Do të shënohet 70 vjetori i numrit të parë të gazetës “Flaka”

1. foto nga takimi

Shkup, 01.03.2015 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, në bashkëpunim me Shoqatën e Historianëve Shqiptarë në Maqedoni, dhe Shoqatën e Gazetarëve të Maqedonisë, sivjet do ta shënojë 70 vjetorin e botimit të numrit të parë të gazetës “Flaka e Vëllazërimit”. Kjo u vendos në mbledhjen e djeshme në mes udhëheqësve të këtyre subjekteve, Dr. Skender Asani (drejtor i ITSHKSH) e Naser Selmani (kryetar i SHGM), ku për koordinatorë të aktiviteteve u caktuan Dr. Sevdail Demiri, hulumtues i historisë së shtypit shqiptar në Maqedoni, dhe Dr. Sefer Tahiri, analist dhe komunikolog.

Në takim u vendos që ky përvjetor i rëndësishëm për historinë e gazetarisë shqiptare, të shënohet më 4 prill 2015 në ITSHKSH – Shkup, me një tryezë shkencore, me pjesëmarrjen e historianëve, gjuhëtarëve, gazetarëve e intelektualëve, që kanë qenë pjesë e drejtpërdrejtë e sukseseve dhe sfidave të kësaj gazete nëpër dekada, si dhe me një ekspozitë me fotografi dhe dokumente që kanë të bëjnë me fillet e punës dhe zhvillimin e gazetës “Flaka”.

Me këtë rast, Këshilli organizativ vendosi që të bëjë ftesë publike për të gjithë të interesuarit për të marrë pjesë aktive në këto aktivitete. Disa nga tezat e debatit do të jenë: rrethanat historike – politike në prag të botimit të gazetës “Flaka”, kushtet e punës dhe themeluesit e gazetës “Flaka”, rëndësia e “Flakës” në historinë e gazetarisë shqiptare, roli i saj në zhvillimin e kulturës dhe arsimit shqip, kontributi i gazetës “Flaka” për ruajtjen dhe kultivimin e gjuhës standarde shqipe, emra dhe pena të shquara – gazetarë dhe bashkëpunëtorë të “Flakës”, censura dhe presionet, polemika, rëndësia e revistave “Fatosi”, “Gëzimi” e  “Jehona”, shuarja e gazetës “Flaka” – një trashëgimi e paçmuar, mundësia e digjitalizimit të arkivit të gazetës “Flaka”, mundësia e ringjalljes së gazetës “Flaka”, etj.

Për çfarëdo lloj informate apo konsulte, luten të interesuarit që paraprakisht të paraqiten te organizatorët, përmes adresës elektronike: kontakt@itsh.edu.mk ose numrit të telefonit +389 70 559 116.

Ndryshe, 70 vjetori i themelimit të gazetës “Flaka” në Shkup, është edhe pjesë e programit vjetor të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, për shënimin e përvjetorëve të rëndësishëm jubilarë për vitin 2015. /www.itsh.edu.mk/

 2. Një nga numrat e parë të gazetës Flaka

Facebook Koment

Shikoni gjithashtu

Dr. Asani, pjesëmarrës në takimin vjetor botëror të programit MERRI

Shkup, 17.09.2020 –  Për tri ditë me radhë (15,16,17 shtator), me ftesë të Departamentit të …

102 comments

 1. Pingback: best press release distribution service

 2. Pingback: press release

 3. Pingback: SEO tips 2019

 4. Pingback: jasa pembasmi rayap

 5. Pingback: Chicago Escort

 6. Pingback: Dupont Circle Escort

 7. Pingback: Geico car insurance

 8. Pingback: nerf việt nam

 9. Pingback: inventhelp

 10. Pingback: inventhelp caveman commercial

 11. Pingback: https://www.darmowe-zdjecia.org

 12. Pingback: Esurance auto insurance quotes

 13. Pingback: Geico car insurance quote

 14. Pingback: 1000V to 24V converter

 15. Pingback: message

 16. Pingback: Berita Terkini

 17. Pingback: state farm auto insurance rates

 18. Pingback: costco car insurance quotes

 19. Pingback: home ins online

 20. Pingback: usaa quote for car insurance

 21. Pingback: hide photos apple

 22. Pingback: InventHelp Invention Service

 23. Pingback: تاریخچه دایناسورها برای کودکان

 24. Pingback: ratuqq

 25. Pingback: liga spanyol

 26. Pingback: làm bằng đại học giả

 27. Pingback: backstreet boys tour 2019

 28. Pingback: casino online schweiz

 29. Pingback: InventHelp TV Commercial

 30. Pingback: inventor ideas

 31. Pingback: earn cash

 32. Pingback: nonton film gratis

 33. Pingback: how to make money online

 34. Pingback: odpady org

 35. Pingback: https://granitoweabc.pl

 36. Pingback: GET 17 Bots to Make Money

 37. Pingback: https://youtu.be/ZwX-1oTS_V8

 38. Pingback: Make $2000 Monthly on Autopilot

 39. Pingback: Make Money On Autopilot

 40. Pingback: New Unique Weight Loss Method

 41. Pingback: Facebook Bot Auto Post Like Comment

 42. Pingback: Get Slim in 7 Days

 43. Pingback: Kruger Kinderhuis

 44. Pingback: specsavers home eye test

 45. Pingback: kiev üniversitesi

 46. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 47. Pingback: ukrayna üniversiteleri

 48. Pingback: ukrayna Eðitim Danýþmanlýðý

 49. Pingback: ukraynada üniversite

 50. Pingback: ukraynadaki üniversiteler

 51. Pingback: ukraynada üniversite

 52. Pingback: eðitim ukraynada

 53. Pingback: ukrayna üniversite taban puanlarý

 54. Pingback: ukraynada eðitim denklik

 55. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 56. Pingback: bulgaristan üniversitesi

 57. Pingback: kosova üniversitesi

 58. Pingback: yurtdýþýnda eðitim

 59. Pingback: yurtdýþýnda master

 60. Pingback: harkov politeknik üniversitesi

 61. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 62. Pingback: üniversitesi makedonya

 63. Pingback: yurtdýþý üniversite

 64. Pingback: yurtdýþý doktora

 65. Pingback: yurtdýþýnda týp okumak

 66. Pingback: yurtdýþýnda mimarlýk

 67. Pingback: azerbaycanda eðitim

 68. Pingback: bosna üniversitesi

 69. Pingback: bosna üniversitesi

 70. Pingback: odessa politeknik üniversitesi

 71. Pingback: kiev týp üniversitesi

 72. Pingback: kiev politeknik üniversitesi

 73. Pingback: kiev havacýlýk üniversitesi

 74. Pingback: kiev ulusal havacýlýk üniversitesi

 75. Pingback: karazin üniversitesi

 76. Pingback: stem nedir

 77. Pingback: yurtdýþýnda uzaktan eðitim

 78. Pingback: yurtdýþý eðitim burslarý

 79. Pingback: odessa denizcilik akademisi

 80. Pingback: odessa ulusal denizcilik akademisi

 81. Pingback: sumy üniversitesi

 82. Pingback: sumy devlet üniversitesi

 83. Pingback: ucuz evler

 84. Pingback: yök yurtdışı yüksek lisans bursu

 85. Pingback: yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler

 86. Pingback: Get Free BTC No Deposit

 87. Pingback: Buy cerebrolysin

 88. Pingback: Ikov Bot - Earn Gold with Unlimited Votes

 89. Pingback: 토토사이트

 90. Pingback: 토토사이트 추천

 91. Pingback: 사설토토사이트

 92. Pingback: Link Alternatif BandarQQ

 93. Pingback: motel 6 arkadelphia

 94. Pingback: artificial intelligence course in pune

 95. Pingback: 8stops7

 96. Pingback: salons near me

 97. Pingback: Forex Trading Education

 98. Pingback: narcisismo maligno

 99. Pingback: Melanie Bowen

 100. Pingback: work cartoons

 101. Pingback: Reverse Mortgage 2020

 102. Pingback: Hard reset iPhone x

Lini një Përgjigje