Firm

 400. Pingback: Scrofano Law PC

 401. Pingback: domain name search

 402. Pingback: crypto rates

 403. Pingback: DNS Validation

 404. Pingback: truck parts supplier

 405. Pingback: Chinese to Vietnamese Movie Subtitles

 406. Pingback: Instagram Engagement Groups

 407. Pingback: Xiaomi Redmi Phones

 408. Pingback: Russian Escort in Jaipur

 409. Pingback: Founder Bitcoin

 410. Pingback: background check

 411. Pingback: Cincinnati Roofing Professionals

 412. Pingback: Source

 413. Pingback: local estate planning attorneys directory

 414. Pingback: Mobile Veterinarians near me

 415. Pingback: learn more

 416. Pingback: best in calgary

 417. Pingback: check this site

 418. Pingback: how to delete medical collections from credit report

 419. Pingback: BWO St Louis

 420. Pingback: directorydirect.net

 421. Pingback: Nicholas Rego Lawyer

 422. Pingback: cling film

 423. Pingback: Hanyu Jiaocheng

 424. Pingback: 4uKey Crack

 425. Pingback: Personal Celebrity Backgrounds

 426. Pingback: tinh dầu

 427. Pingback: DeFi

 428. Pingback: online business ideas

 429. Pingback: FL Studio 20 Crack

 430. Pingback: iMovie Crack Mac

 431. Pingback: livesex

 432. Pingback: Crack SketchUp Pro 2019

 433. Pingback: landing page design

 434. Pingback: breaker schneider

 435. Pingback: Small Tattoos for Women

 436. Pingback: recruiters in johannesburg

 437. Pingback: Property Cleaning Services

 438. Pingback: Vapirazer

 439. Pingback: sizegenetics review

 440. Pingback: kiva.org

 441. Pingback: Masterson Family Law

 442. Pingback: buzzfeed.com

 443. Pingback: anime

 444. Pingback: cartoon online

 445. Pingback: gogoanime

 446. Pingback: asian drama

 447. Pingback: xmovies8

 448. Pingback: eliza taylor dress

 449. Pingback: dark denim shirt women

 450. Pingback: 부산휴게텔

 451. Pingback: 온라인카지노사이트

Lini një Përgjigje